Zamknij

Czym kierować się przy zakupie karty pamięci?

15:23, 24.10.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Obecnie w wielu urządzeniach wykorzystuje się karty pamięci – są umieszczane m.in. w smartfonach i aparatach fotograficznych. Producenci oferują rozmaite rodzaje kart, dlatego podpowiadamy, jak wybrać wersję optymalnie dostosowaną do urządzenia i indywidualnych potrzeb.

Karta pamięci – co to jest?

Karta pamięci jest powszechnie używanym nośnikiem danych, który znajduje zastosowanie w wielu urządzeniach. Jej półprzewodnikowa konstrukcja charakteryzuje się podobnymi właściwościami co dysk SSD, ale odróżniają ją kompaktowe wymiary. Niewielki rozmiar powoduje, że można ją schować nawet do portfela. Jej zalety to brak ruchomych elementów i mobilność. Stanowi rozwiązanie dostosowane do wielu urządzeń. Obsługa karty nie przysparza problemów, ponieważ wystarczy ją włożyć do gniazdka w danym urządzeniu i od razu można z niej korzystać. Technologia cały czas ewoluuje, a od momentu wejścia karty na rynek w 1994 roku minęło sporo czasu, dlatego obecnie w sprzedaży znajduje się już kilka rodzajów kart pamięci, a przede wszystkim są to karty: SD, microSD oraz CF.

 Karty SD – kompatybilne z wieloma urządzeniami

Popularnymi kartami są karty Secure Digital (SD), których wymiary wynoszą 24 x 32 x 2,1 mm. Niewielkie wymiary i waga wynosząca około 2 gramy zapewniły im popularność. Pasują do wielu urządzeń takich jak aparaty i kamery cyfrowe, w tym kamery sportowe, a także nawigacji GPS, dronów, laptopów i do niedawna także telefonów komórkowych. Można się zetknąć z różnymi oznaczeniami kart SD, które sugerują ich pojemność:

  • SD: 2 GB
  • SDHC: 4-32 GB
  • SDXC: 64 GB - 2 TB.

 Karty microSD – miniaturowe nośniki pamięci do nowoczesnych urządzeń

W smartfonach karty SD zostały zastąpione przez jeszcze mniejsze microSD, których wymiary wynoszą 11 x 15 x 1 mm. Ich waga osiąga zaledwie ćwierć grama. Są kompatybilne ze smartfonami, tabletami i odtwarzaczami mp3. Jeśli posiadamy urządzenie wymagające kart SD, a mamy tylko microSD i nie chcemy kupować kolejnej, wygodnym rozwiązaniem jest adapter SD, dzięki któremu miniaturowa karta będzie działać tak samo jak oryginalna SD. W kwestii pojemności sytuacja jest adekwatna jak w przypadku kart SD. Tutaj mamy do czynienia po prostu z microSD, microSDHC i microSDXC. Karty SD i microSD o różnych pojemnościach są dostępne m.in. na stronie https://seltrade.pl/.

 Karty CF – stosowane w cyfrowych lustrzankach

Compact Flash (FC) to karty pamięci, których używa się głównie w lustrzankach cyfrowych. Charakteryzują się dużą pojemnością i szybkością, dlatego są cenione przez profesjonalnych fotografów. Standardy kart SD nie mają z nimi szans, ponieważ pozwalają na przechowywanie nawet 147 456 TB danych. Z kolei szybkość może wynosić 300 MB/s. Karty FC nie są kompatybilne z wieloma urządzeniami ze względu na spory rozmiar. Ich wielkość wynosi 42,8 x 36,4 mm. W zależności od rodzaju karty grubość może być równa 3,3 mm lub nawet 5 mm. Zamiast kompaktowych rozmiarów oferuje jednak o wiele większe możliwości zapisu. Bez względu na rodzaj wybieranej karty należy pamiętać, że częste zapisywanie danych na karcie, a w szczególności, jeśli są to duże pliki, wymaga solidnej pojemności karty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%