Zamknij

Łazienka i toaleta - razem czy osobno?

17:27, 25.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:27, 25.11.2021

Projektowanie nowego mieszkania czy domu to wiele kwestii do przemyślenia. To czy zaplanujesz osobną łazienkę i toaletę zależy przede wszystkim od metrażu lokalu, liczby domowników oraz pewnych przyzwyczajeń i gustu. Aby odpowiednio zdecydować warto rozważyć wady i zalety obu rozwiązań. Sprawdzamy czy osobna łazienka i toaleta to pomysł dla Ciebie.

Liczba domowników

Podstawową kwestią przy oddzielaniu łazienki i toalety jest liczba osób, która będzie z nich korzystała. Single raczej nie będą potrzebować rozdzielenia obu tych pomieszczeń. Wygodniejsze będzie zaplanowanie ich razem. Jednak, jeśli w domu mieszka kilka osób, szczególnie rodzina z dziećmi jest to bardzo dobry pomysł. Kiedy jeden z domowników bierze kąpiel, inny w tym czasie może skorzystać z toalety bez oczekiwania na swoje miejsce w kolejce.

Metraż

Ważnym czynnikiem decydującym o urządzaniu oddzielnej łazienki i toalety jest metraż mieszkania. Oczywiście łazienka, z której znikły urządzenia toaletowe może być bardziej przestronna i dawać większe możliwości aranżacji, a osobna toaleta daje swobodę i większą intymność przy czynnościach higienicznych. Ale jeśli pomieszczenia te będą bardzo małe nie spełnią swojej roli. Korzystająca z ubikacji osoba może się skarżyć na zbyt mało miejsca i ciasną przestrzeń.

W dodatku w każdej toalecie powinna być zamontowana chociaż mała umywalka, która pozwoli umyć ręce, tak aby nie trzeba było i tak korzystać z łazienki. Inaczej to rozwiązanie nie ma sensu. Czasami postawienie ściany i oddzielenie obu tych pomieszczeń zabiera dużo przestrzeni i niemożliwe jest zmieszczenie wszystkich niezbędnych elementów sanitarnych – wtedy lepiej zrezygnować z takiego pomysłu.

Kwestie higieny

Za osobną łazienką i toaletą z pewnością przemawiają kwestie higieny. Wydzielenie osobnego miejsca ogranicza wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo, niestety korzystając z toalety często wszelkie opary, które się z niej unoszą osadzają się na ręcznikach, szczoteczkach do zębów czy kosmetykach. Nie jest to oczywiście widoczne gołym okiem, ale z punktu widzenia zdrowia domowników niekoniecznie mające pozytywny wpływ i higieniczne. Jeśli miejsce nam na to pozwala można temu zapobiec w prosty sposób. Pomiędzy WC a resztą pomieszczenia można postawić małą ściankę działową wykończoną efektownym materiałem lub zdecydować się na luksferę czy matowe szkło.

Jak je zaprojektować?

Projektując osobną łazienkę i toaletę warto je zaplanować tak, aby pierwsza z nich znalazła się w większym pomieszczeniu, a druga w mniejszym. Wtedy swobodnie zmieścimy wannę z prysznicem i umywalkami, a w toalecie sedes i umywalkę.

Tak zaplanowane pomieszczenia stawiają przede wszystkim na wygodę i komfort domowników. Dzisiejsze łazienki projektuje się bardziej jak salony kąpielowe, które są stworzone po to, aby zapewnić zasłużony relaks i wypoczynek.

Nowoczesne trendy

Coraz popularniejszym rozwiązaniem, szczególnie w nowoczesnych domach i mieszkaniach jest tworzenie łazienek przy sypialni. Tak, jak kiedyś pojawiały się w nich garderoby, tak dziś niektórzy stawiają na wannę przy łóżku. Może być ona wydzielona np. przeszkloną częścią lub być otwarta na całą przestrzeń sypialni.

Pamiętaj!

Decyzję o oddzieleniu toalety i łazienki należy podjąć na etapie projektowania mieszkania i domu. Jest to o tyle ważne, że w późniejszym czasie może wiązać się z koniecznością małego remontu – zmianą układu instalacji wodno-kanalizacyjnej. Nie zawsze są to proste przeróbki, czasami mogą być wyjątkowo kłopotliwe, szczególnie w starym budownictwie.

Jeśli szukasz odpowiedniego mieszkania z wybranym przez siebie rozwiązaniem, sprawdź ofertę „mieszkania na sprzedaż w Inowrocławiu”.

***

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 10 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera ponad 70 000 ofert: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%