Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji ze względu na ich stan zdrowia to tzw. 500+ dla seniora. Kto może ubiegać się o pieniądze i jakie warunki należy spełniać?
Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityka Społecznej z tego rodzaju wsparcia skorzystało blisko 800 tysięcy osób. W większości z świadczenia korzystają osoby powyżej 75 roku życia.
Pieniądze wypłacane jest dożywotnio i trafiają do świadczeniobiorcy co miesiąc.
Na dodatkowe świadczenie mogą liczyć osoby, które są obywatelami Polski lub innych państw z prawem pobytu lub stałego pobytu na terenie RP.
Nie mają ustalonego prawa np. do zasiłku stałego lub okresowego, ale są uprawnione do takiego świadczenia jak emerytura czy renta, które nie przekracza 1896,13 zł brutto.
Ponadto są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona odpowiednim orzeczeniem (o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji).
Otrzymywanie tego świadczenia wymaga uprzedniego złożenia wniosku. Można go złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub drogą internetową. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające stan zdrowia.
11 0
Nalezy sie ale trzeba stanac na komisji w ZUS, tam jest taka orzeczniczka co uzdrawia, Korniluk sie nazywa.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz