- To już ostatnie dni na wykorzystanie Polskiego Bonu Turystycznego - przypomniała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Bon można aktywować tylko do końca miesiąca, a świadczenie zrealizować w dowolnym momencie.
- Program okazał się trafionym pomysłem. Większość osób, ok. 90 proc., aktywowała bon. Cała transakcja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W bardzo prosty sposób można aktywować bon i dokonać płatności. Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu – zaznaczyła prezes ZUS.
Z danych instytucji wynika, że w całej Polsce nadal nie aktywowano ok. 0,5 mln bonów. Aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln.
Wsparcie dla polskich rodzin i krajowej turystyki
Prof. Uścińska przypomniała też, że bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Zaznaczyła, że bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do 31 marca 2023 r. Sam wyjazd może się odbyć po tej dacie.
Według danych ZUS najwięcej bonów wykorzystano w województwie małopolskim i to właśnie ten region jest największym ich beneficjentem. Najwięcej bonów aktywowali mieszkańcy województw mazowieckiego i śląskiego.
W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Listę podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
- Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie - przekazała szefowa ZUS.
Komu przysługuje bon
Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie lub uzyskali prawo do 500+ między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.
Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w 2021 roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500+ złożyli w ciągu 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka.
Jak aktywować bon
Bon aktywuje się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po zalogowaniu na swoim koncie PUE ZUS opiekun musi tylko uzupełnić swoje dane kontaktowe, a następnie aktywować bon. Uzyska wtedy unikalny 16-cyfrowy numer, który należy podać podczas płacenia bonem. Opiekun otrzyma wtedy SMS-em indywidualny kod, którym potwierdzi transakcję.
Jeśli na indywidualnym profilu na PUE ZUS osoby uprawnionej nie ma zakładki Polski Bon Turystyczny, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu.
Użytkownik10:20, 29.03.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Skrócony czas pracy w Polsce. Ministra o szczegółach
Ta ministra nazwa wymyślona dla śmiechu jak i pomysły tej Pani ,niech weżmie się za myślenie i pracę za którą na jej utrzymanie płacimy,durne to dla normalnych ludzi,dobre dla budżetowców,których jest za dużo itd.....
1111
10:03, 2025-05-09
Tak zmieni się dawna fabryka wódek? Pokazali wizualizac
tylko wyburzyć i zrobić miejsce pod rondo z prawdziwego zdarzenia. Żeby bananowy Hrzyś mógł sobie testować cierpliwość kierowców. Albo na wyczyszczonym placu postawić jakąś nowoczesną stodołę i zrobić tam centrum rewitalizacji, żeby było centrum w centrum. Także nie ma co tracić pieniędzy, których nie mamy, na coś czego i tak nie mamy za co utrzymywać.
Nie remontować
09:44, 2025-05-09
Miasto przesłucha kandydatów na nowego szefa OSiR
na pewno wygra Maciak
dick
09:18, 2025-05-09
Niesamowity gest właściciela "Bagiety i krewety"
Cafe *%#)!& cisza ale reklama musi lecic bo grba Grażyna ciśnie jak na dwójkę po przedarciu szklaki do kibla
Jakie
09:10, 2025-05-09