Zamknij
REKLAMA

Jaką karmę dla psa wybrać?

00:00, 23.02.2021 | materiały partnera

Od tego, jaki pokarm wybierzemy dla naszego psa, zależy w dużej mierze jego zdrowie. Aby zwierzę było pełne energii i cieszyło się witalnością, potrzebuje niezbędnych składników odżywczych. Stąd też pytanie: jaka karma dla psa będzie najlepsza? Jakie składniki powinny się w niej znajdować, a jakie definitywnie nie?

Jaka karma dla psa? Zapotrzebowanie na składniki odżywcze

Jeśli nie wiesz, jaka karma dla psa będzie odpowiednim wyborem, ten artykuł jest dla Ciebie. Wybierając pokarm dla pupila, należy kierować się przede wszystkim jego rodzajem. Pokarm powinien być pełnoporcjowy. Co to oznacza? Zbilansowane jedzenie dla psa dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także energii pokarmowej w ilości odpowiadającej dziennemu zapotrzebowaniu żywieniowemu zwierzęcia.

Zapotrzebowanie czworonogów na substancje pokarmowe i energię zależy od wielu czynników takich jak: wiek, masa ciała, aktywność fizyczna czy zabieg kastracji. Dla przykładu wymagana dawka kalorii dla psów kastrowanych jest o 20-30% mniejsza niż przed operacją. Dlatego zawsze warto jak najlepiej dopasować jedzenie do potrzeb konkretnego zwierzęcia. Z kolei zastanawiając się, jaka karma dla psa chorego, należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna, wszystko zależy od konkretnej choroby i ogólnego stanu zdrowia psa. Należy tę kwestię omówić z lekarzem weterynarii oraz dietetykiem zwierzęcym, który powie nam, jaki pokarm dla psa będzie najlepszy.

Jaka karma dla psów - mokra czy sucha? Domowa czy gotowa?

Czym karmić psy? Pokarmem gotowym czy może domowym? Sporo osób decyduje się na samodzielne przyrządzanie posiłków swoim zwierzętom, jednak czy to dobry pomysł? Dostępne w sprzedaży pożywienie pełnoporcjowe dla psa jest skomponowane w taki sposób, aby zabezpieczać 100% jego potrzeb żywieniowych. Uzyskanie takiego standardu w warunkach domowych jest niezwykle trudne i wymaga zaawansowanej znajomości zasad dietetyki. Nie mając do dyspozycji zaplecza laboratoryjnego, możemy łatwo pominąć jakiś istotny element żywienia, co sprawi, że sporządzone w ten sposób posiłki dla psa nie będą prawidłowo zbilansowane. Przykładem może być tu dieta BARF, która polega na karmieniu psa głównie surowym mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego. Jest to nie tylko niewystarczające dla jego potrzeb, ale także potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Surowe mięso może zawierać pasożyty i groźne bakterie, takie jak Salmonella, E. coli, Listeria czy Campylobacter jejuni. Dla psów zagrożeniem są też kości, które mogą doprowadzić do złamania zębów lub nawet do niedrożności jelit.

Jaka karma dla psa - sucha czy mokra? To również często zadawane pytanie przez opiekunów. Rekomendowanym rozwiązaniem jest karmienie mieszane, polegające na podawaniu psu 50% karmy mokrej i 50% karmy suchej pod względem masy pokarmu. Dużą zaletą karmy suchej jest również twardość granulek, które pomagają ścierać płytkę nazębną. Pamiętajmy, że suchy pokarm charakteryzuje niska wilgotność. Pies potrzebuje więc stałego- niezależnie od sposobu żywienia- dostępu do świeżej wody. Karma sucha umożliwia również pupilowi realizowanie naturalnej potrzeby gryzienia i chrupania. Z kolei karma mokra zawiera około 80% wody, przez co sprzyja nawodnieniu organizmu. Jest również mniej kaloryczna od karmy suchej, co przekłada się na inne porcjowanie. Stosowanie diety złożonej głównie z karmy mokrej jest zalecane podczas odsadzania szczeniąt od matki, a także w żywieniu psów ze skłonnością do nadwagi i otyłości.

Czego należy unikać w karmieniu psów?

Jaka karma dla psów jest najlepsza?. Przede wszystkim pełnoporcjowa, czyli taka, która zawiera 100% niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych. Należy czego należy unikać? Czworonogom nie powinno się podawać pokarmów z ludzkiego menu. Tego rodzaju jedzenie jest dla naszych ulubieńców niekompletne i może prowadzić zarówno do niedoborów jak i nadmiarów składników odżywczych. Część produktów- takich jak czekolada, czosnek, cebula, winogrona czy awokado może być wręcz trująca dla psów.

Podsumowując, jaka karma dla psa najlepsza? Pełnoporcjowa, smakowita i opracowana przez specjalistów z zakresu żywienia. Jeśli nie wiemy, jaką karmę dla psa wybrać, powinniśmy udać się do dietetyka zwierzęcego, który zaproponuje nam jedzenie odpowiadające na wszystkie potrzeby pokarmowe naszego psa. Dobrym zwyczajem jest również konsultowanie wszelkich zmian w żywieniu psa z zaufanym lekarzem weterynarii.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%