Słońce i leki to niebezpieczne połączenie. Możesz znaleźć się w grupie osób narażonych na zwiększone szkodliwe promieniowanie.
Jak tłumaczą specjaliści, w zależności od rodzaju zażywanych przez nas leków, po przedstawieniu na działanie szkodliwego promieniowania słonecznego może w naszych organizmach zachodzić tzw. reakcja fototoksyczna lub fotoalergiczna. Reakcja fototoksyczna przypomina oparzenia słoneczne.
- Reakcje mogą być bardzo różne. Począwszy od zmian bardzo łagodnych, jak rumień, zaczerwienienie, swędzenie, lekki obrzęk, po zmiany pęcherzowe. Jeżeli pojawią się tego typu zmiany, wymaga to absolutnie konsultacji lekarskiej
- dla wp.pl mówi dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, dermatolog.
Fotoalergia wychodzi nawet po około trzech dniach od wyjścia na słońce i różni się od fototoksyczności. W przypadku fotoalergii zmiany skórne mogą się pojawić nie tylko na podstawie odsłoniętych części ciała, ale także na miejscu, które nie zostały dokładnie zbadane na skutek działania słonecznego. Ten efekt powoduje uruchomienie układu hydraulicznego i wywołanie u człowieka stanu zapalnego.
Wiele leków może wskazywać na uczulenie na słońce, zarówno te stosowane w chorobach przewlekłych, jak i preparaty dostępne bez recepty, a nawet niektóre olejki eteryczne.
Wśród innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą wywoływać sygnały uczuleniowe na słońce, znalazł się ibuprofen.
Leki przeciwalergiczne, takie jak loratadyna, cetyryzyna, prometazyna i astemizol, mogą również być odpowiedzialne za tego rodzaju przypadłość. Ponadto, niektóre statyny, takie jak atorwastatyna i simwastatyna, stosowane w leczeniu hipercholesterolemii, mogą również przyczynić się do uczulenia na słońce.
Osoby cierpiące na wielochorobowość, które przyjmują wiele leków, mogą być w szczególnie trudnej sytuacji, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia u nich odczynu alergicznego.
Niektóre maści przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą również działać w sposób fotouczulający. Po zastosowaniu tych maści i ekspozycji na słońce może powodować podrażnienie skóry, a czasami także wysypkę. Przykładem są preparaty fotografii ketoprofen, diklofenak lub naproksen. Warto wiedzieć, że dotyczy to całej grupy leków przeciwzapalnych, dlatego należy zachować ostrożność w przypadku popularnego ibuprofenu.
W czasie ekspozycji na słońce należy unikać popularnych sprayów na gardło zawierających beznydaminę.
Niektóre powszechnie stosowane leki, które mogą powodować reakcje nadwrażliwości na światło. Do tej grupy należą leki moczopędne, takie jak hydrochlorotiazyd i furosemid, które są stosowane w leczeniu nadciśnienia. Intensywna ekspozycja na słońce podczas przyjmowania tych leków może prowadzić do powstawania pęcherzy na skórze. Reakcje skórne dość często występują również u diabetyków.
Metformina, powszechnie stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2, może powodować pseudoporfirię, charakteryzującą się czerwonymi plamami.
Reakcja fototoksyczna powoduje uszkodzenie komórek skóry, jej leczenie trwa dłużej i wymaga stosowania sterydów. Zmiany pojawiają się wyłącznie w miejscach narażonych na promieniowanie i ujawniają się w ciągu kilku minut do godziny po ekspozycji na słońce
- wyjaśnia dla wp.pl Angelika Talar-Śpionek, farmaceutka.
Leki o potencjalnym działaniu fototoksycznym lub fotoalergicznym:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne - ketoprofen, ibuprofen, naproksen, diklofenak, indometacyna, celekoksyb;
- sercowo-naczyniowe - furosemid, bisoprolol, kaptopril, enalapril, atenolol, amiodaron, amilorid, hydrochlorotiazyd;
- neurologiczne i psychiatryczne - lorazepam, midazolam, diazepam, promazyna, haloperidol, doksepina, amitryptylina, karbamazepina;
- przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze - azytromycyna, doksycyklina, tetracyklina, ciprofloksacyna, ketokonazol, terbinafina;
- przeciwcukrzycowe - metformina, glipizyd;
- przeciwhistaminowe - cetyryzyna, loratadyna;
- obniżające poziom lipidów - atorwastatyna, simwastatyna, fenofibrat;
- doustne leki antykoncepcyjne.
Zmiany mają tendencję do nawrotów. Istnieje ryzyko powstania przebarwień po intensywnym opalaniu u osób stosujących leki hormonalne.
Kobiety stosujące środki antykoncepcyjne i hormonalną terapię zastępczą powinny szczególnie uważać. Te leki przy ekspozycji na słońce mogą powodować przede wszystkim przebarwienia, które mogą się ujawnić dopiero po jakimś czasie od opalania, nawet po dwóch-trzech tygodniach - podkreśla lekarka i dodaje, że panie przyjmujące antykoncepcję powinny szczególnie rygorystycznie podchodzić do stosowania filtrów przeciwsłonecznych.
- informuje dla wp.pl Dr Walkiewicz-Cyrańska.
„Zalecamy ponowną aplikację kremu co 1,5 do 2 godzin, szczególnie na twarzy, ponieważ tam najczęściej pojawiają się przebarwienia. Są to zmiany trwające całe życie, które mają tendencję do nawracania. Oczywiście możemy je później leczyć różnymi zabiegami, ale jeśli ktoś nagle mocno się opala, przebarwienia wracają” - dodaje.
PSZOK we Włocławku pod obserwacją
Żeby było łatwiej ,,przemyśleć'' sprawę urzędowi proponuję zacząć wrzucać małymi partiami tekstylia do miejskich koszy. Tak może szybciej zrozumieją problem.
Prosty trik
02:50, 2025-05-28
Radni z Włocławka podjęli decyzję bez sprzeciwu. Maryla
SZKODA, ŻE NIE POGRZEBALI W HISTORII JAK TA "WŁOCŁAWIANKA" WYPARŁA SIĘ WŁOCŁAWKA ............ PROSZĘ RADNYCH ALE LIPA !!! 👎👎👎
no
23:09, 2025-05-27
Dachowanie pod Włocławkiem. Zawiniła 19-latka
Proszę osoby poszkodowane o kontakt 664694990
Dominikk
23:03, 2025-05-27
Ostre słowa o naborze do LO. Radni PiS kontra władze
Chciałbym aby było kształcenie zawodowe,ale za 3 lata nie będzie komu pracować na warsztatach szkolnych bo większość z nas jest już przed emeryturą. Nowych młodych brak.
Zawodowiec
22:55, 2025-05-27
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz