Zamknij

Bitcoin - przewodnik dla nowicjuszy

12:55, 30.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:55, 30.06.2020

O kryptowalutach po raz pierwszy można było usłyszeć w 2009 roku. Od dnia, w którym pojawiła się pierwsza kryptowaluta - bitcoin, temat kryptowalut regularnie pojawia się w mediach. Czym one są i dlaczego wzbudzają tak wiele kontrowersji?

O historii bitcoina słów kilka

Wspomnieliśmy we wstępie, że pierwszą kryptowalutą jest bitcoin. Za ojca tego cyfrowego pieniądza uważany jest Satoshi Nakamoto. Do dzisiaj jednak nikomu nie udało się go poznać. Pojawiły się więc wątpliwości, czy taka osoba w ogóle istnieje. Wiele osób, które bliżej interesuje się tematyką kryptowalut jest nawet przekonanych, iż jest to tylko pseudonim grupy programistów.

Co to jest bitcoin? Bitcoin to waluta umowna nie mająca postaci fizycznej. Stanowi ona alternatywę dla pieniądza fiducjarnego. Bitcoina nie da się dotknąć, nie można go też zobaczyć. Mimo że jest on środkiem inwestycyjnym, nie można wpłacić go na bankowe konto. Na bitcoina składa się ciąg znaków, które tworzą zaszyfrowany kod. Do tworzenie tego kodu służą skomplikowane działania matematyczne. W ich wykonywaniu człowieka zastępują bardzo wydajne i szybkie komputery.

Bitcoin w świetle prawa

Bitcoin ani żadna inna kryptowaluta (od 2009 roku powstało ich kilka tysięcy) nie są kontrolowane przez żadne instytucje finansowe. Kontroli nad nimi nie sprawuje nawet żaden z banków centralnych (w Polsce takim bankiem jest NBP). Nie są one także zależne od żadnego z rządów. Transakcje bitcoinem lub inną kryptowalutą mogą być wykonywane na całym świecie. Kryptowaluty nie są akceptowane tylko w nielicznych krajach. Bardzo mocne ograniczenia w obrocie bitcoinem i innymi coinami wprowadzone zostały w kilku krajach azjatyckich. Należą do nich między innymi Chiny opracowujące swoją własną walutę, ale również Tajwan, Bangladesz, Nepal i Pakistan. Wśród krajów azjatyckich wyjątkiem jest Japonia, która bardzo mocno stawia na rozwój cyfrowych walut. W tym kraju bitcoin jest walutą uznaną za oficjalną. W kilku krajach bitcoin jest całkowicie zakazany. Transakcje z wykorzystaniem cyfrowych pieniędzy nie mogą odbywać się w Iranie, Wenezueli i Wietnamie. W Europie w większości krajów wykorzystywanie bitcoina do prywatnych transakcji jest całkowicie legalne. W Niemczech i Szwajcarii bitcoiny zostały nawet uznane za oficjalną walutę. Oznacza to, że obywatele tych krajów mogą dokonywać płatności zobowiązań wobec państwa w tej walucie. Na warunkową legalizacje bitcoina zdecydował się izraelski rząd. W Polsce transakcje cyfrowymi pieniędzmi są legalne.

Czy są trudności z akceptowaniem płatności cyfrowymi pieniędzmi?

Bitcoin jest walutą, której popularność systematycznie rośnie także w Polsce. Liczba stacjonarnych sklepów czy restauracji, w których można płacić tą alternatywną walutą stale się zwiększa. Punktów, w których można płacić wynalezionymi przez Satoshi Nakamoto pieniędzmi jest już kilkadziesiąt. Na całym świecie jest ich kilkanaście tysięcy. Na potrzeby posiadaczy bitcoinów została nawet stworzona specjalna mapa, na której zaznaczone zostały punkty usługowe, w których akceptowane są płatności tą walutą. W Polsce najwięcej punktów, w których można płacić bitcoinami działa oczywiście w Warszawie. Są one jednak akceptowane także w wielu innych miastach.

Bitcoiny zyskały ogromną popularność. Osoby, które chcą je zdobyć nie będą dzisiaj miały z tym najmniejszych problemów. Można je nabyć od innych internautów. Działają również kantory sprzedające bitcoiny oraz inne cyfrowe pieniądze. Działają również giełdy kryptowalut. Kryptowalutę można nabyć także od „kopaczy”, którzy profesjonalnie zajmują się wydobywaniem cyfrowej waluty z otchłani Internetu. Dostęp do kryptowalut jest więc w niczym nieograniczony. Ich posiadaczem może zostać każdy.

Na jakiej zasadzie działa bitcoin?

Bitcoin może działać tylko pod warunkiem, że zostanie poddany określonym zasadom i technologiom. Zalicza się do nich łańcuch bloków określony mianem blockchain. Jest on podobny do rejestru wszystkich transkacji, które są dokonywane w Internecie – zarówno tych, które  zostały dokonane z użycie tradycyjnych, fiducjarnych pieniędzy, jak i tych wirtualnych. Blockchain ponosi odpowiedzialność za potwierdzenie zgodności dokonywanych transakcji. Proces weryfikacji jest uruchamiany natychmiast, jak tylko właściciel bitcoinów dokonuje przelewu ze swojego portfela do drugiego. Transakcja może dojść do skutku tylko pod warunkiem, że wszystkie szczegóły transakcji będą się zgadzały. W przeciwnym razie komputery nie wyrażą zgody na jej przeprowadzenie. Transakcja zostanie zrealizowana tylko wtedy, gdy zostanie potwierdzona przez sieć przez określoną ilość razy. Tworzenie salda konta bitcoin bez blockchain jest niemożliwe.

Bitcoin jest walutą zdecentralizowaną, wiele osób zastanawia się więc czy jest to waluta bezpieczna. Osoby, które chcą inwestować w zakup tych wirtualnych pieniędzy raczej nie muszą obawiać się, że je stracą. Oparty na zasadach matematyki i kryptografii kod jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa bitcoinu. Dzięki temu kodowi waluta ta jest odporna na zawirowania na światowych rynkach gospodarczych. Nie grozi je inflacja czy deflacja. Bitcoina nie da się sfałszować ani ukraść. Płatności dokonywane są w systemie P2P. Odbywają się więc bez pośrednictwa. Nie są od nich pobierana żadne, nawet bardzo niskie prowizje. Plusem jest też to, że są one realizowane naprawdę bardzo szybko. Bitcoin jest walutą bezpieczną. Warto też wiedzieć, że jego kurs stale rośnie. Podaż tej waluty została ograniczona do dwudziestu jeden milionów.

Rok 2009 został uznany na narodziny bitcoina – pierwszej kryptowaluty. Mianem kryptowaluty została określona technologia internetowa, która jest alternatywą dla fiducjarnych pieniędzy. Bitmonetami  można dzisiaj płacić za wiele usług internetowych, dokonywać płatności w stacjonarnych i internetowych sklepach, w restauracjach. System kryptowalut został oparty na sieci peer-to-peer. Nie jest ona kontrolowana przez żadną instytucję. Został za to bardzo dobrze zabezpieczony, w efekcie bitcoinów nie można podrobić ani ukraść. Popularność kryptowalut sprawiła, że coraz częściej pojawiają się pytania o to, czy jest za kilkadziesiąt lat z rynku całkowicie lub prawie całkowicie znikną tradycyjne pieniądze.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%