Zamknij

Jakie podłoże wybrać do akwarium?

12:53, 29.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:58, 29.11.2018

Wybór odpowiedniego podłoża do akwarium ma ogromne znaczenie, gdyż ma ono znaczący wpływ nie tylko na organizmy żywe, lecz także roślinność, bo od niego będzie zależało czy będą prawidłowo się rozwijały. Podłoże wpłynie też na estetykę akwarium, więc warto wcześniej przeanalizować jaki rodzaj wybrać.

Dlaczego należy dawać podłoże do akwarium?

Wybór podłoża do hodowania jednej welonki w kuli nie będzie trudny, bo fakt faktem można nawet w ogóle z niego zrezygnować. Jeśli jednak chce się stworzyć naprawdę okazałe akwarium, w którym nie tylko znajda się różne gatunki ryb, lecz także roślinność zastosowanie podłoża będzie bardzo ważnym krokiem, gdyż rośliny wymagają konkretnych warunków, by mogły prawidłowo rosnąć. W podłożu zawarte są ważne substancje odżywcze, więc nie wystarczy dna akwarium wysypać tylko pierwszym lepszym kamykiem kupionym w sklepie zoologicznym, choć niestety tak właśnie robi wielu niedoświadczonych akwarystów. Oczywiście podłoże musi być bezpieczne dla organizmów żywych, więc przeanalizowanie składu podłoża to podstawa.

Wskazówki dla początkujących

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarium, mają do wyboru podłoże składające się z samego żwiru, substratu z dodatkiem żwiru oraz podłoże, które wykonane jest z gotowego substratu. Przy wyborze warto poprosić o pomoc sprzedawcę, który doradzi jaki produkt będzie odpowiedni, bądź warto sprawdzić ofertę https://www.plantica.pl/produkty/podloza, gdzie na pewno uda się znaleźć odpowiedni produkt, jak i wiele cennych wskazówek.

Podłoże jałowe

Podłoże jałowe czyli składające się samego żwiru oczywiście nadaje się do wyściełania dna akwarium. Należy jednak pamiętać, iż jego granulacja musi mieścić się w określonym przedziale, bo tylko wtedy korzenie roślin będą mogły prawidłowo się rozrastać. Kupując rośliny o gęstych korzeniach, można dodać większe kamyki, dzięki czemu podłoże będzie luźniejsze. Jeśli zostanie zastosowany sam piasek, rośliny mogą obumierać, gdyż na jego powierzchni stworzy się twarda skorupa, która może zablokować wzrost korzeni. Mogą również powstawać strefy beztlenowe, w które będą prowadziły do powstawania procesów gnilnych. Wybierając podłoże żwirowe, koniecznie trzeba sprawdzić, co zawiera w swoim składzie. Przewaga bazaltu czy marmuru może znacząco wpływać na twardość wody. Jeśli w akwarium będzie przewaga roślin, takie podłoże nie będzie dobrym wyborem.

Podłoża gotowe, czyli substraty

Takie podłoża cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż niosą za sobą wiele zalet. Gotowe substraty posiadają idealną granulację, dzięki której można hodować każdy rodzaj roślin. Dodatkowo posiadają wiele cennych substancji odżywczych, pomagają w ustabilizowaniu pH wody, jak i mają pozytywny wpływ na jej twardość. Wadą może być tylko cena. Substraty nie są jednak polecane do stosowania przez początkujących akwarystów, gdyż w początkowej fazie po zalaniu trzeba szczególnie zadbać o zbiornik. Tuta lepszym wyborem będzie podłoże składające się z substratu z dodatkiem żwiru, które również stworzy dobre warunki do rozrostu korzeni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%