Zamknij
REKLAMA

Wszystko, co warto wiedzieć na temat prostowników elektrycznych

12:42, 20.11.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Okazuje się, że niesprawny akumulator jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii, które unieruchamiają auto. Tymczasem w praktyce baterie psuje przede wszystkim niedoładowanie. Warto więc zainwestować w dobrej jakości prostownik elektryczny. Dysponując tego rodzaju sprzętem, można bezproblemowo, w krótkim czasie doładować akumulator.

Rodzaje prostowników

Na podstawie różnić w budowie prostowniki podzielić można na kilka podstawowych kategorii. Najprostsze w budowie są prostowniki standardowe. Ich funkcjonowanie opiera się na działaniu transformatora. Są one dość tanie i sprawdzają się w większości przypadków. Bardziej zaawansowane technologicznie są prostowniki mikroprocesorowe. Ładowanie w tym przypadku odbywa się w sposób w 100% bezpieczny dla akumulatora. Baterii nie trzeba nawet odłączać od instalacji.

Do ładowania akumulatorów dużych przeznaczone są prostowniki trakcyjne. Z kolei urządzenia impulsowe nie posiadają transformatora i dostarczają prąd z częstotliwością 1 kHz. Są lekkie i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Ich atutem jest także krótki czas ładowania.

Prostownik samochodowy – jak nie popełnić błędu podczas zakupu?

Prostownik jest urządzeniem służącym do ładowania akumulatora samochodowego. Niezależnie od wybranego rodzaju, jego zadaniem jest wprowadzanie do baterii energii elektrycznej. Czy jednak każdy kierowca powinien kupić prostownik w iParts.pl czy też w innym sklepie? Producenci akumulatorów bezobsługowych często zapewniają, że tego typu baterie nie potrzebują ładowania ani konserwowania. Nie jest to jednak do końca prawdą.

Jeśli wszystko działa sprawnie, a auto jest regularnie użytkowane, akumulator bezobsługowy nie musi być ładowany. Jednak w przypadku, gdy samochodem jeździ się rzadko, akumulator nie gromadzi odpowiedniej ilości energii. Trzeba go więc od czasu do czasu naładować. Podobnie jest w sytuacji, gdy auto zostanie przez przypadek zostawione z włączonymi światłami. Dlatego też niezależnie od rodzaju posiadanego akumulatora, warto dysponować prostownikiem.

Najważniejsze parametry

Jednym z najistotniejszych parametrów prostownika jest ten dotyczący prądu szczytowego. Wartość prądu szczytowego generowanego przez prostownik powinna wynosić 1/10 pojemności akumulatora. W przypadku zakupu prostownika, dla którego wartość ta będzie inna, proces ładowania może się znacząco wydłużyć lub też trwać bez końca. Warto przy tym zainwestować w model z amperomierzem lub woltomierzem, który pozwoli na sprawdzenie aktualnego napięcia prądu wykorzystywanego do ładowania. Ważny jest też wentylator, który schładza urządzenie w czasie pracy.

Dobry prostownik powinien być na tyle lekki, aby jego przenoszenie z miejsca na miejsce nie było zbyt czasochłonne ani skomplikowane. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto tzw. automatyczne testowanie obwodu ładowania. W razie przerwania obwodu urządzenie samoczynnie się wyłącza. Warto na to zwrócić uwagę podczas zakupu prostownika w sklepie iParts.pl.

Prostownik do akumulatora samochodowego powinien posiadać napięcie 12V. Takie napięcie generuje bowiem zasobnik energii w aucie osobowym. W przypadku samochodów ciężarowych czy maszyn rolniczych lepiej postawić na model generujący prąd o napięciu 24V. 

Jak widać, prostowniki nie są tak prostymi urządzeniami, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też zakup prostownika trzeba potraktować poważnie. Należy sprawdzić wszystkie jego najważniejsze parametry oraz wybrać sprzęt dopasowany do danego akumulatora.

REKLAMA
(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone