Zamknij

Na co zwrócić uwagę zmieniając hosting swojej strony

09:41, 24.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:41, 24.09.2020

Każda strona internetowa ma swój serwer, który musi być aktywny, aby daną stronę można było odwiedzić. Gdyby serwer został wyłączony, każdy kto wpisałby jej adres w przeglądarkę odkryłby, że strona o podanym adresie nie istnieje. To, że jej pliki znajdują się na jakimś komputerze, nie ma znaczenia, dopóki komputer ten nie jest podłączony do sieci, a jego adres nie jest powiązany z domeną.

Jako przedsiębiorcy i właściciele firm zazwyczaj nie zwracamy uwagi na takie rzeczy - wykupujemy hosting i domenę i mamy nadzieję, że wszystko będzie działać jak w zegarku. Kiedy tak nie jest, kontaktujemy się z supportem technicznym i liczymy na to, że specjaliści z firmy sprzedającej nam usługi hostingowe zajmą się problemem. Nie mamy wiedzy ani kwalifikacji niezbędnych do obsługi serwera. Nie w tym nic złego - nikt nie może być specjalistą od wszystkiego, ważne jest jednak, by umieć zlecać zadania innym.

Jeśli więc zleciłeś komuś znalezienie hostingu dla firmowej strony internetowej rok temu i wydzieliłeś na ten cel odpowiednią kwotę z budżetu, a teraz ów człowiek przychodzi do ciebie z prośbą o dodatkowe pieniądze na hosting, masz prawo złapać się za głowę. Zwłaszcza jeśli odpowiedzią na pytanie o to, co zmieniło się w dotychczasowej ofercie dostawcy usług hostingowych i serwerowych odpowiedzią jest jedynie cena. Jeśli nie zajmujesz się na co dzień organizacją serwerów dla swojej firmy możesz nie wiedzieć, że wiele firm hostingowych ma dziwny zwyczaj zaniżania stawek za pierwszy rok, za to zawyżania w kolejnych latach trwania umowy - stąd ten nagły skok ceny po roku korzystania z hostingu. A może sam natknąłeś się na niespodziewanie wysoki rachunek i w związku z tym postanowiłeś zmienić hosting? Przedłużenie domeny nie wchodzi w grę, gdyż nie chcesz płacić takich pieniędzy za tak niewielkie usługi? A może twoje potrzeby się zmieniły i chciałbyś wykupić inny pakiet usługowy? Nie ma się czego obawiać - wybieraj a przebieraj w ofertach, a znajdziesz idealną dla siebie.

Wybierając nowego dostawcę usług hostingowych spójrz nie tylko na cenę za pierwszy rok, ale również na to, ile będziesz płacił w latach kolejnych. Być może usługi oferowane przez danego dostawcę są warte również i wyższej ceny. Sprawdź czy, i w jakim zakresie oferuje support, czyli pomoc techniczną. Obyś nie musiał z niej korzystać, ale kiedy już będzie trzeba, dasz się pokroić, żeby działała szybko i sprawnie, nawet w weekend, w środku nocy i w drugi dzień świąt. Oczywiście nie zapomnij o parametrach takich jak przestrzeń dyskowa czy limity transferu danych, które są tym, czego oczekujesz od hostingu.

Sama zmiana hostingu nie jest trudna ani skomplikowana. Kiedy już zdecydujesz się na podpisanie nowej umowy, musisz zgłosić się do poprzedniego dostawcy usług hostingowych po specjalny kod, który przekażesz nowemu właścicielowi serwera. Dostawca usług hostingowych musi wydać ci ten kod - bez obaw. Jednak kod ma pewien czas ważności - zazwyczaj kilka dni lub tygodni - w ciągu których musi zostać przekazany nowemu dostawcy usług i wykorzystany. Najlepiej zapytać o okres ważności kodu dostawcę, od którego pobiera się ów kod.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%