Zamknij
REKLAMA

Jak opiekować się świnką morską?

14:22, 29.07.2022 | materiał partnera

Posiadanie zwierząt domowych to ogromna odpowiedzialność, niezależnie czy to ogromny wilczur, czy para chomików. Biorąc pod opiekę nowego pupila musimy zapewnić mu odpowiednie warunki - w przypadku kotów czy psów ta wiedza jest bardziej powszechna, a jak dbać o gryzonie? Przybliżamy jak przygotować się do przyjęcia świnki morskiej pod swój dach, a te wiadomości z pewnością przydadzą się początkującym hodowcom.

Świnka morska - kto to jest?

Posiadanie zwierząt domowych to ogromna odpowiedzialność, niezależnie czy to ogromny wilczur, czy para chomików. Biorąc pod opiekę nowego pupila musimy zapewnić mu odpowiednie warunki - w przypadku kotów czy psów ta wiedza jest bardziej powszechna, a jak dbać o gryzonie?

Przybliżamy jak przygotować się do przyjęcia świnki morskiej pod swój dach, a te wiadomości z pewnością przydadzą się początkującym hodowcom.

Świnka morska to potoczne określenie na kawię domową - niewielkiego gryzonia, który cieszy się ogromną popularnością wśród małych i dużych. Tak jak kot czy pies występują w wielu gatunkach, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie!

Pierwszą rzeczą o której powinien pomyśleć każdy zainteresowany posiadaniem świnki morskiej jest to, że są one zwierzętami stadnymi. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, czy jesteśmy gotowi zaopiekować się co najmniej parą zwierzaków.

Gryzonie to zwierzęta klatkowe, więc ta powinna mieć odpowiednie rozmiary - myśląc o dwójce osobników na jednej przestrzeni, klatka powinna mieć co najmniej 160 cm x 100 cm, jednak im większa, tym lepsza.

Trzeba pamiętać o tym, że dla zdrowia naszych świnek powinniśmy pozwalać im spędzać czas także poza klatką.

Dieta gryzoni to nie tylko ziarno!

Karma świnek morskich powinna mieć zróżnicowany skład, tak aby dostarczyć naszemu pupilowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Trzeba mieć na uwadze to, że anatomia gryzoni jest inna od naszej, przez co ich nawyki żywieniowe również wymagają specjalnej uwagi.

W pierwszej kolejności powinniśmy zapewnić śwince morskiej paśnik z sianem - trawa to podstawa ich diety, dzięki której ścierają swoje ciągle rosnące zęby trzonowe. Jednak aby kontrolować wzrost siekaczy potrzebny jest twardszy pokarm, taki jak warzywa, na przykład marchewki, ogórki czy seler.

Dobra karma dla świnki morskiej będzie łączyć wszystkie te aspekty, a przy okazji wzbogaci dietę zwierzęcia o dodatkowe witaminy i składniki potrzebne dla zdrowego rozwoju.

Jak przygotować się do przyjęcia świnek pod swój dach?

Każde zwierzę zasługuje na odpowiednią wyprawkę, dlatego zebraliśmy w jednym miejscu listę artykułów, które będą potrzebne na start.

Klatka - przestrzeń na jedno zwierzę nie powinna być mniejsza niż 80 cm x 50 cm, dlatego biorąc pod opiekę większą ilość futrzastych przyjaciół powinniśmy zainwestować także w większą klatkę.

Poidełko i paśnik - gryzonie muszą mieć stały dostęp do siana i wody, dlatego te dwa urządzenia są niezbędne w każdej klatce. Ważnym jest to, aby nadzorować poziom wody i stan paśnika - dzięki temu będziemy szybko w stanie zareagować na braki lub zanieczyszczenia w jedzeniu lub piciu.

Wysokiej jakości ściółka dla świnek morskich - to środowisko w którym nasze zwierzę będzie przebywać przez większość dnia, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby było bezpieczne dla naszych podopiecznych. Dobrą opcją na start będą trociny konopne lub ściółka z kolb kukurydzy.

Wszystkie te artykuły znajdziecie na stronie https://kiwizoo.pl/, dzięki temu będziecie w pełni przygotowani na przyjęcie nowych domowników!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%