Zamknij

Jak skutecznie nawodnić organizm?

00:00, 14.09.2021 artykuł sponsorowany

Coraz więcej osób dba o swoją dietę oraz odpowiednią ilość aktywności fizycznej każdego dnia. Pragniemy utrzymać dobre zdrowie oraz atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Bardzo często zapominamy jednak o kluczowej kwestii, bez której nie uda nam się odnieść zamierzonych efektów. Chodzi oczywiście o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Ilość płynów dostarczanych do naszego organizmu to podstawa każdego dobrego dnia.

Woda w organizmie człowieka i jej funkcje 

Woda w naszym ciele pełni wiele ważnych funkcji. Jest istotnym składnikiem budulcowym. Aż około 70% naszego organizmu składa się właśnie z wody, chociaż trudno w to uwierzyć. To, ile dokładnie wody znajduje się w danym organizmie, zależy od wieku, prowadzonej diety i stanu zdrowia pacjenta. 

Woda jest niezastąpiona do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Jest niezbędna do życia, bez niej nie dojdzie do żadnego prawidłowego procesu. Najważniejsza jej funkcja to rola budulcowa. Występuje we wszystkich tkankach, komórkach, narządach i płynach ustrojowych.  Jest także gwarantem zachodzenia poprawnych procesów metabolicznych. Pełni również funkcję transportową, jest głównym składnikiem krwi transportując składniki, które się w niej znajdują. Odpowiedni jej poziom ułatwia wchłanianie składników odżywczych. Woda odpowiada także za stężenie naszego poziomu pH, ciśnienia krwi oraz reguluje ciepłotę ciała. Wypijając odpowiednią ilość pozbędziemy się zaparć, uregulujemy apetyt, powstrzymamy nadmierne łaknienie, poprawimy koncentrację. Jest także kluczowa w utrzymaniu poprawnej pracy naszych nerek, ponieważ usuwa toksyny z moczem lub potem. Jeśli chcemy mieć piękną i gładką skórę czy cerę, również musimy spożywać jej wystarczająco dużo, ponieważ ma działanie regenerujące i nawilżające. 

Przykłady można mnożyć. To najważniejsze i najciekawsze funkcje, które można przytoczyć, żeby uświadomić sobie, jak ważnym jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. 

Odwodnienie i jego konsekwencję dla zdrowia 

Tracąc 5% wody masy ciała możemy czuć się bardzo osłabieni. Jeśli utracimy 10% i więcej mówimy o ciężkim i poważnym w skutkach odwodnieniu. Jeśli utrata sięgnie około 15-20% może zakończyć się śmiercią. Wodę bardzo szybko możemy utracić przy długotrwałych biegunkach czy wymiotach, wysokiej gorączce, dużym wysiłku fizycznym, nadmiernym poceniu.

Odwodnienie organizmu, jakie są jego objawy?  Pierwszym charakterystycznym objawem jest poczucie silnego pragnienia, spada wydolność pracy ślinianek. Zaczynamy odczuwać suche usta i bardzo specyficzny posmak w buzi. Dodatkowo można zaobserwować biały nalot na języku. To pierwszą oznaka od naszego organizmu, że brakuje mu odpowiedniej ilości wody. Kolejnym etapem jest brak apetytu, bóle oraz zawroty głowy lub bezsenność. Mocz również dużo powie nam o naszym poziomie wody w organizmie. Im jest ciemniejszy tym mniejszy poziom wody. 

Ile wody powinniśmy pić?

Ogólne rekomendacje zalecają spożywanie 2 litrów płynu przez kobiety oraz 2,5 litrów wody dziennie przez mężczyzn. Są to wartości absolutnie minimalne. Nie chodzi jednak tylko o to, żeby pić wodę, ale także o to, by była ona dobrej jakości, najlepiej z dobrego źródła, o wysokiej wartości mineralnej lub z dodatkiem elektrolitów.

W okresie ciąży, choroby, wysokiej gorączki czy wzmożonego wysiłku fizycznego zalecane spożycie wody drastycznie wzrasta. Niekiedy może sięgać nawet 6 litrów dziennie !. Należy jednak pamiętać, że wodę dostarczamy naszemu organizmu również podczas spożywania posiłków, głównie warzyw, owoców czy zup. Na stronie internetowej https://zywieniemaznaczenie.pl/ możemy dokładnie zapoznać się z odpowiednią dietą, nawodnieniem i stylem życia, które zagwarantuje nam długoletnie zdrowie i zewnętrzne piękno. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%