Zamknij

Klienci będą zachwyceni! Bezprecedensowy przepis jest już o krok

13:32, 13.01.2021 Źródło: Parlament Europejski
Skomentuj Zdjęcie ilustracycjne. Fot.pixabay.com Zdjęcie ilustracycjne. Fot.pixabay.com

Unijny politycy chcą, by produkty trafiające na rynek były lepsze jakościowo, trwałe i bezpieczne. Wspólnota chce również walczyć ze zjawiskiem tzw. planowanej awaryjności sprzętów. 

Urządzenia elektroniczne i sprzęt elektryczny są kwintesencją współczesnego życia ? począwszy od pralek i odkurzaczy po smartfony i komputery. Bez tego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Unia Europejska chce wydłużyć życie takich sprzętów, a także ograniczyć liczbę elektrośmieci. 

Takich zmian przepisów oczekują także mieszkańcy Wspólnoty. Z badań wynika, że 77 proc. mieszkańców Unii Europejskiej wolałoby naprawiać swoje sprzęty zamiast kupować nowe. 

Co więcej aż 80% ankietowanych jest zdania, że producenci powinni być prawnie zobowiązani do ułatwiania naprawy urządzeń elektronicznych. Chodzi o takie sprzęty jak np, lodówki, telefony czy telewizory. 

W marcu 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła plan dotyczący działania gospodarki w obiegu zamkniętym. To model, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe.

Za jeden z kluczowych priorytetów uznano ograniczenie e-odpadów. Wyrzucany sprzęt elektroniczny i elektryczny zawiera potencjalnie szkodliwe materiały zanieczyszczające środowisko i zwiększające ryzyko dla zdrowia.

We wniosku przedstawiono konkretne cele na teraz, takie jak wcześniej wymienione już ?prawo do naprawy?, a także ogólna poprawa możliwości ponownego użycia, wprowadzenie uniwersalnej ładowarki i ustanowienie systemu nagradzania w celu zachęcenia do recyklingu elektroniki.

Kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce i odpady, które z niego pochodzą, powinny zostać w gospodarce. Można je z powodzeniem wykorzystać ponownie, tworząc w ten sposób dodatkową wartość.

Parlament Europejski w sprawie planu dotyczącego gospodarki w obiegu zamkniętym ma głosować już w przyszłym miesiącu.

(Źródło: Parlament Europejski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

5 LAT5 LAT

2 0

KORPORACJE SAME SOBIE TAKI POMYSŁ NARZUCIŁY PO CO 20 LAT MA COŚ CHODZIĆ ,CZY TO POŃCZOCHA , RAJSTOPY PO ELEKTRONIKĘ 5 LAT I NA ŚMIETNIK :) A MAMONKĘ ZBIJAJĄ :)))) 15:14, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Użytkownik OLED Q8Użytkownik OLED Q8

4 0

Znaczy że minie mi gwarancja na uszkodzony ekran Telewizora PHILIPS OLED Q8 Nie polecam tego producenta.Ten producent nie zabezpieczył ekranu przed w wpaleniem ekranu.To dopiero proceder technologiczny testowany na kliencie.Ten producent w Polsce nie uznaje gwarancji i tą usterkę zastrzegł sobie w gwarancji że zawsze nastąpi z winy użytkownika.Jednocześnie jest brak w PHLIPSIE tego typu zabezpieczeń.Przyjeżdża serwis ze stwierdzeniem no tak następny ekran wypalony! Na drugi dzień dzwonią z dyrekcji serwisu ze stwierdzeniem co ogląda Pan TVN To i pasek informacyjny wypalił ekran.No telewizory kineskopowe nie wypalały ekranów PHLIPS to szmelc bez gwarancji i doświadczalny produkt.No w wersji reklamowej nie zniszczalny i jako super jakość ekranu.PHILIPS powinien być usunięty z Polskiego rynku z powodu braku odpowiedzialności gwarancyjnej.Tak jak produkty z RPA. 22:25, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgnieAgnie

0 3

Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężсzyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie ❤️
22:56, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%