Zamknij

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz montażu pompy ciepła? Krótki poradnik

00:00, 07.10.2022 artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła będzie idealna dla Twojej nieruchomości? A może planujesz kompleksową termomodernizację budynku i chcesz maksymalnie ograniczyć późniejsze wydatki na ogrzewanie pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej? W takim razie sprawdź, jak idealnie dobrać pompę ciepła do własnych potrzeb. Spraw, że Twój dom stanie się tani w użytkowaniu, ekologiczny oraz wysoce funkcjonalny!

Pompa ciepła dla domu powyżej 100 m2 – co jest najważniejsze?

Bydgoszcz pompy ciepła ma świetne. Dlatego jeśli planujesz jej zakup to bez problemu znajdziesz specjalistów z zakresu doboru urządzenia oraz jego montażu. Wystarczy, że zgłosisz się do polecanych firm, a otrzymasz kompleksową pomoc i zamontujesz urządzenie wraz z zachowaniem wieloletniej gwarancji. Zanim wybierzesz model pompy ciepła oraz inne podzespoły grzewcze, weź pod uwagę takie aspekty, jak:

  • typ budynku,
  • powierzchnię działki oraz nieruchomości,
  • strefę klimatyczną kraju (Polska ma ich aż 5),
  • sposób zagospodarowania terenu,
  • system instalacji grzewczej w domu.

Dopiero kiedy uwzględnisz wszystkie powyższe kwestie, będziesz w stanie wybrać najlepszy z dostępnych modeli pomp ciepła. Pamiętaj, że w zależności od wybranego rodzaju pompy koszty będą różne. Najdroższe, ale jednocześnie najefektywniejsze są pompy ciepła gruntowe. Nieco tańsze w montażu, ale mniej wydajne będą pompy wodne. Ostatnia grupa to modele powietrzne, które również całkiem nieźle się spisują, a dodatkowo są znacznie tańsze w montażu.

W Polsce najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem są pompy ciepła powietrzne, które są montowane na masową skalę zarówno w nowych nieruchomościach, jak i tych, w których przeprowadzana jest termomodernizacja. W zależności od powyższych parametrów musisz dobrać pompę ciepła z odpowiednią mocą, która pozwoli na sprawne ogrzewanie domu bez żadnych problemów.

Opłacalność montażu pompy ciepła – o co jeszcze warto zadbać przed montażem?

Zanim zdecydujesz się finalnie na montaż nowoczesnej pompy ciepła, koniecznie weź pod uwagę poziom izolacji cieplnej Twojego domu. Jeśli zainwestujesz w dobrą izolację dachu oraz stropu zyskasz pewność, że wytworzone ciepło nie będzie utracone w zbyt szybkim tempie. Wykonując prace termomodernizacyjne zainwestuj też w docieplenie ścian np. styropianem, wymień drzwi i okna na te o wysokim współczynniku termoizolacji, a także w miarę swoich możliwości zamontuj system rekuperacji. W ten sposób sprawisz, że zamontowana w domu pompa ciepła będzie działać wydajnie oraz pozwoli na utrzymanie stalej temperatury wody i w pomieszczeniach przez długi czas i to z niskimi kosztami.

Średnie koszty użytkowania pompy ciepła w skali roku raczej nie są większe niż okolice 3000 złotych. Tutaj wiele zależy od zapotrzebowania użytkowników, stosowanych temperatur oraz powierzchni domu. Przy wyborze pompy ciepła zwracaj też uwagę na jej moc, szczególnie podczas pracy w niskich temperaturach. Niektóre urządzenia podczas pracy przy minusowych temperaturach na zewnątrz uruchamiają dodatkową grzałkę elektryczną, która ma na celu przyśpieszenie procesów grzewczych. Podsumowując – wybierając pompę ciepła z góry określ takie kwestie, jak: zapotrzebowanie cieplne budynku, źródło ciepła dla nieruchomości (np. ogrzewanie podłogowe) oraz liczbę mieszkańców.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%