Zamknij

9 sygnałów mówiących, że jesteś ofiarą przemocy psychicznej

00:00, 23.09.2019 materiał Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta we Włocławku Aktualizacja: 11:30, 25.09.2019
Fot. depositphotos.com Fot. depositphotos.com

Przemoc emocjonalna jest dużo trudniejsza do rozpoznania niż przemoc fizyczna. Wkrada się w rodzinę powoli, stopniowo niszczy poczucie własnej wartości ofiary. Sygnały mogą być subtelne, dlatego lepiej zachować czujność i przeciwdziałać, jeśli któraś z poniższych sytuacji opisuje Ciebie lub Twoich bliskich.

Masz poczucie winy?

Ciche dni? Brak reakcji na twoją wyciągniętą rękę do zgody? To emocjonalne kary. To może oznaczać, że partner manipuluje tobą, chce wzbudzić w tobie poczucie winy. To sposób, byś stała się bardziej uległa.

Chodzisz podminowana?

Twój partner wciąż podważa twoją opinię, odrzuca twoje propozycje, kwestionuje twoją wersję wydarzeń, sprawia, że wątpisz w swoje zdanie? Słyszysz od niego, że jesteś przewrażliwiona? Brzmi jak nadużycia.

Wielkie gesty

Ogromny bukiet kwiatów bez okazji nie oznacza jeszcze, że jesteś ofiarą manipulacji, ale uważaj! Gdy manipulator poczuje, że przekroczył granicę, spodziewaj się wielkich gestów. Wielkie przeprosiny, kwiaty, wytworne kolacje, kosztowna biżuteria, wyjazd - niespodzianka - to sposób agresywnego partnera na „rozwiązywanie" problemów.  Niestety, problem, który spowodował konflikt najczęściej pozostaje nierozwiązany,  a twój partner raczej nie przyzna się do winy.

Jesteś oceniana i krytykowana

Znajomi komplementują twoją nową fryzurę, albo umiejętności kulinarne. Wszyscy tylko nie partner. On raczej żali się, jaki to musi wkładać wysiłek, żeby jakoś z tobą wytrzymać. Masz wrażenie, że nie zależy mu na tym, żebyś dobrze czuła się sama ze sobą. Naprawdę odpowiada Ci ta sytuacja?

Znajomi mówią, że się zmieniłaś

Osoby, którym na tobie zależy, zauważyły, że ostatnio wydajesz się wycofana, jesteś wyraźnie pod wpływem partnera. Zastanawiają się, dlaczego tak rzadko wychodzisz z domu lub zmieniłaś sposób ubierania się. Tobie trudno im to wytłumaczyć powody tych zmian.

Zamiast czułości obojętność

Możesz być naprawdę przygnębiona albo zmartwiona, a twój partner nie okaże ci współczucia ani wsparcia. „Przesadzasz”, mówi. Znasz to? Chce w ten sposób zachować kontrolę nad sytuacją. 

Gdzie są twoi przyjaciele?!

Wokół ciebie coraz mniej znajomych, najczęściej spędzasz czas w domu lub z partnerem. To może to być kolejny znak, że ktoś próbuje odizolować cię od rodziny i przyjaciół.

Kontrola finansowa

Zaczyna się od udzielania porad, które rzeczywiście mogą pomóc ci na przykład w przejęciu większej odpowiedzialności finansowej. Niestety szybko okazuje się, że presja jest coraz większa. Partner zaczyna naciskać, żebyś oszczędzał/ła, spowiadał/a się z wydatków, choć sam nie konsultuje z Tobą, na co wydaje pieniądze.   

Wątpisz w siebie

Partner kwestionuje twoją wersję wydarzeń, zaprzecza... I choć wyraźnie pamiętasz, partner zaprzecza z takim przekonaniem, że przestajesz sobie ufać. To gaslighting, rodzaj przemocy psychicznej, polegającej na takim manipulowaniu drugą osobą, by stopniowo przejmować kontrolę nad jej sposobem postrzegania rzeczywistości.

Sprawcy przemocy emocjonalnej posługują się kamuflażem i często naruszając prawo moralne, nie naruszając prawa karnego. Swoich zachowań i przekonań nie ujawniają przed osobami, od których zależy ich funkcjonowanie.

Gdzie we Włocławku możesz szukać pomocy, jeśli doświadczasz przemocy?

Na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego działa telefon "Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii - Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie”, na który można dzwonić pod bezpłatny numer 800 154 030.

"Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia - Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie", obsługiwana jest przez wykwalifikowanych konsultantów, nad którymi merytoryczny nadzór sprawuje Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy.

Pod bezpłatnym numerem telefonu, dyżurują każdego dnia prawnik i psycholog. Linia działa w ramach projektu „Niebieska Sieć”, polegającego na budowie sieci punktów pomocy ofiarom przemocy.

Pod wskazany numer dzwonić można każdego dnia, w godzinach od 17.00 do 21.00. Możliwe są spotkania osobiste - po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się. Pomoc można uzyskać także drogą e-mailową pod adresem [email protected]

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%