Zamknij
REKLAMA

Przereklamowane Zakopane? Oto miejsca, których na pewno jeszcze nie widziałeś!

18:44, 09.11.2021 | materiały partnera

Przed nami długie, listopadowe weekendy, warto więc zaplanować sobie czas na odpoczynek i regenerację. O tej porze roku zazwyczaj udajemy się do górskich miejscowości, w których tworzy się niesamowity klimat. Otoczenie natury, piesze wycieczki czy degustowanie regionalnych potraw to tylko niektóre atrakcje oferowane nam przez te niesamowite regiony. Z pewnością nie ma takiej osoby, która nie słyszałaby o Zakopanem. Dla niektórych z nas to synonim kiczu, dla innych obowiązkowy punkt wycieczki podczas corocznych wyjazdów. Ile osób tyle opinii, jednak zanim powiemy, że widzieliśmy już wszystko mając na myśli Krupówki, warto poznać nieco więcej zakątków tego miasta. Osoby wybierające się tam po raz pierwszy na pewno zachwycą się tym najbardziej popularnym miejscem Zakopanego, ponieważ urzeka różnorodnością stylów architektonicznych. Co więcej, możemy spotkać tam licznych grajków, a także zajrzeć do regionalnej karczmy. Dla osób, które miały okazję przechadzać się tą niekiedy bardzo tłumną ulicą, może stanowić to niezbyt interesujący punkt wycieczki. Na szczęście miasto ma do zaoferowania o wiele więcej, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Z dala od centrum miasta

Wybierając się do Zakopanego niektórzy z nas na pewno wjeżdżają do niego od strony Białego Dunajca mijając dzielnicę – Harendę. Bez wątpienia nie jest ona obca dla fanów narciarstwa, ponieważ to tam zlokalizowany jest jeden ze stoków. Jednak oprócz tego, warto zwrócić uwagę na niesamowite, drewniane obiekty, które się tam znajdują. W tej okolicy zlokalizowany jest między innymi kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Pierwotnie ten niewielki budynek znajdował się w Zakrzowie, a w miejscu w którym możemy go dzisiaj podziwiać znalazł się w połowie XX wieku. Jednak pomimo tego, w dalszym ciągu możemy doszukać się w nim regionalnych elementów. Drugim, równie zachwycającym obiektem, jest Muzeum Jana Kasprowicza, które kiedyś stanowiło dom poety oraz jego małżonki. Wchodząc do środka od razu możemy zaobserwować styl zakopiański i to, że był on zaprojektowany z myślą o powstaniu pensjonatu. Cały klimat obiektu sprawia, że możemy przenieść się w czasie do dawnych lat.

Kultura i sztuka

Zakopane to także niebywała historia pod względem kultury i sztuki, ponieważ stanowiło ono miejsce spotkań najwybitniejszych artystów w okresie międzywojennym. Na terenie całego miasta możemy znaleźć mniejsze i większe muzea sztuki, w których zobaczymy dzieła zarówno najbardziej znanych, jak i regionalnych artystów. Te atrakcje na Podhalu sprawiają, że możemy zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy. W licznych pracach z łatwością doszukamy się inspiracji Tatrami oraz tradycjami towarzyszącymi temu regionowi Polski. Jednym z najpopularniejszych obiektów tego typu jest bez wątpienia muzeum poświęcone Karolowi Szymanowskiemu. Zwiedzając je mamy okazję przenieść się do innego świata i usłyszeć muzykę tego wybitnego kompozytora. Co więcej, oczywiście nie zabraknie jego instrumentów, a także innych, cennych pamiątek. Drugim, z najciekawszym obiektów, jest Galeria Sztuki XX wieku, która znajduje się w Willi Oksza. Została ona zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, a w jej wnętrzu znajdziemy liczne dzieła zakopiańskich artystów.

Niebywałe widoki

Zakopane to nie tylko kultura i wielopokoleniowe tradycje, ale również zapierające dech w piersiach widoki. A to wszystko, dzięki bliskości Tatr, które zapewniają zwiedzającym niesamowite krajobrazy. Są one widoczne nawet z centrum miasta, stąd nie trzeba daleko szukać, aby móc je podziwiać. Bez wątpienia, duża część z nas słyszała o Antałówce, czyli łagodnym wzniesieniu, na które może udać się każdy, bez względu na kondycję. Dojrzymy stamtąd Giewont czy skocznie narciarską przy Krokwi. Co więcej, sama Wielka Krokiew jest bardzo ciekawym punktem wycieczki, ponieważ nie stanowi obiektu wyłącznie sportowego. Możemy skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który zawiezie nas na górę, a stamtąd możemy podziwiać główną część Zakopanego.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%