Zamknij
REKLAMA

Czy opłaca się nie płacić ZUS-u?

08:40, 08.02.2021 | materiały partnera

Obecna sytuacja gospodarcza jest dla wielu przedsiębiorstw bardzo trudna. Wiele z nich stoi przed pytaniem, które opłaty uiścić, a z którymi się spóźnić ze względu na brak środków. Niestety sytuacja ta prowadzi do błędnego koła. Wiele firm traci płynność finansową jedynie dlatego, że kontrahenci nie regulują w terminie należności. 

Ile kosztuje opóźnienie w zapłacie składki ZUS

Jak przywrócić płynność finansową w firmie?

Ile kosztuje opóźnienie w zapłacie składki ZUS

Praktyka pokazuje, że ZUS jest jednym z takich finansowych obowiązków pracodawcy, od którego uchylać się nie należy. ZUS zdecydowanie warto opłacić w pierwszej kolejność. Za nieregularne opłacanie składek ZUS grozić mogą bowiem poważne konsekwencje, m.in.:

  • kara grzywny do 5000 zł,
  • odsetki za zwłokę w wysokości 8% w stosunku rocznym,
  • opłaty dodatkowe - ZUS ma prawo zażądać dodatkowej opłaty w wysokości 100% nieopłaconych składek,
  • postępowanie egzekucyjne - ZUS ma prawo wszcząć takie postępowanie, egzekucja kierować może komornik sądowy lub dyrektor oddziału ZUS albo Naczelnik Urzędu Skarbowego,
  • zabezpieczenie na majątku płatnika - ZUS ma prawo wnioskować do sądu rejonowego o wpis do hipoteki na nieruchomości, może także skierować wniosek do US o zestaw skarbowy.

Konsekwencje nieopłacania składek ZUS mogą więc okazać się bardzo bolesne. Wszystkie wymienione tutaj konsekwencje mają umocowanie prawne. Więcej o tym przeczytasz na https://faktoria.pl/porada/nieplacenie-skladek-zus-w-terminie

Jak przywrócić płynność finansową w firmie?

W przypadku wielu firm sytuacja obecna jest bardzo trudna, ponieważ nie mogą one pracować ze względu na obostrzenia, spada im ilość zamówień oraz pojawia się szereg innych problemów. Wiele firm boryka się jednak z problemami finansowymi właściwie z jednego powodu, a są nim nieuregulowane przez klientów płatności. W takim przypadku rozwiązanie problemu jest jednak możliwe. Niezależnie od tego, czy brakuje ci środków na składki ZUS czy też nie masz odpowiednich zasobów finansowych na rozwój firmy, zawsze możesz skorzystać z faktoringu. Firmy takie jak Faktoria oferują możliwość odkupienia od ciebie przeterminowanych zobowiązań. Faktoring online polega na zamianie faktur na pieniądze. Oczywiście kwoty są odpowiednio pomniejszone o prowizję dla firmy faktoringowej, natomiast w sytuacji, w której brakuje ci środków na składki ZUS czy jakiekolwiek inne, pilne zobowiązania, usługa ta może przynieść tak potrzebne ci bezpieczeństwo finansowe. Znikają w ten sposób problemy z nieopłaconymi przez kontrahentów fakturami. Firmy faktoringowe obowiązek ściągnięcia zobowiązań przejmują w całości. W sytuacji zagrożeniach zachowania stabilności finansów, faktoring może okazać się cennym rozwiązaniem długoterminowym lub na czas przejściowych trudności.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%