Zamknij
REKLAMA

Odżywki azotowe - czym są i czy warto po nie sięgać?

08:19, 21.11.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Chociaż za najpopularniejsze odżywki dla sportowców uważa się przede wszystkim suplementy białkowe oraz węglowodanowe, to warto zwrócić uwagę także na mniej znane specyfiki. Jak się okazuje, są one w stanie przynosić równie spektakularne efekty. Wśród nieco mniej znanych odżywek dla sportowców możemy wyróżnić suplementy azotowe.

Osoby, które regularnie ćwiczą z całą pewnością doskonale wiedzą, jak ważne jest odpowiednie stymulowanie mięśni. Odżywki dostępne na rynku pozwalają nie tylko skutecznie budować beztłuszczową masę mięśniową ale są również odpowiedzialne za przenoszenie treningu na znacznie wyższy poziom. Od niedawna zainteresowaniem wśród sportowców cieszą się już nie tylko suplementy tworzone na bazie kreatyny, białka czy aminokwasów. Innowacyjnymi preparatami są odżywki azotowe.

Czym są odżywki azotowe?

Dobór suplementu powinien być uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim istotne jest określenie celu, jaki chcemy osiągnąć. Inne środki są tworzone z myślą o kulturystach, inne preparaty natomiast są przeznaczone dla zawodników sztuki walki. Podczas gdy każdy kulturysta będzie marzył o mięśniach dużych i muskularnej sylwetce, to zawodnik sztuki walki będzie chciał posiadać mięśnie wytrzymałe i silne.

Odżywki azotowe są preparatami pomagającymi skutecznie zwiększać siłę oraz pompę mięśniową. Takie specyfiki są tworzone na bazie tlenku azotu, który jest związkiem pozytywnie wpływającym na właściwy przepływ krwi we włóknach mięśniowych człowieka. Tlenek azotu skutecznie również zwiększa dostępność tlenu. W efekcie u osoby intensywnie trenującej znacznej poprawie ulega transport tlenu oraz najcenniejszych substancji odżywczych do mięśni. To z kolei przekłada się na jeszcze lepszą wydolność całego organizmu. Źródłem tego związku jest przede wszystkim arginina, jeden z aminokwasów (https://www.olimp-nutrition.pl/27-argininyaakg).

Suplementy tworzone na bazie tlenku azotu w swoim składzie zawierają dodatkowo kofeinę, taurynę, kreatynę, witaminę B6, B12 oraz wspomnianą już wyżej argininę. Szczególnie ważna jest zawartość argininy. Niedobór tego aminokwasu może bowiem przyczyniać się do powstawania wolnych rodników, które uszkadzają naczynia krwionośne oraz doprowadzają do znacznie szybszego starzenia się organizmu. Zawartość argininy jest także ważna z tego względu, iż to właśnie ten aminokwas pomaga utrzymać stosunkowo niski poziom tkanki tłuszczowej.

Jak działają odżywki azotowe?

Tlenek azotu, który jest głównym składnikiem odżywek azotanowych przyczynia się do zwiększenia ilości krwi, które przepływają przez naczynia krwionośne. Osoba, która ćwiczy odczuwa dzięki temu szereg korzystnych efektów, do których zaliczyć należy przede wszystkim transport tlenu oraz dostarczanie składników odżywczych do komórek mięśniowych. Dodatkowo w trakcie tego procesu dochodzi do usuwania tak zwanych metabolitów, które niszczą wytrzymałość mięśni.

Działanie odżywek azotowych jest skuteczne również dzięki argininie, która także jest nieodłącznym składnikiem tego rodzaju suplementów. Aminokwas ten zmusza organizm do większej produkcji tlenku azotu. Oczywiście obecne na rynku suplementy azotowe zawierają argininę w różnych postaciach, od których zależy tempo wchłaniania tego aminokwasu.

Jak stosować odżywki z tlenkiem azotu?

Odżywki azotowe należy przyjmować bezpośrednio przed treningiem. Tego rodzaju preparaty można stosować zarówno w czasie dni treningowych, jak i tych, w których nie prowadzimy ćwiczeń fizycznych. W dni bez zajęć odżywkę zaleca się przyjmować po przebudzeniu lub po pierwszym spożytym posiłku. Odżywki azotowe najlepiej stosować z przerwami. Po wykorzystaniu jednego opakowania preparatu należy więc zrobić przerwę na około cztery – pięć tygodni, po czym można powrócić do stosowania odżywki.

Decydując się na sięgnięcie po odżywkę azotanową, powinniśmy pamiętać o tym, że jej dawkowanie należy rozpocząć od niewielkiej porcji. Dopiero po kilku dniach można stopniowo zwiększać dawkę. W ten sposób organizm będzie miał czas na przyzwyczajenie się do wprowadzonego do diety przez nas suplementu.

Zwiększanie siły działania odżywek azotowych

Coraz większa liczba sportowców decyduje się na łączenie odżywek azotowych z innymi substancjami, dzięki czemu możliwe jest zwiększanie siły działania tego rodzaju preparatów. Odżywki tworzone na bazie tlenku azotu zaleca się łączyć jednak ostrożnie, jedynie z niektórymi związkami. Dobrym sposobem na zwiększenie siły działania odżywki może być jej przyjmowanie wraz z kreatyną. Zastosowanie kreatyny wspomoże działanie odżywek azotowych.

Jeśli chcemy osiągnąć optymalne efekty stosowania odżywki, wówczas nie eksperymentujmy samodzielnie z jej dawkowaniem czy łączeniem z innymi specyfikami. Najlepiej przestrzegać zaleceń i wskazówek producentów, które umieszczane są na etykietach opakowań odżywek. Warto też dodać, że odżywki azotowe nie powodują skutków ubocznych. Naukowcy stwierdzili nawet, że preparaty te mają właściwości prozdrowotne, gdyż przyczyniają się do poprawy funkcjonowania układu krążeniowego (poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych). Więcej o działaniu odżywek i suplementów dowiesz się na AfterGYM.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone