Zamknij
REKLAMA

Jak zabrać się do projektowania ogrodu?

11.35, 24.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 11.36, 24.11.2022
pixabay

Projektowanie ogrodów nie jest prostym zadaniem, ale sprawia ogromną satysfakcję. Przy opracowywaniu planu trzeba pamiętać, że wszystkie rośliny muszą być zlokalizowane w odpowiednim miejscu. W tym artykule podpowiemy, jak zaprojektować ogród i na co zwrócić uwagę.

Plan ogrodu

Dobry plan ogrodu musi mieć właściwie dobrany trawnik i roślinność dostosowaną do zastanych warunków. Świetnie sprawdzą się także systemy automatycznego nawadniania, czyli kurtyny wodne, strumienie, nawadnianie na rabacie lub nawadnianie na trawniku. Jeśli projekt ogrodu jest dobrze przygotowany to realizacja nie powinna zająć dużo czasu. Dotyczy to również niewielkich nakładów na pielęgnację. Warto zaznaczyć, że obiekty małej architektury ogrodowej doskonale dopełnią nam aranżację ogrodu. Chodzi tu przede wszystkim o trejaże podpierające rośliny, donice ogrodowe, tarasy, altany oraz ławki. Murek oporowy podkreślający piękno posadzonych roślin będzie wspaniałym pomysłem i wzbogaci każdy ogród. Taki murek oddziela trawnik od rabaty z roślinami i prezentuje się fenomenalnie. Trzeba dodać, że murki zazwyczaj budowane są z kamiennego łupka, ponieważ bardzo dobrze pasuje do reszty aranżacji. Żeby zmienić oblicze danego zakątka ogrodu wystarczy czasami nawet jeden nie za duży murek. W ogrodach architektura tego typu jest niestety często niedoceniana. Woda w ogrodzie jest kolejnym ciekawym urozmaiceniem przestrzeni ogrodowej. Woda w ogrodzie w formie oczka wodnego lub nowoczesnego kanału wodnego sprawdzi się doskonale, jeśli chcesz dodać do ogrodu doznania słuchowe oraz wizualne.

Projektowanie ogrodu

Oczka wodne warto wprowadzić w ogrodzie, ponieważ dobrze się prezentują. Różne rośliny możesz później posadzić wokół oczka. Przy oczku można również przygotować niewielki taras wypoczynkowy. Warto zaznaczyć, że wcale nie jest ciężko utrzymać czystość w oczku. Jeśli zależy ci na utrzymaniu życia biologicznego to musisz stosować odpowiednie bakterie, a także dostarczać właściwą ilość powietrza. Powietrze może być dostarczane dzięki zainstalowanej pompie wody. Można również zastosować aktywator tlenu, który wesprze pracę pompy w napowietrzaniu oczka wodnego. Można śmiało powiedzieć, że chlor jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Chlor świetnie oczyszcza oczko wodne, ale w takiej sytuacji nie ma mowy o zachowaniu życia biologicznego w zbiorniku. Najtańszym i najczęściej wybieranym produktem do pielęgnacji oczek wodny jest chlor. Bardzo ważną funkcję w ogrodzie pełni światło. Warto zaznaczyć, że jest to niezbędny czynnik do właściwego wzrostu roślin. Funkcję dekoracji ogrodu po zmroku może pełnić również światło sztuczne. Tajemniczy klimat do aranżacji ogrodu pomoże wprowadzić światło rozproszone oraz punktowe oświetlenie ścieżki. Świetnie sprawdzi się również reflektor skierowany na pień dużego drzewa. Odpowiednie lampy i punkty świetlne należy wybrać jeszcze na etapie projektu i aranżacji ogrodu. Wszystko trzeba podzielić na sekcje przy dużej ilości punktów świetlnych. Pod przewody muszą być przygotowane wykopy na głębokość około 50 cm.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%