Zamknij

Tak zmieni się dawna fabryka wódek? Pokazali wizualizację

17:00, 08.05.2025 Aktualizacja: 17:27, 08.05.2025
Skomentuj Mat. ARR Architecture. Mat. ARR Architecture.

Miasto Włocławek kontynuuje prace nad rewitalizacją dawnej fabryki wódek Bauera u zbiegu ulic Cyganki i Brzeskiej. Prezydent Krzysztof Kukucki pokazał wizualizację, jak ma wyglądać zrewitalizowany obiekt. Wykonaniem dokumentacji technicznej odbudowy zajmie się firma ARR Architecture, która w 2020 roku wygrała konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tego terenu.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Krzysztofa Kukuckiego, wybór firmy ARR Architecture nie był przypadkowy.

Kluczowe było zachowanie wszystkich detali architektonicznych zabytkowych obiektów, dlatego firma wykonała bardzo precyzyjny skaning 3D budynków, a dokumentacja budowlana wykonywana jest również z wykorzystaniem cyfrowego projektowania w trójwymiarze BIM

- poinformował prezydent Krzysztof Kukucki. 

[ONNETWORK_VIDEO_ID]561[/ONNETWORK_VIDEO_ID]

Miasto przez lata było gospodarzem tego obiektu, ale nie właścicielem. Dopiero jesienią 2024 roku po długiej batalii udało się przejąć nieruchomość. Było to możliwe, bo na początku 2023 roku Rada Miasta przyjęła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru starówki, na którym znajdują się zabudowania dawnej fabryki wódek. 

Historia budynków Bauera

Rewitalizowany obiektu to część historii Włocławka.

- Nieruchomość Brzeska 1-3/Cyganka 27 nazywana przez mieszkańców "dawnym Teatrem Nasz", to przestrzeń o wyjątkowej architekturze i bogatej historii związanej z aktywnością społeczną i gospodarczą wielu pokoleń włocławian - zwraca uwagę historyk i propagator wiedzy o Włocławku Łukasz Daniewski, twórca stowarzyszenia Klawe Miasto.

O historii obiektu mówi: - Wymagające remontu budynki pochodzą z XIX wieku i pierwotnie przeznaczone były na potrzeby fabryki alkoholi, a później wód gazowanych i likierów rodziny Bauerów: Ludwika, Emila i Eryka oraz Konstantego Wernera. W latach 20. XX wieku w wyniku przekształceń własnościowych fabryki do grona współwłaścicieli dołączyli przedstawiciele rodziny włocławskich Żydów, Kruszyńskich. Podczas II wojny światowej zakładem kierował Eryk (Erich) Bauer. Ostatni przedwojenny właściciel nieruchomości - Jakób Nuta Kruszyński - zginął w 1942 roku w Getcie Warszawskim. W okresie PRL funkcjonowały tu m.in. wytwórnia piwa, magazyny PSS Społem i świetlica zakładowa. Włocławianie wspominają m.in. występ z lat 60. XX wieku czwórki włoskich śpiewaków operowych, wśród których znalazł się młody Luciano Pavarotti. Po 1989 roku pod tym adresem działało m.in. biuro Senatora RP, Bartłomieja Kołodzieja, Zarząd Wojewódzki Porozumienia Centrum, magazyn zastępczy Archiwum Państwowego w Toruniu, Oddział we Włocławku oraz siedziba Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego "Teatr Nasz".

Obiekt wciąż w złym stanie, ale miasto nie rezygnuje

Prezydent Kukucki pokazał także wideo, na którym widać stan budynków od wewnątrz. Zniszczenia są znaczne, a obiekt wymaga wielu prac remontowych.

Wiele osób, które zobaczyły wideo, wyraziło zdziwienie stanem budynku, ale władze miasta zapewniają, że rewitalizacja jest wciąż możliwa i nie rezygnują z odbudowy. 

[ONNETWORK_VIDEO_ID]562[/ONNETWORK_VIDEO_ID]

Kolejne kroki w rewitalizacji

Miasto zamierza przeprowadzić prace, które nie tylko ochronią zabytkową wartość budynków, ale także przekształcą je w przestrzeń dostosowaną do współczesnych potrzeb.

Rewitalizacja budynków dawnej fabryki wódek to jeden z ważniejszych elementów procesu modernizacji starówki miasta. Projekt ma na celu stworzenie miejsca, które będzie służyło mieszkańcom Włocławka.

(G.S. )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

EdwardEdward

8 3

Rewitalizacja tak ale tylko pełna tzn po remoncie ponownie zacznie działać fabryka wódek wraz z pijalnią 👍👍👍

17:11, 08.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JasJas

5 7

Brakuje /jak zwykle/ w tej optymistyczniej narracji dwóch kluczowych informacji: ile będzie kosztować ta "rewitalizacja" oraz źródła finansowania. Skoro remont budynku muzeum fajansu, który był w niezłym stanie kosztował prawie 30 mln zł, a podobno nawet więcej, to aż strach się bać ile będzie kosztowała "rewitalizacja" tej , nie bójmy się tego słowa - ruiny.

17:30, 08.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Spam i nicSpam i nic

4 4

Grażyna siedziała i przez cały dzień napisała taki artykuł. Takiego marnotrawstwa czasu i pieniędzy nie widać w urzędach nawet. Ale kasa leci ze spamu i reklam, a artykuły są marne, kopiuj wklej, zero inicjatywy zero.

17:57, 08.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GrażynaGrażynaGrażynaGrażyna

1 0

Tak masz rację. Polecam wizytę u onkologa, za chwilę będzie za późno

21:03, 08.05.2025

SommelierSommelier

2 1

Jaki alkohol będzie tam produkowany ?

20:04, 08.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mim22Mim22

1 0

A dla kogo?

20:42, 08.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Dariusz II Dariusz II

1 1

Co za zabytek, takich było kilka, jak np więzienie carskie na ul. Stodolnej ,czy zabudowania na Kokoszce i zostały zbużone, powstałwy osiedla, w tym miejscu powinien powstać okazały obiekt wielki miejski. Nie remontować tej ruiny gdzie cegła jest zmurszała.

21:11, 08.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZBUZBU

1 0

Zburzyć i zbudować parking! Takie są obecnie potrzeby.

21:26, 08.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%