Zamknij

Wszystko, co musisz wiedzieć o wiertłach do metalu

00:00, 17.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:01, 20.09.2021

Metal jest naprawdę trudnym materiałem do jakiejkolwiek obróbki. Większość stopów jest bowiem przystosowana do wytrzymywania naprawdę sporych obciążeń i do zachowywania jak największej trwałości. Nic więc dziwnego, że do jego obróbki potrzebujemy specjalnych narzędzi. Bez mocnej wiertarki oraz specjalnych wierteł za wiele nie zdziałamy. Co jednak warto wiedzieć o wiertłach do metalu?

Wiertła do metalu – narzędzia stworzone do zadań specjalnych

Obróbka metali nigdy nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Wpływa na to przede wszystkim mała elastyczność tego materiału, spora trwałość i odporność na ingerencję mechaniczną. Z tego też względu ze zwykłymi narzędziami próżno szukać sukcesu w starciu z metalem. Jak więc zabrać się do takiej pracy? Przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie środki, a z pewnością nie możemy zapominać o wiertłach do metalu.

Co sprawia, że wiertła do metalu ( https://artykulytechniczne.pl/wiertla-do-metalu-nwka-din-338.html ) idealnie sprawują się w walce z tak trwałym materiałem? Przede wszystkim – ich budowa. Czubek oraz wyżłobienia wiertła są skonstruowane w taki sposób, by idealnie móc wbić się w nawet najtwardszy stop. Najczęściej spotykanymi kątami ostrza jest 118 stopni i 130 stopni. Wartość ta w większości przypadków zależy od zastosowania, do którego przeznaczone jest wiertło. Jeżeli musimy zmierzyć się ze zwykła stalą i żeliwem, 118 – stopniowe wiertło powinno nam w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak przeciwnikiem jest stal nierdzewna lub inny, trwalszy materiał, konieczne jest użycie tych ostrzejszych wierteł. Inaczej możemy mieć problemy z przebiciem się głębiej.

wiertło do metalu i stali

Kolejną jakże ważną cechą charakterystyczną wierteł do metalu są specjalne rowki. Ich działanie polega na wytworzeniu ostrzy tnących, które pozwalają skuteczniej wbić się w metal. Na resztę budowy wiertła składa się zaś z rowków na odprowadzanie wiór oraz część chwytową, która jest mocowana w wiertarce. To ona jest najsłabszym elementem całego wiertła, ale nie ma się czemu specjalnie dziwić – ten element nie jest potrzebny podczas wiercenia, a jego zadanie polega wyłącznie na połączeniu ważnych części z wiertarką lub wkrętarką.

Rodzaje wierteł do metalu

Do konkretnych stopów oraz do konkretnych zadań będziemy potrzebować całkiem innych narzędzi. Z pewnością spotkaliście się kiedyś z klasycznymi wiertłami, lecz i takie możemy rozróżnić na podstawie długości, szerokości i tworzywa, z jakiego je wykonano. Dzięki temu zawsze jesteśmy w stanie dobrać wiertło idealne dla naszych potrzeb.

Istnieją również pewne rodzaje wierteł do metalu, które mają ciut inne zastosowania. Dobrym przykładem będą tu rozwiertaki ( https://artykulytechniczne.pl/wiertla-dlugie-do-metalu-din-340-nwkb.html ). Służą one zazwyczaj do wykańczania otworów pod ostateczną obróbkę. Używa się ich do już wcześniej wykonanych odwiertów, by te można było bez większych problemów gwintować lub do oczyszczenia wnętrza wywierconego otworu. Same rozwiertaki dzielą się na wiele kategorii przeznaczonych do różnych typów metalu oraz zastosowań. Na rynku można również znaleźć pogłębiacze, które, jak sama nazwa tego wiertła wskazuje, ma za zadanie poszerzać i wydłużać pierwotny odwiert. Pogłębiacze występują zazwyczaj z kątem ostrzy sięgającym 60, 90 lub 120 stopni.

Rodzajów wierteł do metalu jest więc naprawdę wiele i każde z nich służy do innych zadań. Jeden element mają jednak wspólny – bez większego problemu potrafią one poradzić sobie nawet z najbardziej upartymi stopami i pomóc nam w pracach, jeżeli klasyczny sprzęt przestaje powoli dawać sobie już radę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%