Zamknij

Jazda na hulajnodze - zabawa, sport czy środek transportu?

15:09, 13.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:09, 13.04.2021

Hulajnoga dziś to nie tylko dziecięca zabawka. Coraz częściej jeżdżą na niej także dorośli, traktując ją jako środek transportu zamiast np. roweru. Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu sprzętu, jak zacząć jeździć i jak się ubrać na hulajnogę? O tym poniżej.

Hulajnoga dla dorosłych – jak wybrać?

Hulajnogi klasyczne to sprzęt o bardzo prostej konstrukcji, które są wyposażone w płaską, wąską platformę uzupełnioną o koła i kierownicę umożliwiającą zmianę kierunku jazdy. Taka hulajnoga świetnie sprawdzi się w czasie, kiedy trzeba np. pilnować jadące na rowerach dzieci, pojechać do sklepu, na pocztę czy zwiedzić miasto, czyli sprawdzi się do przemierzania na co dzień kilku do kilkunastu kilometrów dziennie. 

W sprzedaży są dostępne różne ich rodzaje: hulajnogi rekreacyjne, transportowe, wyczynowe, do jazdy terenowej, miejskie, trójkołowe. Jaką hulajnogę wybrać dla siebie? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

  • waga dopuszczalna – choć wydaje się to banalne, to w rzeczywistości trzeba sprawdzić, czy dana hulajnoga jest do 80, 100 czy 120 kilogramów. Takie do 100 kg mogą mieć większą regulację.
  • waga hulajnogi – hulajnoga może ważyć 4-5 kg, ale także 8-9, a to znacząca różnica.
  • miejsce korzystania – czy będzie to chodnik wyłożony kostką, czy może np. droga nieutwardzona, częściowo piaszczysta. W zależności od tego, po jakiej powierzchni będziesz się poruszał, możesz odczuwać różny poziom drgań i konieczny może okazać się zakup amortyzatorów.
  • rodzaj i średnica kół – podstawowe rozróżnienie to koła pompowane lub gumowe.  Koła pompowane zapewnią dobrą amortyzacją, ale problemem są dziury w nawierzchni dróg, a wymiana dętki jest cięższa niż w rowerze. Z kolei koła gumowe, kauczukowe pozwalają osiągnąć większą prędkość, ale za to musimy się liczyć z tym, że gorzej radzą sobie w trakcie jazdy po nieutwardzonych nawierzchniach. Znów jeśli są wyposażone w amortyzatory, to nie będzie problemów z poruszaniem się po kostce chodnikowej. Trzeba także zwrócić uwagę na średnicę kół. Im jest większa, tym jazda będzie szybsza i nie będzie sprawiała dużego wysiłku.
  • składanie – jeśli często musisz wnosić czy znosić hulajnogę po schodach do mieszkania, to oczywiste jest, że najlepszym wyjściem jest sprzęt, który łatwo się składa i rozkłada.
  • wyprofilowana rączka – dobrze wyprofilowana rączka hulajnogi bez wątpienia zwiększa komfort jazdy.  Warto też zwrócić uwagę na to, czy można ją regulować.

Hulajnoga wyczynowa – jak wybrać?

To specyficzny rodzaj hulajnogi, która zgodnie z zasadami powinna wytrzymać najcięższe próby w czasie jazdy. Jak sama nazwa wskazuje, ma umożliwiać bezpieczne wykonywanie tricków i skoków. Jest to hulajnoga przeznaczona dla osób, które chcą jeździć na niej w skateparku. Istotna różnica w stosunku do klasycznej hulajnogi dla dorosłych polega na tym, że nie ma ona możliwości składania czy regulacji rączki. Jest też cięższa. Te różnice mają na celu wzmocnienie konstrukcji. Cięższe hulajnogi są stabilniejsze i wytrzymalsze.

Na co zwrócić uwagę wybierając hulajnogę wyczynową?

  • wysokość hulajnogi – zazwyczaj od 70 do 90 centymetrów. Warto, kupując, zwrócić uwagę na to, by rączki hulajnogi były na wysokości mniej więcej bioder. Ma to związek z tym, że w trakcie jazdy potrzeba dużo miejsca, aby pociągnąć hulajnogę do góry w trakcie wyskoku.
  • wykonanie – hulajnogi są produkowane z wielu różnych materiałów. Jeśli planujemy jeździć często i intensywnie, to do bezpiecznej jazdy potrzebujemy bardzo trwałej hulajnogi. Zwróćmy więc uwagę na materiały, z których dany model został wykonany. Najlepsze modele mają podesty aluminiowe oraz stalowe i aluminiowe kierownice. Im lepsze materiały, tym większa gwarancja niezawodności naszego sprzętu.
  • waga hulajnogi – ona zależy oczywiście od materiałów, z których jest wykonana. Modele podstawowe mają stalową kierownicę. Standardowo hulajnogi wyczynowe ważą od 3 do 3,6 kilogramów, choć są i cięższe, ważące nawet 4 kilogramy.
  • system kompresji – zazwyczaj wyróżniamy dwa rodzaje: HIC – prostszy, łatwy w obsłudze. Sprawia, że hulajnoga jest lekka i trwała. IHC – lżejsza wersja kompresji, umożliwia wykonanie szybkich oraz płynnych tricków.
  • stopień zaawansowania – praktycznie każda hulajnoga będzie dobra dla osoby początkującej, ale osoba jeżdżąca od dłuższego czasu będzie potrzebować hulajnogi bardziej wytrzymałej, która sprawdzi się w wielu różnych warunkach. 

Tricki na hulajnodze wyczynowej

Hulajnoga wyczynowa pozwala na sprawne wykonywanie wielu skomplikowanych ewolucji. Poniższa grafika przedstawia te podstawowe, najpopularniejsze wraz z ich krótkim objaśnieniem. Pamiętajmy tylko, że do jazdy wyczynowej koniecznie trzeba założyć kask i ochraniacze!

Jak się ubrać do jazdy?

Oczywiście do jazdy na hulajnodze trzeba się ubrać przede wszystkim swobodnie. Zwłaszcza jeśli zamierzasz wykonywać skomplikowane tricki, to potrzebujesz luźnego, wygodnego ubrania, które nie będzie krępowało ruchów. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz: spodnie, T-shirty, bluzy, bezrękawniki, kurtki. Wszystkie elementy odzieży są wykonane z najlepszych gatunkowo materiałów, które są miłe w dotyku i pozwalają uniknąć przykrego uczucia potu na plecach. Poniżej przykładowe stylizacje dla niej i dla niego

Przede wszystkim bezpiecznie

Hulajnogi opanowały miejskie przestrzenie, stając się alternatywą dla rowerów. Bardzo ważne jest to, by zachować podczas jazdy odpowiednie standardy bezpieczeństwa, gdyż prędkość jazdy na takich hulajnogach może być naprawdę zawrotna. Warto także zadbać chociażby o to, by ubranie było wyposażone w elementy odblaskowe oraz założyć na głowę kask, który będzie chronił przed poważnym urazem w czasie ewentualnego upadku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%