Zamknij

Czym właściwie jest ubezpieczenie grupowe?

00:00, 07.12.2021 artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie grupowe to zestaw umów ubezpieczenia osobowego zawieranych przez ubezpieczyciela z administracją przedsiębiorstwa (organizacjami, instytucjami) lub związkiem zawodowym jako ubezpieczonym, a nie z poszczególnymi osobami fizycznymi, jak to ma miejsce w przypadku ubezpieczeń indywidualnych. Ubezpieczonymi są osoby zatrudnione w danej firmie. Liczba członków grupy osób może być różna, ale umowa musi obejmować większość osób należących do tej samej kategorii pracowników. Wysoki procent zbiorowego pokrycia przedsiębiorstwa jest niezbędny do zapewnienia finansowej stabilności działalności.

Jak działa ubezpieczenie grupowe

Pracodawcy oferują swoim pracownikom ubezpieczenie grupowe jako podstawowy benefit. W ten sposób firma zapewnia swoim pracownikom ochronę finansową przed ryzykiem utraty życia i zdrowia oraz umacnia swój wizerunek jako społecznie zorientowanego pracodawcy na rynku pracy.

Tego typu produkt ubezpieczeniowy jest popularny w wielu krajach rozwiniętych, zwłaszcza jeśli działalność organizacji wiąże się z ryzykiem lub zwiększonymi urazami. Korporacyjne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, na przykład, chroni pracowników firmy i ich rodziny w przypadku utraty żywiciela rodziny, niezdolności do pracy lub inwalidztwa ubezpieczonego pracownika.

Banki stosują również ubezpieczenia grupowe dla swoich kredytobiorców. Instytucja kredytowa sporządza jedną umowę z firmą ubezpieczeniową i zaprasza swoich klientów do udziału w programie przy ubieganiu się o kartę kredytową lub kredyt konsumencki. W ramach takiej umowy klient banku zleca swoim przedstawicielom przekazanie części środków na opłacenie ubezpieczenia.

Firma ubezpieczeniowa pokrywa całą należną kwotę w przypadku, gdy kredytobiorca stanie się niezdolny do pracy, zachoruje lub umrze. Spłata nie może jednak przekroczyć pierwotnej kwoty pożyczki.

Instytucje edukacyjne i kluby sportowe często korzystają z ubezpieczeń grupowych dla studentów i sportowców.

Czym różni się ubezpieczenie grupowe od indywidualnego

Ubezpieczenie indywidualne jest lepiej dostosowane do potrzeb ubezpieczającego: możliwe jest określenie sumy ubezpieczenia oraz dodanie lub wyłączenie ryzyk z polisy. Ubezpieczenie grupowe nie posiada takiej elastyczności.

Ubezpieczający i ubezpieczyciel wspólnie ustalają wysokość odszkodowania i warunki ochrony ubezpieczeniowej. Natomiast przy ubezpieczeniu grupowym nie ma możliwości dokonywania indywidualnych zmian, co oznacza, że klient nie ma wpływu na warunki umowy. Cena takiego produktu ubezpieczeniowego jest jednak zazwyczaj niższa niż polisy indywidualnej.

Czy mogę zrezygnować z ubezpieczenia grupowego i otrzymać zwrot pieniędzy?

Ponieważ umowy ubezpieczenia zbiorowego przewidują okres możliwości wycofania się z umowy przez kredytobiorców, osoba fizyczna może zrezygnować z ubezpieczenia w momencie podpisywania dokumentów kredytowych oraz później, jeśli wyrazi taką wolę.

Zgodnie z prawem kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od ubezpieczenia najpóźniej w ciągu 30 dni od zawarcia umowy jeżeli umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy. W takim przypadku ubezpieczyciel jest zobowiązany do zwrotu pieniędzy w ciągu 14 dni. Jednakże "okres możliwości wycofania się z umowy" nie ma zastosowania do ubezpieczeń kredytów hipotecznych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.dyktaubezpieczenia.pl/ubezpieczenie-grupowe-co-to-jest-i-co-obejmuje,116,pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%