Zamknij
REKLAMA

Odbiór mieszkania krok po kroku. Co musisz sprawdzić w nowym mieszkaniu?

08:54, 02.03.2021 | materiały partnera

Znalazłeś wymarzone mieszkanie z rynku pierwotnego, podpisałeś umowę deweloperską i odliczasz dni do przeprowadzki? Oddając się marzeniom o swoich przyszłych czterech kątach, nie zapomnij solidnie przygotować się do odbioru mieszkania! Sprawdź, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas spotkania z deweloperem.

Dokładnie przyjrzyj się ścianom

Odbiory mieszkań najlepiej rozpocząć od kontroli ścian. Sprawdź, czy tynk jest równy i wolny od pęknięć czy innych wad. Wyjątkowo dokładnie sprawdź rogi pomieszczeń, okolice drzwi oraz okien i parapetów, przestrzeń wokół włączników światła czy kontaktów – to właśnie w tych miejscach najczęściej zdarzają się niedociągnięcia.

Powtórka z geometrii

Podczas odbioru technicznego konieczne będzie sprawdzenie kątów, pionów i poziomów. Do tego celu niezbędne będą narzędzia – kątownik oraz poziomica. Pamiętaj, że ściany i podłogi nie muszą być idealnie proste. Normy budowlane dopuszczają pewne, niewielkie odchylenia.

Sprawdź swój (przyszły) kawałek podłogi

Wylewka nie powinna posiadać pęknięć ani ubytków (warto zwrócić także uwagę na ewentualne ubytki w fugach. Zwróć uwagę, czy w miejscach łączenia się wylewki (dylatacji), nie występuje różnica w poziomach.

Wyjrzyj przez okno

Podczas odbioru mieszkania, skontroluj stan wszystkich okien. Zwróć uwagę na stan szyb (rysy, pęknięcia), ram (zabrudzenia, ubytki w strukturze) oraz uszczelek (uszkodzenia, nieodpowiednie przyleganie). Oceń także, w jakim stanie znajdują się parapety.

Wyjdź i wejdź przez każde drzwi

Kontrola drzwi wewnętrznych i zewnętrznych sprowadza się do oceny płynności ich działania. Zwróć uwagę czy drzwi z łatwością otwierają się i zamykają. Sprawdź także, czy po otwarciu drzwi nie zamykają się samoczynnie.

Oczywiście w przypadku drzwi, podobnie jak przy innych elementach wyposażenia, niezbędne będzie dokładne obejrzenie powierzchni w poszukiwaniu uszkodzeń i ubytków.

Sprawdź instalacje

Odbiór mieszkania to moment, w którym możesz sprawdzić, czy deweloper wykonał wszystkie instalacje zgodnie z planem zamieszczonym w prospekcie informacyjnym (stanowi on element umowy deweloperskiej).

Zwróć uwagę czy gniazdka i włączniki światła umieszczone są w odpowiednich miejscach. Możesz także zerknąć do skrzynki elektrycznej, aby zobaczyć, czy zainstalowano w niej odpowiednią ilość bezpieczników. Pomiar napięcia prądu na etapie odbioru mieszkania zwykle nie jest możliwy, ponieważ nie jest on jeszcze podłączony.

Sprawdź rozmieszczenie grzejników i oceń, czy są przymocowane w odpowiedni sposób oraz czy posiadają wszystkie niezbędne elementy wyposażenia (np. termostaty).

Nie zapomnij również potwierdzić, czy kratki wentylacyjne znajdują się w wyznaczonych na planie miejscach.

Odbiór mieszkania to niezwykle ważny moment, który może zdecydować o twoim przyszłym komforcie w nowym lokum. W wykryciu wszystkich ewentualnych wad mogą pomóc ci specjaliści z firm oferujących odbiór mieszkania. Dzięki bogatej wiedzy i doświadczeniu, a także specjalistycznym sprzętom, są oni w stanie rzetelnie ocenić stan techniczny mieszkania i wskazać wszystkie wady niewidoczne dla oka amatora.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%