Zamknij

Księga wieczysta - to musisz wiedzieć!

11:41, 09.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:42, 09.09.2021

Księga wieczysta pokazuje stan prawny nieruchomości. Można w niej sprawdzić komu i jakie prawa przysługują do danej nieruchomości. Obecnie wiele ksiąg dostępnych jest online, dzięki czemu użytkownik szybko i sprawnie może odnaleźć interesujące go treści. Co jeszcze musisz wiedzieć o księdze wieczystej? 

Czym jest księga wieczysta? 

Księga wieczysta jest publicznym rejestrem prawnym, do którego każdy ma dostęp. Księgi wieczyste prowadzone są w Polsce przez sądy rejonowe. Instytucja księgi wieczystej charakteryzuje się kilkoma zasadami: jawnością formalną, domniemaniem zgodności ze stanem prawnym, rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych i pierwszeństwem praw wpisanych. Obecnie dostęp do ksiąg wieczystych jest prosty. Do niedawna w celu uzyskania informacji, trzeba było osobiście odwiedzić sąd. Obecnie treści dostępne są online.  

Kiedy należy sprawdzić księgę wieczystą? 

Zawartość księgi wieczystej należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości. Przeglądanie ksiąg wieczystych w sieci nie wiąże się z żadnym opłatami. Przed zakupem nieruchomości można prosić o profesjonalną analizę umowy, w takim wypadku sprawdzenie księgi wieczystej wykona doświadczony prawnik. Jeśli chcemy sprawdzić księgę samodzielnie musimy znać jej numer albo adres i numer działki.

Numer księgi wieczystej online 

Każda elektroniczna księga wieczysta ma swój unikatowy numer. Posiada ona czteroznakowy kod sądu rejonowego, w którym została założona. Następnie widoczny jest numer księgi wieczystej w wersji papierowej i cyfra kontrolna. Znając cały numer księgi można przejrzeć jej zawartość na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Księga papierowa i elektroniczna składają się z czterech działów. Dzięki takiemu podziałowi można szybko znaleźć konkretne informacje. W księdze zawarte są dane dotyczące m.in.: właściciela, użytkownika wieczystego, sposobu nabycia nieruchomości, powierzchni nieruchomości, położenia, hipotek i ograniczonych praw rzeczowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%