Zamknij

Jak dbać o części rowerowe? Prawidłowa konserwacja jednośladu

15:51, 15.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:54, 15.01.2019
Skomentuj

Pozornie rower to stosunkowo mało skomplikowany pojazd. Mimo to podobnie jak samochód czy motocykl, ulega awariom, a jego podzespoły się zużywają. Sprawność i żywotność roweru może jednak wydłużyć właściwa konserwacja. Na czym polega i jak ją przeprowadzać?

Regularne czyszczenie roweru

Osiadające na poszczególnych częściach rowerowych: błoto, pył i inne zanieczyszczenia, powodują nieodwracalne zniszczenia, na czele z korozją elementów metalowych. Dlatego należy dokładnie czyścić rower po każdej dłuższej podróży, przejażdżce w trudnych warunkach, czy też po sezonie oraz przed jego rozpoczęciem.

Podczas czyszczenia roweru należy zachować szczególną ostrożność, aby nie doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów. Niewskazane jest korzystanie z wody pod ciśnieniem, gdyż może ona zniszczyć niektóre części rowerowe, wśród których najbardziej zagrożone jest – nieodporne na zalania – łożysko. Do mycia ramy nie są potrzebne specjalne detergenty, zwykle wystarczy płyn do naczyń lub delikatny, uniwersalny środek do czyszczenia. W przypadku łańcucha i przerzutek wskazane jest wykorzystanie specjalnych preparatów. Należy pamiętać, aby na koniec dokładnie przetrzeć wszystkie elementy suchą szmatką.

Smarowanie

Ażeby łańcuch się nie zacinał, nie wydawał dziwnych odgłosów oraz nie zużywał zbyt szybko, trzeba go regularnie smarować. Należy wykorzystać do tego specjalny olej do łańcucha.

Przed wykonaniem smarowania powinno się dokładnie oczyścić łańcuch. Najlepiej użyć do tego preparatu w sprayu, benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnego rozpuszczalnika ekologicznego oraz zwyczajnej szmatki bądź szczoteczki do zębów. Najlepiej zdjąć łańcuch z roweru i zanurzyć go w wybranym środku, a następnie potrząsnąć, aby preparat dotarł do każdego zakamarka. Kolejnym krokiem jest rozwieszenie łańcucha i odczekanie, aż wyschnie. Dopiero wtedy można przejść do nakładania oleju, równomiernie na całą powierzchnię wszystkich ogniw. Na zakończenie wystarczy tylko delikatnie przetrzeć łańcuch suchą szmatką, aby pozbyć się nadmiaru oleju.

Smarowanie łańcucha należy wykonywać zawsze po czyszczeniu. Ponadto, przy normalnym użytkowaniu należy również wykonać dodatkowe smarowanie raz na 1-2 miesiące. Niemniej jednak, jeśli rower użytkowany jest bardzo regularnie, warto nawet raz na tydzień nałożyć niewielką warstwę oleju, a następnie przetrzeć szmatką bez zdejmowania całego podzespołu.

Regularny przegląd roweru

Przynajmniej raz do roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu, warto oddać rower do profesjonalnego przeglądu. Najlepiej skorzystać z serwisu przy sklepie rowerowym, gdyż gwarantuje to dostęp do wszelkich części na wypadek ewentualnej konieczności wymiany którejś z nich. Jeżeli posiadamy odpowiednią wiedzę możemy taki przegląd wykonać sami a niezbędne części rowerowe zakupić przez internet np. na rowertour.com. Oddając swój sprzęt do serwisu, warto zadbać, aby fachowiec sprawdził następujące części rowerowe:

  • hamulce – czy nie ma luzów oraz w jakim stanie są klocki hamulcowe
  • łańcuch – stan techniczny zębatek, ewentualna obecność rdzy. Ponadto, należy sprawdzić, czy łańcuch nie uległ naciągnięciu
  • opony – z czasem powstają przetarcia, które mogą powodować uciekanie powietrza
  • łożysko – element znajdujący się w ramie, którego stan techniczny nie sposób sprawdzić bez fachowego sprzętu i umiejętności
  • koła – należy sprawdzić, czy nie są scentrowane, a następnie ewentualnie je naprostować.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%