Zamknij

Amarantus - jedna z najstarszych roślin uprawnych

00:00, 24.02.2021 artykuł sponsorowany

Amarantus (zwany też szarłatem) to jedna z najstarszych, uprawianych przez człowieka roślin i jeden z najstarszych gatunków zboża. Choć nasiona tej rośliny mają niepozorny wygląd, są prawdziwym bogactwem witamin, minerałów i aminokwasów. Zawierają dobrze przyswajalne białko, nie zawierają glutenu.

Skarbnica witamin i minerałów

Szarłat zawiera bardzo dużo żelaza (aż 5 razy więcej niż szpinak), jest skarbnicą magnezu, wapnia, potasu, cynku, fosforu, miedzi, selenu, witamin z grupy B, witaminy E, niacyny. Jest także bardzo bogaty w błonnik pokarmowy. 

Zawiera związki polifenolowe o działaniu antyoksydacyjnym. Zawiera również kwasy tłuszczowe - związki, które bardzo korzystnie wpływają na zdrowie. To głównie kwas oleinowy i linolowy. 

Ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze

Amarantus kupiony w sklepie bee.pl to naturalny antybiotyk, posiada również działanie grzybobójcze. Warto spożywać go szczególnie jesienią i zimą, kiedy mamy obniżoną odporność i jesteśmy narażeni na kontakt z mikroorganizmami chorobotwórczymi. 

Jest bogactwem kwasu foliowego

Amarantus zawiera kwas foliowy, dlatego powinny włączyć go do swojej diety kobiety ciężarne. Kwas foliowy wspiera prawidłowy rozwój płodu i zapobiega problemom z utrzymaniem ciąży. 

Zapobiega wielu chorobom

Szarłat jest lekkostrawny. Spożywanie jego nasion obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca, nowotwory. 

Jak spożywać amarantus?

Nasiona amarantusa mają wielkość ziaren maku, lekko orzechowy smak, żółty lub jasnobrązowy kolor. Amarantus można spożywać na surowo, gotowany, w postaci płatków. 

Nasiona szarłatu stosuje się jako dodatek do sosów, zup, sałatek, zapiekanek, deserów, płatków śniadaniowych, jogurtów. Można robić z nich kotlety.

W sklepach ze zdrową żywnością dostępna jest też mąka z amarantusa, którą można stosować do pieczenia ciast, ciasteczek, pieczywa. Olej z amarantusa można wykorzystywać nie tylko w kuchni. Doskonale nadaje się również do codziennej pielęgnacji skóry. Ten olej należy stosować tylko na zimno. 

Amarantus ekspandowany to produkt przypominający ryż preparowany. Jest lekkostrawny, zachowuje wszystkie swoje cenne właściwości. Można go spożywać jako przekąskę, dodawać do zup mlecznych, jogurtów, deserów, musli. Amarantus ze względu na wyjątkowe walory zdrowotne i wysoką wartość odżywczą powinien znaleźć się w diecie wegetarian, wegan, osób cierpiących na celiakię. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%