Zamknij
REKLAMA

Sposoby rozliczenia PIT przez internet

08:32, 12.01.2022 | materiał partnera

PIT to nasze roczne zeznanie podatkowe, od którego nie ma żadnej ucieczki. Jeszcze wiele lat temu było to prawdziwe utrapienie podatników, którzy musieli na własną rękę składać takie deklaracje. Wymagało to poświęcenia dużej ilości czasu i niemałej ilości nerwów traconych w Urzędach Skarbowych. Wejście w erę technologii i internetu sprawiło, że teraz każdy na własną rękę może dokonać takiego rozliczenia, a programy znacząco to ułatwiają. Jakie są sposoby rozliczania PIT przez Internet? Aby się o tym dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Rozliczanie PIT na własną rękę

Zdecydowanie najbardziej popularnym sposobem rozliczania PIT jest robienie tego na własną rękę. W związku z tym, że obecnie coraz więcej osób potrafi obsługiwać komputery, a nawet proste programy, to nie ma żadnych przeciwskazań, aby zrobić to samemu. Nie jest to nic trudnego, ponieważ wystarczy tylko PESEL/NIP, data urodzenia oraz kwoty przychodu za 2020 i 2021 rok. Nie jest to wcale nic tak trudnego, a dodatkowo rozliczanie deklaracji w programie twój e-pit oraz programach rządowych pozwala na odliczanie sobie różnych ulg. Są to przykładowo:

  • ulga termomodernizacyjna
  • ulga na dziecko
  • ulga na leczenie
  • ulga na darowizny na kult Boży

Oczywiście, istnieje jeszcze więcej przykładów takich ulg, z których jak najbardziej warto skorzystać. Dzięki temu możemy otrzymać jeszcze większy zwrot podatku, który przeznaczymy na różne cele. Wypełnienie deklaracji podatkowej w programie udostępnionym przez Ministerstwo Finansów oraz programach do tego stworzonych, pozwala na zaoszczędzenie czasu i samo wysłanie oraz uzupełnienie danych powinno zająć raptem kilka minut. Należy pamiętać przy tym, aby urzędowe poświadczenie odbioru (UPO) zachować przynajmniej do czasu zwrotu podatku. Złożenie deklaracji PIT online to również oszczędność czasu, ale też i papieru, którego nie trzeba drukować, tylko wszelkie rzeczy będą przechowywane na dysku komputera.

Rozliczanie innych osób przez internet

Nie ma co ukrywać, że są osoby, szczególnie starsze, które nie do końca potrafią obsługiwać internet. W tym celu warto poprosić swoje dzieci bądź wnuki, aby zrobiły to za nich. Obsługa komputera nie jest czymś koniecznym i potrzebnym do życia, ale w przypadku deklaracji PIT warto posiadać taką umiejętność. Nie jest to bardzo trudne zadanie i jak najbardziej można rozliczyć drugą osobę. 

Jest jeszcze zupełnie inna alternatywa w postaci nierobienia niczego. Termin dostarczania deklaracji to 2.05.2022 i jeżeli po tym czasie nie wyślemy naszego uzupełnionego PIT to zrobi to za nas urzędnik. O ile jest to komfortowe rozwiązanie, to jednak ma to swoje minusy. Przede wszystkim otrzymamy pieniądze trochę później, a co jest równie istotne, nie mamy kontroli nad taką deklaracją i nie wiemy, czy została ona wypełniona poprawnie. Można więc powiedzieć, że jest to rozwiązanie dla leniwych. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest wypełnienie PIT online, dlatego, że to pewność szybkiego otrzymania zwrotu podatku. Nie trzeba już stać godzinami w kolejkach w Urzędzie Skarbowym, tylko można zrobić to we własnym zaciszu domowym.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%