Zamknij
REKLAMA

Tak chcą poprawić bezpieczeństwo! Ten sygnał ma usłyszeć każdy kierowca

13:27, 20.01.2022 | Źródło: Rzeczpospolita
Skomentuj Fot. archiwum DDWloclawek
REKLAMA

Radiowy sygnał o pojazdach uprzywilejowanych ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Ten sygnał mają usłyszeć wszyscy kierowcy, nawet przy włączonym radiu. Inicjatywa trafiła już do Sejmu. 

To pomysł, jak podaje Rzeczpospolita, sejmowego zespołu ekspertów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Projekt nowelizacji ustawy jest już gotowy.

- Wprowadza on trzeci sygnał dla takich pojazdów. Powód? Kolizje radiowozów, limuzyn VIP-ów czy wozów strażackich, nawet z ofiarami śmiertelnymi - możemy przeczytać w dzienniku. 

Inicjatywa sięga już 2020 roku, ale teraz ma szanse powodzenia. 

Na czym ma polegać radiowy sygnał? 

- Mechanizm jego działania opierać się ma na prostym założeniu nadawania komunikatu słownego ostrzegającego o przejeździe pojazdu uprzywilejowanego - tłumaczy Rzeczpospolita. 

W karetkach, radiowozach czy wozach strażackich miałyby pojawić się specjalne urządzenia, które miałyby emitować odpowiedni komunikat. Jego treść, jak podaje "Rz", miałaby brzmieć: "Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd". 

Treść komunikatu miałby usłyszeć każdy kierowca. Także ten aktualnie słuchający radia, bo "każda audycja zostałaby w tym celu na chwilę przerwana".

- Ponadto komunikat ma być nadawany nawet wtedy, gdy kierowca nie będzie słuchał radia. Szczegóły techniczne ma określić rozporządzenie. W obecnym kształcie projekt mówi, że sygnału radiowego używać mają tylko służby ratujące życie: pogotowie, straż pożarna i policja. Kolumny rządowe i auta Służby Ochrony Państwa dziś w projekcie nie ujęto - tłumaczy dziennik. 

(Źródło: Rzeczpospolita)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

R.Falbanka a A1R.Falbanka a A1

10 0

Co z trasą od ronda Falbanki do Autostrady A1? Ile mamy czekać? Jak wygląda ten odcinek, z niego codziennie korzysta wiele osób lokalnie jak i tranzyt! Parlamentarzyści, Ministerstwo Infrastruktury, wreszcie władze Włocławka, nie widzicie? Przecież to woła o pomstę do nieba!

Mówi się o 3 pasie, o przyszłości. Jak tu na tym odcinku 4-5 kilometrów jest tragedia. Bardzo niebezpiecznie, ludzie niektórzy jeżdżą na rowerze do pracy w Strefie gospodarczej w Pikutkowie z Włocławka, podziwiać ich za odwagę i narażanie życia by zarobić na chleb...Czy Pan od podwyżki 8000 zł z wyrównaniem od sierpnia i 3 zastępcami mimo wyludniania się miasta nie widzi takiej potrzeby aby zawalczyć w Ministerstwie o inwestycję budowy po 2 pasy w każdą stronę trasy z drogą dla rowerów i chodnikiem, przecież tam też niedaleko są jeziora, las, mnóstwo ludzi korzysta, a jest fatalnie. Jest bardzo niebezpiecznie!

Miasto powinno chociaż swój odcinek wykonać jak należy! Czas do działania. Autostrada niedługo będzie mieć 10 lat! Czy zdążycie zrobić tutaj jak należy czy prędzej zrobią 3 pas od Włocławka do Torunia bo w 2050 widzą potrzebę, a tutaj nie widzą co jest teraz! 15:16, 20.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UpartyUparty

0 2

A jak ktoś mieszka przy ulicy i będzie słuchał radia w domu??? 11:54, 21.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hgfhgf

4 0

To masz ftedy zdjońć majty I wejść pot stuł. 17:36, 21.01.2022


REKLAMA
0%