Zamknij

Minister Czarnek podpisał rozporządzenie. Będą nowe lektury!

10:00, 17.08.2021
Skomentuj PAP PAP

W poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że minister Przemysław Czarnek podpisał nowelizacje rozporządzeń określających m.in. wykaz lektur z języka polskiego na wszystkich etapach kształcenia. Zmiana ta będzie obowiązywać od 1 września 2021 r.

Zmiany w wykazie lektur, dodanie podstawy programowej z przedmiotu historia tańca, zmiana sposobu realizacji zajęć z wychowania do życia w rodzinie - to najważniejsze wskazane przez MEiN kwestie ujęte w rozporządzeniach podpisanych przez ministra edukacji i nauki.

Zmiany - jak wskazuje MEiN - dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej - propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania)

- Polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową utworu (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników

- tłumaczy ministerstwo.

Z listy lektur dla klas I-III szkoły podstawowej usunięto następujące pozycje: Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz "Zaczarowana zagroda", Mira Jaworczakowa "Oto jest Kasia", Leszek Kołakowski " Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" i Marcin Pałasz "Sposób na Elfa".

Zamiast tych lektur najmłodsi uczniowie będą mogli poznać takie utwory: Dorota Gellner "Wścibscy", Julita Grodek "Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie", Tom Justyniarski "Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca", Piotr Kordyasz "Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły" (fragmenty), Zofia Kossak-Szczucka "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata", Asa Lind "Piaskowy Wilk", Aleksandra i Daniel Mizielińscy "Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych".

Z kolei z listy lektur uzupełniających dla klas IV-VI szkoły podstawowej usunięto powieść Karola Maya "Winnetou", a w klasach VII-VIII książkę Nancy H. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów".

Jednocześnie rozszerzono listę lektur uzupełniających dla klas IV-VI o następujące pozycje: Carlo Collodi "Pinokio", John Flanagan "Zwiadowcy" Księga 1. "Ruiny Gorlanu", Emilia Kiereś "Rzeka", Zofia Kossak-Szczucka "Topsy i Lupus", Bolesław Leśmian "Klechdy sezamowe", Alan Aleksander Milne "Kubuś Puchatek", Longin Jan Okoń "Tecumseh", Ferdynand Antoni Ossendowski "Słoń Birara", Jacek Podsiadło "Czerwona kartka dla Sprężyny" i Louis de Wohl "Posłaniec króla".

Z listy lektur obowiązkowych dla klas VII-VIII przesunięto na listę lektur uzupełniających książkę Melchiora Wańkowicza "Ziele na kraterze". Przesunięto też z wykazu lektur uzupełniających z klas VII-VIII do wykazu lektur uzupełniających w liceach ogólnokształcących i technikach pozycję "Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei" (fragmenty).

Kolejna zmiana - obowiązująca od 1 września 2021 r. - polega na wykreśleniu zalecenia realizacji zajęć wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej.

- Zmiana nie nakłada obligatoryjnego obowiązku innego planowania rozkładu lekcji. Pozwoli natomiast dyrektorowi planować je w najbardziej optymalny sposób, bez narzucania, że powinny być one na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Zajęcia WDŻ nie są jedynymi zajęciami w szkole z podziałem na grupy. Nauczycielom przedmiotu WDŻ powinny zostać zapewnione takie same warunki pracy jakie mają inni nauczyciele

- dodaje MEiN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

//

10 6

JP2 jako lektura - to tylko Czarnek potrafi.

10:07, 17.08.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BoloBolo

3 1

I dobrze, młodzież poczyta, to sobie już wnioski wyciągnie sama - niezależnie od oficjalnej propagandy.

12:55, 17.08.2021

ciekawyciekawy

10 4

Czy osoby niezainteresowane religią też będą miały obowiązek czytania takich lektur ?

10:13, 17.08.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BoloBolo

4 1

Tak, program nauczania nie zależy od osobistych zainteresowań ucznia. Nie ma znaczenia, że z całej fizyki najbardziej lubię termodynamikę - szkoła ma dać podstawy wiedzy z każdej dziedziny.
Co do JPII, to warto poczytać, żeby wyrobić sobie zdanie i mieć jakieś argumenty w polemice na temat "JPII wielkim Polakiem był".
Nie musisz popierać, ale znać warto.
Ja bym jeszcze włączył do lektur Katechizm Kościoła Katolickiego, żeby młodzież dowiedziała się w końcu, jak bardzo nauczanie księży jest sprzeczne nawet z oficjalną nauką KRK.

12:53, 17.08.2021

oXoX

7 4

Nie ma nic gorszego w języku polskim w szkołach, jak mix ojczyzny i boga.

10:38, 17.08.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SpekulantSpekulant

13 3

Cieszę się , że w spisie lektur pojawią się Pinokio. Nie trzeba będzie już tłumaczyć dlaczego tak mówimy na Premiera Mao-wieckiego

10:58, 17.08.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SmutnaPrawdaSmutnaPrawda

7 0

Czasy gdy dzieci i młodzież spędzała czas w bibliotekach, przy książce dawno minęły. Dzisiejsza młodzież nie traktuje książek w taki sposób jak ich rodzice,dziadkowie, czytają tylko to co konieczne na egzamin i to wszystko, a zamiast książek wolą marnować młodzieńczy czas w telefonach żyjąc w fikcji którą sami kreują. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich są jeszcze młodzi miłośnicy dobrej książki ale to mniejszość.

11:06, 17.08.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jebać piSSJebać piSS

10 3

Na pohybel CZARNYM i PISSOWSKIEJ ZARAZIE!

12:27, 17.08.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

annaaannaa

0 1

,Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:

www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.

20:31, 17.08.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%