Zamknij

Czym się kierować podczas wyboru karmy dla psa?

00:00, 06.05.2021 artykuł sponsorowany

Fundamentem, na którym budujemy zdrowie, szczęście oraz długie życie naszego psa, jest odpowiednie, zbilansowane i kompletne pożywienie. By dostarczyć mu w diecie wszystkie składniki, jakich potrzebuje, warto zapoznać się z zaleceniami na temat żywienia czworonoga. Czym powinniśmy się kierować, wybierając karmę dla naszego podopiecznego?

Co warto wiedzieć o żywieniu psa? 

Układ trawienny psa różni się od ludzkiego, dlatego błędem jest sądzić, że pies może jeść to samo co człowiek, bez szkodliwego wpływu na jego zdrowie. Nasi podopieczni mają o wiele krótszy przewód pokarmowy, odmienną pojemność żołądka, trawią w zupełnie innym tempie niż ludzie, a flora bakteryjna ich jelit różni się od naszej. Pies karmiony potrawami dla ludzi na dłuższą metę nie będzie ani szczęśliwy, ani zdrowy. Także domowe przygotowanie posiłków dla czworonoga jest zadaniem bardzo wymagającym pod względem zawarcia w każdej porcji odpowiednich składników we właściwych proporcjach. 

Wybór karmy dla psa nie jest trudny, o ile zwrócimy uwagę na kilka podstawowych kwestii. 

Psia karma powinna być kompletna i zbilansowana (pełnoporcjowa), czyli dostarczać składniki potrzebne psu do prawidłowego funkcjonowania. Karma musi być też dopasowana do wieku i wielkości czworonoga, a także do jego stanu zdrowia i indywidualnych preferencji. Psa powinniśmy karmić o stałych porach i podawać mu porcje zbliżonej wielkości. Zadbajmy też o to, by nasz podopieczny miał zawsze dostęp do czystej wody pitnej, a jego miski były czyste. 

Karma dobrana pod kątem wieku psa

Wraz z wiekiem potrzeby żywieniowe psów zmieniają się. Dla szczeniąt, które przestały już wyłącznie ssać mleko matki, wskazana jest karma typu junior. Wilgotna karma jest łatwiejsza do zjedzenia dla małych czworonogów, ale możemy zdecydować się też na dietę opartą na suchej karmie. Początkowo należy namoczyć ją w specjalnym preparacie zastępującym mleko lub w wodzie. Pamiętajmy, że szczenięta rosną bardzo szybko i aż do dorosłości będą potrzebować większych dawek kalorii i składników odżywczych (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) wspomagających ich rozwój. 

Dorosłość psy osiągają w różnych okresach życia, zależnie od rasy. Rasy małe po około roku, średnie, czyli ważące docelowo do 25 kg, po około 15-18 miesiącach, a rasy duże i olbrzymie nawet w wieku 2 lat. Metabolizm zwierzęcia w tym okresie zwalnia, zapotrzebowanie ich organizmów zmienia się. Chociaż młode, dorosłe psy uwielbiają zabawy z opiekunem i aktywne spędzanie czasu, musimy dopasować dietę do ich wieku. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, a ciągłe karmienie wysokokaloryczną dietą dla szczeniąt może doprowadzić czworonoga do nadwagi i otyłości. Jest to poważne schorzenie, które musi być skonsultowane z lekarzem weterynarii. 

Psy w podeszłym wieku spalają dużo mniej kalorii w ciągu dnia, ponieważ są mniej aktywne. Wraz z upływającymi latami ich metabolizm zwalnia, zmniejsza się wydzielanie śliny i powierzchnia kosmków jelitowych. Należy wtedy sięgnąć po karmę dopasowaną do potrzeb starszych psów, czyli lekkostrawną, łatwą do pogryzienia i mniej kaloryczną. Dzięki temu będą wciąż cieszyć się dobrym zdrowiem, a co za tym idzie – dłuższym życiem. 

Karma dobrana pod kątem rozmiaru psa

Psy dużych i małych ras także różnią się zapotrzebowaniem żywieniowym. Wybierając karmę dla psów małych o długiej sierści, powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na odpowiednio dobraną dawkę białka. Wzrost i regeneracja włosów wpływa na zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik w ich jadłospisie. Odpowiednio zbilansowana zawartość minerałów wspiera zdrowie układu moczowego psów małych ras. Mopsy i buldogi  oraz inne psy krótkoczaszkowe powinny otrzymywać jedzenie bogate w błonnik, który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Ważną cechą suchej karmy dla małych psów jest też mały rozmiar granulatu, który ułatwia spożywanie posiłku. 

Wybierając karmę dla ras dużych i olbrzymich, pamiętajmy, że zwierzęta te potrzebują bardzo dużo energii (ale mniej w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż psy małych ras). Weźmy pod uwagę ich codzienną aktywność i na jej podstawie określmy dzienną dawkę kalorii. Z pomocą przyjdą nam także tabele wydrukowane na opakowaniach karmy, a jeśli wciąż mamy wątpliwości możemy zasięgnąć rady dietetyka zwierzęcego lub lekarza weterynarii. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%