Zamknij

Czyszczenie BIK

11:10, 28.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Chciałbyś wziąć pożyczkę w banku, ale otrzymałeś negatywną odpowiedź? Jeśli przyczyną jest twoja negatywna historia kredytowa w BIK, powinieneś dowiedzieć się czym jest czyszczenie BIK. Ta czynność pozwoli ci odzyskać wiarygodność w oczach banku i z powodzeniem wnioskować o przyznanie kredytu lub pożyczki. Zanim jednak powiemy jak wygląda czyszczenie twojej historii w BIK, wyjaśnijmy czym w ogóle jest taki rejestr.

Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK

Instytucja została stworzona po to, aby gromadzić i przetwarzać dane dotyczące kredytów i pożyczek, zaciąganych przez osoby prywatne. Z baz BIK korzystają zarówno banki, jak również prywatne firmy pożyczkowe. Jakie informacje znajdują się tam? Każdy, kto skorzystał kiedyś z pożyczki bankowej, znajduje się w BIK. Znajdują się tam wszystkie dane dotyczące jego zobowiązań finansowych. Wysokość pożyczki, data jej przyznania, czas trwania, wysokość zadłużenia, a także informacje dotyczące terminowości regulowania wpłat. Każda operacja związana z obsługą takiego kredytu jest odnotowywana w bazie i widoczna dla innych podmiotów – banków, instytucji oraz firm pożyczkowych. Przykładowo, jeżeli przez kilka miesięcy nie płaciłeś rat w terminie, taka informacja na pewno znajdzie się na twoim koncie BIK. W BIK znajdują się informacje o takich zobowiązaniach jak kredyty gotówkowe, pożyczki, kredyty samochodowe, hipoteczne, a także karty kredytowe oraz debety i limity odnawialne. Dane są na bieżąco aktualizowane i każdy z nas ma możliwość wglądu do nich. Czy możemy jednak wnioskować o to, aby negatywne wpisy zostały usunięte? Niestety nie – chyba że zostanie spełnionych kilka warunków. Ale o tym w dalszej części artykułu.

Kto wykonuje czyszczenie BIK?

Negatywna historia kredytowa zawarta w BIK może być poważnym problemem dla każdego, kto ma zamiar skorzystać z pożyczki bankowej. Nawet jeśli twoja zdolność kredytowa teoretycznie pozwala na jej przyznanie, to jednak na podstawie złej oceny historii kredytowej, bank może odmówić jej przyznania. Dlaczego? Ponieważ będzie ponosił zbyt wysokie ryzyko i istnieje realna szansa, że np. nie będziesz spłacał zobowiązania lub masz wiele innych pożyczek w trakcie spłaty, dla których występują duże zaległości. Również jeśli bank anulował Twoją pożyczkę, ale i tak nie została ona przez ciebie spłacona, masz niewielkie szanse na nową. Chyba że zostanie wykonane czyszczenie BIK.

Czynność polega na wysłaniu wniosku do BIK, z żądaniem usunięcia wpisów, które nie są już aktualne. Przykładowo, jeśli w twojej historii znajdują się informacje o zaległościach, które zostały uregulowane, to nie powinny one się tam znajdować. Oczywiście sam zarządca bazy nie może ich usunąć na wniosek kredytobiorcy, nie mając pewności że zaległość rzeczywiście została uregulowana, wraz z ewentualnymi odsetkami. Dlatego osoba zajmująca się czyszczeniem BIK działa w następujący sposób. Kontaktuje się z bankiem, który udzielił pożyczki i która została spłacona. Wnioskuje do banku o przesłanie do BIK informacji, że zaległość została uregulowana. Kiedy bank taką informację wysyła, BIK aktualizuje dane na koncie kredytobiorcy. Czyszczenie BIK nie jest czynnością szybką. Z uwagi na konieczność wysyłania korespondencji i terminy, wg których działają banki i rejestr, cały proces może trwać od jednego do nawet trzech miesięcy. Tym dłuższy będzie czas potrzebny na wyczyszczenie BIK, im  więcej nieuregulowanych zobowiązań posiada klient. Konieczność kontaktowania się z wieloma bankami, negocjowania warunków ewentualnych ugód, a także to co najważniejsze – spłata zadłużenia przez dłużnika. Każda z tych rzeczy musi zostać wykonana w ściśle określonym czasie, a możliwe spóźnienie będzie skutkować rozpoczęciem całej procedury czyszczenia BIK na nowo.

Co zrobić, aby czyszczenie BIK nie było konieczne

Podejmowanie prób czyszczenia baz BIK daje rezultaty, ale wiąże się z koniecznością poświęcenia czasu. Może to być poważnym problemem, jeśli zależy ci na szybkim otrzymaniu kredytu lub pożyczki. Co zrobić, aby nie znaleźć się w takiej sytuacji? Przede wszystkim już od pierwszej pożyczki, kredytu lub karty kredytowej, pamiętać o jej terminowym spłacaniu. W przypadku jeśli wiesz, że mogą pojawić się opóźnienia ze spłatą rat, warto poinformować o tym bank i poprosić o wydłużenie czasu spłaty pożyczki. Wówczas zostaje sporządzony aneks do umowy i opóźnienia w spłacie zobowiązania, nie będą skutkować pojawieniem się negatywnego wpisu. Oczywiście banki podchodzą racjonalnie do problemów swoich klientów i jednorazowe opóźnienia zazwyczaj nie mają wpływu na negatywną decyzję. Natomiast jeśli będą się one systematycznie powtarzać, mogą decydować o odrzuceniu wniosku kredytowego. W takim wypadku jedyne co możemy zrobić, to czyszczenie BIK. Aby uzyskać taką pomoc, należy szukać specjalistów zajmujących się pożyczkami. Oferują oni swoje usługi bezpłatnie lub odpłatnie, zależnie od charakteru prowadzonej przez siebie działalności, a także tego, czy klient zamierza skorzystać z ich usług, np. w pośrednictwie uzyskania pożyczki lub kredytu. Jeśli tak, czyszczenie baz BIK może być wykonane bezpłatnie, gdyż jest to konieczne dla uzyskania pożyczki, od której specjalista będzie miał płaconą prowizję.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%