Zamknij
REKLAMA

Sektor pozabankowy a parabanki

07:32, 08.10.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Konieczność istnienia branży pozabankowej nie ulega dyskusji. Po produkty z tegoż sektora sięgają bowiem klienci, którzy nie mogą sobie pozwolić na usługi strefy bankowej. Wynika to z rozmaitych czynników wpływających na ogólną sytuację materialną i nie musi być nieodzownie związane z stanem zadłużenia potencjalnego klienta. Szeroki wybór ofert świadczonych przez rynek usług pozabankowych dostarcza wielu rozwiązań wspierających konsumentów w realizacji ich planów.

Sektor pozabankowy a parabank

Strefa pozabankowa jest miejscem działania korporacji, firm i przedsiębiorstw, często o charakterze spółek, świadczących usługi analogiczne do sektora bankowego lecz nie funkcjonujących w świetle przepisów ustawy Prawo bankowe. Można ją traktować jako wypełnienie usług bankowych, dlatego często stosuje się w tym wypadku określenie parabank. Niestety z uwagi na szereg definicji, które nadal w pełni nie oddają sposobu funkcjonowania parabanków, ich mianem określa się także firmy pożyczkowe. Jest to błędne przekonanie bowiem te proponują lokat i nie przyjmują środków finansowych od konsumentów, a transakcje pieniężne realizują z własnego kapitału. Nie powinno się tym mianem określać także instytucji takich jak Grupa Inwestycyjna Safe House, która pożyczki oddłużeniowe pod nieruchomość i nie przywłaszcza danego przedmiotu zabezpieczania. Parabanki natomiast są jednostkami, które przyjmują nakłady finansowe od klientów, które posłużą do prowadzenia dalszej działalności. Niestety nie jest to zgodne z przepisami prawa, dlatego sam termin parabank niesie za sobą pejoratywne znaczenie.

SKOK-i to parabanki?

Umieszczanie w jednej szufladzie wszystkich jednostek rynku pozabankowego i opatrzenie jej etykietką parabank z pewnością budzi kontrowersje. Najlepszym tego przykładem są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, które z bankami mają wiele wspólnego. Według ogólnej definicji parabanku, wpisują się wpisują się one w jego działalność jednak w odróżnieniu od innych instytucji sektora pozabankowego objęte są kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Ponadto ich funkcjonowanie regulują specjalne ustawy i należą do holdingu SKOK-ów, gdzie najważniejszą rolę pełni SKOK Holding z siedzibą w Luksemburgu. Dodatkowy nadzór nad poszczególnymi jednostkami pełni Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Wśród instytucji strefy pozabankowe, kasy oszczędnościowo-kredytowe darzone są przez społeczeństwo największym zaufaniem gdyż koszty obsługi oferowanych zobowiązań finansowych są porównywalne z tym, jakie świadczą banki.

Firmy pożyczkowe konkurencją dla banków

Od kilku lat notuje się znaczący wzrost liczby klientów instytucji pożyczkowych w Polsce. Odpowiedzialnymi za taki stan rzeczy są: szeroki wybór dostępnych usług, szybkość realizacji transakcji, brak wymogu przedkładania dodatkowych dokumentów oraz realne obniżenie kosztów produktów pozabankowych narzucone przez ustawę antylichwiarską. Dodatkowo, by wzbudzić większą ufność konsumentów oraz skrócić dzielący te firmy dystans do banków komercyjnych, wiele pożyczkodawców może zaproponować konkurencyjne ceny i atrakcyjne warunki kredytowania. Największym zainteresowaniem cieszą się pożyczki na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej zaprezentowane pod linkiem https://finansowaparabola.pl/pozyczka-na-oswiadczenie-bez-badania-zdolnosci-kredytowej, które stanowią także najkrótszą drogę do uzyskania potrzebnej gotówki. Najbogatsze firmy pożyczkowe w Polsce mogą zatem stać się poważną konkurencją dla banków, gdyż zgromadzone fundusze umożliwią im realizowanie transakcji finansowych opiewających na wyższe niż u tradycyjnych pożyczkodawców kwoty pieniędzy.

Parabank – synonim instytucji pożyczkowej

Niestety brak jednoznacznej definicji terminu parabank skłania konsumentów do przypisywania firmom pożyczkowym właśnie tego rodzaju nazwy tym samym nadając im tym samym negatywne zabarwienie, gdyż to właśnie w sprawie Amber Gold głoszono powszechnie w mediach, że parabanki to nieuczciwe firmy. Stąd, by dopasować się do potrzeb potencjalnych klientów,w na portalach takich jak ten https://parabankinaraty.pl, reklamowane są pożyczki na raty online czy parabanki oferujące popularne chwilówki. Wprawdzie firmy pożyczkowe swoją działalnością częściowo wypełniają miano definicji parabank, jednak same starają się nie być identyfikowane są tego rodzaju instytucjami. Ostatnie lata wskazują na to, że radzą sobie z tym wyzwaniem idealnie.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA