Zamknij

Płyn do soczewek - jak wybrać najlepszy?

08:50, 20.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:50, 20.05.2021

Płyn do soczewek jest niezbędnym akcesorium w pielęgnacji soczewek kontaktowych. Służy przede wszystkim do odpowiedniego przechowywania soczewek oraz do ich dezynfekcji i ochrony. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płynów do soczewek, więc można wybrać dla siebie najlepszy z nich – w zależności od indywidualnych potrzeb. Można kierować się kryterium pojemności, ceny czy dodatkowych funkcji, np. płynów przeznaczonych dla alergików, dających uczucie odświeżenia lub nawilżenia. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy płyn do soczewek się skończy, czym go zastąpić?

Jak wybrać najlepszy płyn do soczewek?

Wybierając najlepszy płyn do soczewek należy najpierw sprawdzić, jakiego rodzaju soczewek używacie – czy są to soczewki miękkie, czy twarde? Najpowszechniejsze są soczewki miękkie, wykonane z materiałów takich jak silikon hydrożelowy (najnowsza generacja) lub hydrożel. Noszenie soczewek jednodniowych nie wymaga kupowania dodatkowego płynu, mimo wszystko dobrze mieć pod ręką jakikolwiek płyn, nawet w najmniejszej pojemności – przydaje się on w sytuacji, gdy coś wpadnie do oka (rzęsa, inne ciało obce) i trzeba szybko je przepłukać. Płyny do soczewek mają wielofunkcyjne zadanie m.in. mają dezynfekować, czyścić z osadów białkowych, niszczyć mikroorganizmy, nawilżać, regenerować i wpływać na komfort noszenia soczewek. Aby odpowiednio zadziałały, należy przechowywać soczewki w pojemniczku wypełnionym płynem przez min. 6 godzin. Dobre i uniwersalne płyny do pielęgnacji soczewek miękkich miesięcznych czy dwutygodniowych to m.in. te od Opti Free (https://www.bezokularow.pl/plyn-opti-free). Produkowane są przez firmę Alcon, dawniej znaną jako Ciba Vision i dostępne są w kilku wariantach: Opti-Free Replenish (dający sześć dodatkowych godzin nawilżenia dzięki zastosowaniu technologii TEARGLYDE, czyli systemu regenerującego soczewki i utrzymującego wilgotność soczewek), Opti-Free Express (uniwersalny) oraz Opti-Free Puremoist (zapewniający nawilżenie aż do 16 godzin użytkowania). Popularnością cieszą się także płyny od Bausch&Lomb (https://www.bezokularow.pl/soczewki-i-plyny-bausch-lomb). Najczęściej płyny do soczewek można kupić w pojemnościach 300 lub 360 ml, jednak dla podróżników przeznaczone są mniejsze pojemności – od 90 do 120 ml.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o płynach do soczewek?

Odpowiednie korzystanie z płynu do soczewek wpływa na jakość soczewek oraz komfort ich noszenia. Dlatego też nie należy zmieniać marki płynu podczas noszenia jednej pary soczewek oraz dbać o to, by po każdym użyciu wlewać do pojemniczka świeżą porcję. W końcu płyn ma za zadanie m.in. dezynfekcji i niszczenia drobnoustrojów, więc wielokrotnie używanie tej samej porcji w ramach oszczędzania nie ma żadnego sensu z punktu widzenia higieny i zdrowia oczu. Płynów do soczewek nie trzeba przechowywać w lodówce (tak jak soli fizjologicznej i niektórych rodzajów kropli do oczu), najlepiej będzie mu w zamkniętej szafce w łazience. Rozpoczynając nowe opakowanie płynu warto napisać na nim długopisem datę oraz wymienić pojemnik na soczewki. Zdecydowanie doczytajcie, jak długo po otwarciu płyn do soczewek może być używany – bardzo często są to 3 miesiące, ale zdarzają się też krótsze lub dłuższe terminy przydatności, w zależności od rodzaju płynu. Co więcej, starajcie się nigdy nie dotykać „dziubka” płynu, a po samo opakowanie sięgać po dokładnym umyciu rąk. Z tej przyczyny, w trakcie podróży oszczędniej i bezpieczniej jest zaopatrzyć się w mniejszą pojemności produktu, tym samym minimalizując ryzyko zabrudzenia buteleczki.

Czym zastąpić płyn do soczewek w razie potrzeby?

Czym zastąpić płyn do soczewek? W sytuacji kryzysowej najbezpieczniejszym zamiennikiem płynu do soczewek jest sól fizjologiczna, jednak nie ma ona takiej skuteczności. Stosuje się ją głównie jako substancję doraźnie oczyszczającą – nie ma ona właściwości odkażania czy dobrego nawilżania, ale jak już powiedzieliśmy, w sytuacji kryzysowej da radę. Czego na pewno nie wolno zrobić, to użyć bieżącej wody z kranu, wody gazowanej czy pozostawić soczewki w pojemniczku bez żadnego płynu. Warto mieć świadomość, że każde odstępstwo od wielofunkcyjnego płynu naraża na podrażnienia i infekcje oczu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%