Zamknij
REKLAMA

Czym pokryć dach płaski?

14:13, 29.06.2020 | materiały partnera

Wybór pokrycia dachu płaskiego przełoży się na jego szczelność, trwałość i estetykę. Czym pokryć dach płaski, aby zachował swoje właściwości przez wiele lat? Podpowiadamy.

Dach płaski, zwany także stropodachem to dach, w którym spadek połaci wynosi od 3 do 15 stopni. W zależności od konstrukcji może być on skierowany wewnątrz lub na zewnątrz. Ważną zaletą stropodachu jest możliwość zagospodarowania całej powierzchni najwyższej kondygnacji. Duże znaczenie ma także nowoczesna estetyka.

 

Pokrycie dachu płaskiego — ważna szczelność

 

W przeciwieństwie do dachu spadzistego, który zapewnia wysoką skuteczność odprowadzania wody opadowej, dach płaski ma w tym zakresie zdecydowanie gorsze właściwości. Wszystko z powodu niewielkiego spadku. Zalegająca na powierzchni deszczówka i śnieg mogą znacząco osłabić parametry pokrycia, przekładając się na zmniejszenie funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego w przypadku dachów płaskich tak ważna jest szczelność pokrycia.

 

Czym pokryć dach płaski?

 

Na rynku istnieje obecnie kilka materiałów, stosowanych do pokrywania powierzchni dachów płaskich: papy asfaltowe, blachodachówki, dachówki (ceramiczne i cementowe), gonty bitumiczne oraz membrany EPDM.

 

Ważne: choć do pokrywania dachu płaskiego stosuje się dachówki i blachodachówki, użycie takich materiałów wymaga nieco większego stopnia spadku połaci (w zależności od konkretnego produktu od 9 do 15 stopni). W przypadku dachów z niższym spadkiem, nie sprawdzą się więc najlepiej.

 

Papy asfaltowe okażą się dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na oszczędnościach. Takie pokrycie jest bowiem najtańsze. Stosuje się je przede wszystkim do pokrywania dachów o niewielkich spadkach. Wybierając papę, pamiętaj jednak, że jej montaż nie jest najłatwiejszy, a parametry techniczne i trwałość często pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli zależy Ci na tym, ab materiały był nie tylko trwały, ale również elastyczny, bardzo szczelny, odporny na promieniowanie UV i zmiany temperatury, sięgnij po membranę EPDM.

 

Czym jest membrana EPDM?

 

Membrana EPDM to elastyczny materiał na bazie syntetycznego kauczuku. Bardzo trwały, wytrzymały na promieniowanie UV, czynniki atmosferyczne i zmiany temperatur wyróżnia się nawet 50-letnią żywotnością. Wybierając membranę EPDM, pokryjesz dach jedną połacią materiału. Wyeliminujesz wiec konieczność spajania ze sobą poszczególnych części. A to, jak nietrudno zgadnąć, przełoży się na maksymalną szczelność.

 

Gdzie kupić membranę EPDM?

 

Najlepszą jakość membrany EPDM zapewni sprawdzony, doświadczony dostawca. Jednym z nich jest z całą pewnością lider kompleksowej obsługi inwestycji budowlanych z zakresu pokryć dachowych i izolacji przeciwwodnych — firma Dohmann.

 

źródło: https://www.dohmann.pl/remont-dachu-plaskiego/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%