Wszystko wskazuje na to, że zabytkowy pałac w Brzeziu już niedługo będzie miał nowego właściciela. To znany przedsiębiorca z regionu.
Pałac w Brzeziu został wybudowany w 1873 r. i do II wojny światowej był własnością rodu Kronenbergów. Leopold Jan Kronenberg, który był ostatnim właścicielem majątku, został go pozbawiony na mocy dekretu o reformie rolnej z 1944 r.
Zabytkowy budynek zaprojektował warszawski architekt Artur Goebel. To obiekt w stylu łączącym elementy francuskiego renesansu i manieryzmu.
Ostatni gruntowny remont pałac przeszedł w latach 1978-1980. Do dziś, jak informuje starostwo, które jest jego właścicielem, zachował się w średnim stanie.
Próbowali go sprzedać od kilku lat
Pierwsze próby sprzedaży zespołu pałacowo-parkowego w Brzeziu władze powiatu włocławskiego podjęły już w 2016 r. Wtedy w budynku funkcjonowała jeszcze Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza, ale w planach była budowa tzw. “czternastek”, do których w 2020 r. przeniesiono jej podopiecznych.
Kilka przetargów nie dało rezultatu, więc budynek wciąż pozostawał własnością starostwa. Na początku 2022 r. ogłoszono kolejne postępowanie. Tym razem znaleźli się chętni do przejęcia nieruchomości.
Do przetargu przystąpiło trzech oferentów. Złożył oferty. Zaproponowano termin aktu wstępnego na 26 maja. Jeśli pieniądze wpłyną na konto starostwa, dokonamy podpisania tego aktu
- mówi Roman Gołębiewski, starosta włocławski.
Cena wywoławcza wynosiła 2,2 mln zł, ale z uwagi na to, że pałac jest zabytkiem, starostwo udzieli zwycięzcy przetargu 50-procentowej bonifikaty. Oznacza to, że nowy właściciel będzie musiał zapłacić 1,1 mln zł.
Oficjalne wyniki przetargu nie zostały opublikowane. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że nowym właścicielem pałacu w Brzeziu ma zostać Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych z Brześcia Kujawskiego. Dotychczas przedsiębiorstwie nie odpowiedziało na nasze prośby o kontakt.
Za co dokładnie zapłaci nowy właściciel?
Sprzedawana przez starostwo powiatowe nieruchomość ma ponad 6 hektarów powierzchni. Na tym terenie znajduje się kilka budynków, a największym jest pałac z 1873 r., który ma 1 344 m2 powierzchni użytkowej.
Poza pałacem na działce znajdują się m.in. dom nauczyciela, kotłownia i dwa budynki mieszkalne, zabytkowa brama, a także garaż.
Większość terenu zajmuje park krajobrazowy projektu Waleriana Kronenberga utworzony w 1899 r. Dziś przeważają tam nieregularnie rosnące drzewa i krzewy. Zachowały się również fontanna i większość ścieżek spacerowych.
4 14
To trzeba było wystartować w przetargu i kupić drożej 🤣
16 0
Przetarg był ustny! I nie było powszechnej informacji ani w mediach ani w Polsce, przetarg ustny!
Poszło wszystko park działka i wielki pałac za milion złotych!