Zamknij

Jak dopasować moc paneli fotowoltaicznych do potrzeb domu?

00:00, 14.05.2021 artykuł sponsorowany

Instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejsze. Wzrasta ilość firm oferujących zakup i montaż fotowoltaiki. Kto ma żyłkę majsterkowicza, umiejętności techniczne i niejedno już w życiu sam zrobił, nie musi wydawać pieniędzy na ekipę montującą.

Instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejsze. Wzrasta ilość firm oferujących zakup i montaż fotowoltaiki. Kto ma żyłkę majsterkowicza, umiejętności techniczne i niejedno już w życiu sam zrobił, nie musi wydawać pieniędzy na ekipę montującą. Wystarczy zakup zestawu fotowoltaiki do samodzielnego montażu w firmie z dobrymi referencjami (np. ecoABM), a oprócz zestawu dostaniemy wszystkie niezbędne dokumenty, instrukcję montażu krok po kroku, a w razie wątpliwości telefoniczną opiekę asystenta. Trzeba tylko postarać się o odbiór instalacji przez kogoś posiadającego uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich, bo bez tego operator może odmówić podłączenia do lokalnej sieci dystrybucyjnej.

Wpływ lokalizacji na określenie mocy instalacji fotowoltaicznej

Największa dawka promieniowania słonecznego dociera do powierzchni Ziemi w godzinach południowych i dlatego optymalne byłoby takie ustawienie paneli fotowoltaicznych, żeby właśnie wtedy promienie słoneczne padały na nie prostopadle. Najkorzystniejsza jest ekspozycja południowa i nachylenie połaci dachu od około 30º na południu Polski do około 40º na północy. W przypadku innego ułożenia paneli fotowoltaicznych trzeba się liczyć z tym, że będą one produkowały mniej prądu, niż wynikałoby to z ich mocy. Planując instalację paneli fotowoltaicznych, trzeba przewidzieć dla nich miejsce. Przeciętny panel fotowoltaiczny ma powierzchnię od 1,6 m² do 1,9 m² i moc 320 do 400 W. Panele o mocy 1 kW potrzebują około 4,5 m² powierzchni, a w sprzyjających warunkach są w stanie wyprodukować w Polsce około 1000 kWh energii. Instalacja fotowoltaiczna podłączona do inwertera z jednym regulatorem MPPT (układ śledzenia maksymalnego punktu mocy) działa tak, jak najsłabsze ogniwo. Czasowe zacienienie jednego z paneli lub ułożenie kilku paneli pod innym kątem niż pozostałych osłabia wydajność całej instalacji. Trzeba w takiej sytuacji postarać się o inwerter z kilkoma układami MPPT lub więcej niż jeden inwerter, ale to zwiększa koszty całej instalacji.

Jak oszacować zapotrzebowanie domu na prąd?

Przed podjęciem decyzji o zakupie paneli fotowoltaicznych trzeba określić zapotrzebowanie energetyczne domu, czyli ustalić, jakie jest zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Znając moc wszystkich aktualnie użytkowanych odbiorników prądu i przeciętny czas ich użytkowania w ciągu doby możemy obliczyć średnie dobowe zużycie prądu. Musimy wziąć pod uwagę, że w okresie zimowym pobór prądu się zwiększa. Krótsze dni wymagają intensywniejszego oświetlenia, a niższa temperatura na zewnątrz zwiększa zużycie prądu niezbędnego do ogrzewania budynku. Właściciele instalacji fotowoltaicznych chętnie rezygnują z używania gazu na rzecz prądu w kuchni oraz do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej. Szacuje się, że przeciętna czteroosobowa rodzina, w zależności od powierzchni budynku i wyposażenia zużywa rocznie między 4000 kWh a 6000 kWh energii elektrycznej. Różnice wynikają z korzystania przez gospodarstwo domowe z energochłonnych odbiorników prądu takich jak elektryczny podgrzewacz wody, piekarnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa, grzejnik akumulacyjny albo maszyny w przydomowym warsztacie.

Więcej o obliczaniu mocy paneli fotowoltaicznych na blogu: https://ecoabm.pl/blog/dobor-mocy-instalacji-fotowoltaiki/

Zapotrzebowanie energetyczne a moc paneli fotowoltaicznych

Dla osiągnięcia maksymalnych korzyści z fotowoltaiki zainstalowana moc paneli fotowoltaicznych powinna o około 20% przewyższać zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne są bardzo trwałe (najdłużej nadal działające ogniwa słoneczne pracują już ponad 60 lat na orbicie okołoziemskiej), ale z każdym rokiem minimalnie tracą swoją sprawność. Producenci paneli fotowoltaicznych gwarantują, jaki procent początkowej sprawności będą miały po upływie 25 lat (przeważnie jest to około 85%). Wydajność współpracującego z nimi inwertera jest najwyższa, gdy pracuje on w okolicach maksimum swojej mocy. Z tego względu moc paneli fotowoltaicznych dobiera się zwykle na poziomie o 15-20% większym niż moc inwertera, który dostarcza prąd do domowych gniazdek. Firmy zajmujące się projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych przyjmują, że na każde 1000 kWh zapotrzebowania energetycznego domu przypada średnio 1,25 kW zainstalowanej mocy paneli PV.

Nie za dużo, nie za mało

Dzięki przepisom ustawy o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. 2015 poz. 478) właściciele instalacji fotowoltaicznych do 10 kW mogą magazynować u dystrybutora sieci elektroenergetycznej nadwyżki prądu wyprodukowane latem i odbierać je zimą w proporcji 1: 0,8. Oznacza to, że najlepiej produkować latem o 20% więcej prądu niż się go zużywa zimą, bo w ramach bezgotówkowego rozliczenia z operatorem sieci dystrybucyjnej nie trzeba mu nic dopłacać. Nie da się odebrać ani sprzedać nadwyżki prądu, którego nie zdoła się odebrać w ciągu roku. Do nadprodukcji energii dochodzi, gdy przeszacuje się zapotrzebowanie energetyczne domu i zamontuje zbyt dużo paneli fotowoltaicznych. Oznacza to dłuższy okres zwrotu kosztów inwestycji. Zbyt mała instalacja z kolei nie pozwoli na produkowanie takiej nadwyżki, która równoważyłaby pobór mocy w okresie jesienno-zimowym. Rozwiązaniem może być wówczas niewielkie powiększenie instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem mikroinwertera.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%