Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania dla studenta

13:41, 25.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:57, 09.10.2019
Skomentuj

Na jesieni wielu studentów szuka mieszkania do wynajęcia. Niektórzy decydują się na mieszkanie samodzielne, inni razem ze współlokatorami. W każdym z tych przypadków wynajem łączy się z ryzykiem. Leży ono zarówno po stronie najemców jak i osób wynajmujących nieruchomość. Dlatego obydwie strony powinny zawrzeć nie tylko umowę najmu nieruchomości, ale ponadto wykupić odpowiednie ubezpieczenie mieszkaniowe. Co powinna obejmować taka polisa gdy jesteśmy wynajmującym, a co gdy najemcą?

Polisa mieszkaniowa dla najemcy

Najemcy nie są właścicielami nieruchomości, dlatego potencjalne szkody będą dotyczyły ich w mniejszym zakresie niż właścicieli. Tym nie mniej najczęściej przechowują w mieszkaniu swoje przedmioty takie jak komputer, sprzęt grający, telewizor, drukarkę czy biżuterię, czyli ruchomości. I to właśnie te elementy wyposażenia powinni ubezpieczyć. Wśród zdarzeń, które mogą przydarzyć się w wynajmowanym mieszkaniu należy wymienić na pewno zalanie, pożar i kradzież z włamaniem, choć katalog szkód jest oczywiście większy. Warto w tym miejscu pamiętać o tym, że nawet jeżeli właściciel mieszkania ubezpieczył je - ochroną objęte będą przedmioty należące jedynie należące do niego. Jeżeli w mieszkaniu dojdzie zatem do szkody - ani ubezpieczyciel, ani wynajmujący nie będą odpowiadali za ruchomości najemcy pozostawione w mieszkaniu.

Będąc najemcą musimy liczyć się również z tym, że użytkując mieszkanie wyrządzimy szkodę lub krzywdę osobie trzeciej. O jakie sytuacje chodzi? Przede wszystkim o zalanie sąsiada. W ferworze studenckich zajęć i życia towarzyskiego łatwo przegapić usterkę w instalacjach doprowadzających wodę do zmywarki czy pralki lub innego typu wady sprzętów domowych, która spowoduje straty nie tylko w wynajmowanym przez nas lokum, ale też u sąsiadów. Naprawa tego typu szkód to spory wydatek – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od skali zniszczeń. Inna sytuacja to np. zrzucenie doniczki z balkonu do ogródka sąsiada, w wyniku czego zostanie uszkodzona rabata lub meble ogrodowe. W takiej sytuacji również będziemy ponosić odpowiedzialność za zaistniałe szkody na mieniu, a jeżeli niefortunnie doniczka spowodowałaby szkodę osobową – wówczas również za spowodowane obrażenia. Kwoty odszkodowania za spowodowanie tego typu krzywdę mogą być oczywiście niebotycznie wysokie. Dlatego warto zainwestować w OC w życiu prywatnym, które zapewni wypłatę odpowiedniego odszkodowania osobie poszkodowanej przez ubezpieczyciela. Tego typu polisa ubezpieczeniowa mieszkania (sprawdź więcej) to koszt na poziomie jednego wyjścia do kina dla dwóch osób, czy restauracji ze znajomymi, a można dzięki niej spać spokojnie.

Ubezpieczenie dla wynajmującego

Będąc właścicielem mieszkania, które przeznaczamy na wynajem warto przede wszystkim objąć ochroną mury i elementy stałe nieruchomości. Mury to oczywiście konstrukcja budowlana, natomiast elementy stałe to elementy zamontowane lub wbudowane w mieszkaniu na stałe, których nie da się odłączyć bez użycia narzędzi. Przykładowo są to piece, zabudowy wnęk, pawlaczy i ścian, stolarka drzwiowa i okienna, wykładziny powłoki malarskie, zamontowane na stałe oświetlenie, wyposażenie kuchni, łazienek i WC i wiele innych wartościowych przedmiotów. Jeżeli mieszkanie jest umeblowane ochroną warto objąć również ruchomości, czyli przede wszystkim meble oraz sprzęt AGD.

Polisa wynajmującego powinno przede wszystkim obejmować ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych takich jak np. pożar, czy zalanie. Nieruchomość warto ponadto ubezpieczyć od przepięć elektrycznych, stłuczeń czy dewastacji. Tego typu zdarzenia mogą wystąpić niespodziewanie i niezależnie od lokatorów. Powstałe szkody będą natomiast dotkliwe finansowo dla właściciela nieruchomości.

Niewątpliwie ubezpieczeniem na które warto ponadto zwrócić uwagę jest także tzw. utrata czynszu. W ramach ubezpieczenia Utrata czynszu możemy objąć ochroną stratę finansową, która polega na utracie czynszu w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego lub powodzi, gdy nieruchomość nie może być w zamieszkiwana, a lokator w związku ze szkodą jest zwolniony z zapłaty czynszu.

Kolejny typ polisy na które powinniśmy zwrócić uwagę to ubezpieczenie domu i mieszkania (zobacz tutaj) od kradzieży z włamaniem. Na taką ochronę powinni przede wszystkim zdecydować się właściciele mieszkań wyposażonych w kosztowne sprzęty, czy meble.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy najemcą, czy wynajmującym kupując polisę powinniśmy wziąć pod uwagę, że wysokość ewentualnego odszkodowania będzie zależała od sumy ubezpieczenia, którą zdefiniujemy na etapie zakupu polisy. Zawsze powinna być ona więc adekwatna do wartości nieruchomości i zgromadzonych ruchomości. Warto również pamiętać o tym, że ubezpieczenia nieruchomości to polisy dobrowolne, których warunki definiują poszczególne towarzystwa samodzielnie. W zależności od tego, gdzie zatem kupimy polisę – warunki te mogą zatem znacznie się różnić. Dlatego koszt ubezpieczenia mieszkania nie powinien być jedynym kryterium wyboru polisy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%