Bank Pocztowy dla klientów instytucjonalnych wprowadził pierwszą w Polsce kartę biometryczną. Przy jej użyciu autoryzacja transakcji niezależnie od kwoty następuje poprzez biometryczną weryfikację odcisku palca posiadacza karty.
Projekt, którego celem było wprowadzenie na polski rynek innowacyjnego środka płatniczego, trwał pięć miesięcy i obejmował współpracę Banku Pocztowego, Fiserv Polska S.A., Mastercard oraz Thales.
- Cieszymy się, że ta współpraca pozwala nam osiągać kolejne etapy na drodze cyfryzacji w bankowości, umożliwiając klientom korzystanie z rozwiązań wygodnych i nowoczesnych, a jednocześnie bezpiecznych. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację projektu, by z karty biometrycznej mogli korzystać także indywidualni klienci Banku Pocztowego - komentuje Marcin Ledworowski, członek Zarządu Banku Pocztowego odpowiadający za Obszar Biznesu oraz IT.
W opracowywaniu nowych rozwiązań zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a realizacja transakcji bezgotówkowych z zastosowaniem uwierzytelniania biometrycznego zapewnia jego bardzo wysoki poziom. Ten rodzaj uwierzytelniania uniemożliwia wykorzystanie karty przez osobę trzecią – w przypadku kradzieży czy zgubienia karty staje się ona bezużyteczna.
Jednocześnie bezstykowa transakcja jest wygodna, pozwala zachować konieczny w pandemicznej rzeczywistości dystans społeczny, a brak konieczności wpisywania kodu PIN ogranicza kontakt użytkownika z potencjalnymi wirusami.
Należy również podkreślić, że zapisany wzorzec biometryczny palca użytkownika pozostaje wyłącznie na karcie i nie jest przesyłany do systemów bankowych, terminala POS czy bankomatu, co gwarantuje posiadaczowi pełną prywatność.
Nowy produkt, przewidziany obecnie w ofercie dla klientów instytucjonalnych Banku Pocztowego, w styczniu 2022 roku zostanie skierowany również do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Stanowi on alternatywę szczególnie wygodną dla posiadaczy kont biznesowych.
Sposób zawierania transakcji za pomocą biometrycznej karty debetowej przypomina płatność mobilną, jednak bez konieczności rejestrowania karty np. w aplikacji mobilnej. Ponadto karta biometryczna EMV nigdy się nie rozładuje. Energię za każdym razem pobiera z terminala POS i nie potrzebuje baterii.
Oferowana klientom Banku Pocztowego karta biometryczna ma na awersie specjalny czytnik linii papilarnych spełniający bardziej rygorystyczne normy niż czytniki odcisków palca powszechnie wykorzystywane w smartfonach. To pierwsza karta posiadająca homologację przez laboratoria niezależne oraz akredytowane przy Mastercard.
Przed realizacją transakcji posiadacz karty musi przyłożyć palec do czytnika. Jeśli wzorzec biometryczny jest zgodny z tym zapisanym uprzednio, dioda na karcie zapala się na zielono i płatność zostaje zrealizowana. Natomiast gdy karty chce użyć osoba niepowołana, środki właściciela konta są bezpieczne - dioda na karcie zapala się na czerwono, a transakcja zostaje odrzucona.
- Dzięki udanej i szeroko zakrojonej współpracy z naszymi partnerami ten ambitny projekt zakończył się sukcesem i dziś Bank Pocztowy może zaoferować polskim klientom pierwszą kartę biometryczną EMV. Na polskim rynku płatności bezgotówkowych jest to wydarzenie przełomowe. Dotychczas w Europie z tego nowoczesnego rozwiązania mogli korzystać wyłącznie klienci francuscy – podkreśla Agata Kontrym-Woś, członek Zarządu Thales DIS Polska odpowiadająca za obszar sprzedaży Banking & Payment Services.
!!20:15, 25.12.2021
O TYM WIEDZIAŁAM 1,5 ROKU TEMU :) WE WŁOCŁAWKU CHYBA NIE BEDZIE BO ZŁODZIEJE Z KART DEBETOWYCH ŻYJĄ .
!!20:20, 25.12.2021
CO BOICIE SIE ODDAĆ SYSTEMOWI SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ :) NIE DACIE RADY WYJŚĆ PO ZA SYSTEM ONI TAK CZY TAK WPROWADZĄ OBRÓT CYFROWY . JUŻ DZIAŁAJĄ
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ruszył remont przy dawnym Tesco. Jak jeździć?
Oznakujcie to normalnie co za niedbalstwo, rano to ludzie wariowali nie było dobrze oznakowane gdzie jechać.
Macias
22:55, 2025-07-03
Ewakuacja w urzędzie we Włocławku. Pracownicy reagowali
A bążur miał widzenie i ostrzegał
Planeta płonie
22:31, 2025-07-03
O naprawie tej drogi mówiło się latami. Wreszcie...
Bo Wojtkowski był z PO ❤️- a jak oni pracują i co PO-trafią obserwujemy obecnie codziennie te ponure działania w Kraju ❤️.
do Realista
22:27, 2025-07-03
S10 przez Włocławek: Mieszkańcy grożą GDDKiA sądem
Wielcy protestujący a sami będą jeździć przez tą drogę wszędzie ĺaża i protestują byle nie blisko nich a sami jeżdżą przez inne osiedla blokach i smrodza cwaniacy
Polus
22:15, 2025-07-03