Zamknij

Dlaczego trzeba tyle płacić za węgiel? UOKiK skontrolował składy

14:10, 27.10.2022 Źródło: UOKiK Aktualizacja: 15:19, 27.10.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ / Infoskierniewice.p Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ / Infoskierniewice.p

Utrata źródeł dostaw oraz wysokie koszty zakupu są główną przyczyną wysokich cen i niedoborów węgla w składach. To wstępne wnioski z pierwszej części badania rynku prowadzonego przez UOKiK. Obecnie sprawdzane są działania producentów, importerów i dużych pośredników na rynku.

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące sytuacji na rynku węgla. W pierwszym etapie, przy wsparciu Inspekcji Handlowej, sprawdzeni zostali przedsiębiorcy prowadzący składy węgla. Kontrola objęła 201 podmiotów prowadzących łącznie 255 punktów sprzedaży. 

Były to, jak wskazuje Urząd, podmioty działające w różnych miejscowościach położonych na terenie każdego województwa, dla których sprzedaż paliw stałych stanowi główny przedmiot działalności. 

- Pozyskane przez nas dotychczas informacje nie wskazują, że pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi składy węgla mogło dojść do porozumień ograniczających konkurencję. Wyższe ceny węgla oraz ograniczenia w jego dostępności wynikały z przyczyn zewnętrznych, które były przede wszystkim skutkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Przyczyny wysokich cen

Przyczyną wzrostu cen w składach węgla były głównie rosnące koszty zakupu ponoszone przez tych przedsiębiorców po 24 lutego 2022 roku, a zatem po ataku Rosji na Ukrainę. Jak widać na poniższym wykresie dotyczy to całości węgla sprzedawanego i kupowanego przez badane podmioty (panel „ogółem”). Tendencja wzrostowa widoczna jest również w odniesieniu do ceny sprzedaży najbardziej popularnych produktów -  orzecha i ekogroszku. Podkreślić jednak należy, że od wybuchu wojny w Ukrainie ceny sprzedaży wszystkich sortymentów rosły proporcjonalnie do wzrostu cen ich zakupu przez składy od dostawców lub importerów.

Co ważne, nie zaobserwowano istotnego wzrostu marży handlowej, tj. różnicy między średnią ceną zakupu węgla przez składy a średnią ceną jego sprzedaży od lutego do lipca 2022 r. Dla węgla ogółem wzrosła ona jednak z poziomu ok. 20 proc. (luty) do ok. 25 proc. (lipiec).

Przyczyny braku węgla w składach

Wzrostowi cen towarzyszył niedobór węgla w składach. Po 24 lutego 2022 r. znacznemu zmniejszeniu uległa ilość i wartość dokonywanych przez nie zakupów. Główną przyczyną była utrata stałych źródeł dostaw. 77 proc. badanych przedsiębiorców potwierdziło, że krajowi dostawcy lub importerzy odmówili im dostarczenia towaru. Jako główne powody odmowy podano brak węgla lub jego ograniczoną ilość oraz embargo na produkty z Rosji i Białorusi. Dodatkowo, ponad 15 proc. przedsiębiorców wskazało, że doszło do zmian lub wypowiedzenia umów na dostawy paliw stałych po 24 lutego br.

Ponadto, od kwietnia br. można było zaobserwować mniejszy popyt na węgiel, bowiem konsumenci wstrzymywali się z zakupem z powodu wyższych cen oraz oczekiwania na wprowadzenie rozwiązań systemowych, np. dofinansowania czy cen regulowanych.

Dalsze działania UOKiK

W ramach trwającego badania rynku, które obejmuje swoim zakresem producentów węgla (kopalnie) oraz kilkudziesięciu największych importerów i dystrybutorów, zostanie m.in. określona wielkość i wartość rynku wprowadzania węgla do obrotu dla sektora drobnych odbiorców, w tym gospodarstw domowych. Po zakończeniu badania w całościowym raporcie zostaną przedstawione jego szczegółowe wyniki.

- W dalszym ciągu badamy rynek węgla, w tym pod kątem możliwych działań ograniczających konkurencję. Apeluję do osób, które mają bezpośrednią wiedzę o takich praktykach, o kontakt z UOKiK. Prowadzimy program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, w którym gwarantujemy pełną anonimowość dla zgłaszających – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

(Źródło: UOKiK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

??????????????????????

0 2

Czy to prawda , że włocławski MPEC kupował węgiel w Rosji ? Tak wynika z przecieków informacji od pracowników ... 08:34, 28.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XD XD

0 2

A niech kupują co za różnica, spuszczasz się za ukrainę całe czas bo tak ci w TV nakazali? 16:16, 28.10.2022


reo

Gość. Gość.

0 0

Dziwna sprawa dopiero się za to wzięli?
To nie wiedzieli wcześniej że taki drogi węgiel i że to wszystko przez wojnę? Nie toczy się u nas a skutki jakby to jednak się działo w pl.... Gdybyśmy byli chociaż bogaci to ok ale przez tą sytuację prawie na nic nikogo nie stać nie ma rzeczy która by nie zdrożała... 15:21, 28.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

re Gość.re Gość.

0 0

Zapytaj POlitycznych Oszustów dlaczego głosowali w niemieckim europarlamencie za zamykaniem polskich kopalń ? Zapytaj POlitycznych Oszustów dlaczego nie protestują jak niemcy otwierają uśpione a nie ZLIKWIDOWANE kopalnie węgla i stare elektrownie atomowe . Zapytaj POlitycznych Oszustów dlaczego POpierali budowę gazociągów rosja-niemcy udając , że nie wiedzą o tajnych gazowych interesach niemiecko-ruskich podpisywanych już 10-15 lat temu . 09:27, 29.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%