Zamknij

Koniec ze zwolnieniami z wychowania fizycznego? "Może w końcu uda się coś zmienić"

08:00, 16.09.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. gov.pl/web/edukacja-i-nauka/

- Nie widzę żadnego powodu, żeby WF traktować inaczej niż inne przedmioty - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i zapowiada "plany zwalczania patologii nadprogramowych zwolnień lekarskich". 

Podczas kongresu WF z AWF "Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości" obecni byli m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i minister sportu Kamil Bortniczuk.

- Wychowanie fizyczne jest bardzo ważnym przedmiotem i nad tym pracujemy, żeby był traktowany bez taryfy ulgowej - wskazywał szef resoru edukacji. 

Minister podkreślił, że program WF z AWF powstał, by odbudować kulturę fizyczną w społeczeństwie. Do tej pory na trzy edycje programu wspierającego i rozwijającego aktywność fizyczną dzieci i młodzieży MEiN przekazało łącznie 100 mln zł.

- 100 mln zł, ponad 30 tys. nauczycieli wyszkolonych przez AWF w całej Polsce, ponad 30 tys. sport klubów dla blisko 500 tys. dzieci - wymienił.

Poinformował również, że program będzie kontynuowany. 

- Ten program jest potrzebny. On daje przede wszystkim znakomity materiał dla naukowców z Akademii Wychowania Fizycznego do tego, aby zbadać jak wygląda kondycja fizyczna dzieci i młodzieży i co trzeba robić konkretnie, żeby tę kondycję fizyczną poprawiać – mówił szef MEiN

- Jeśli dzieci nie będą ćwiczyły, jeśli nie będą uczestniczyły w zajęciach wychowania fizycznego, jeśli nie będą się testowały, to będą chore już w okresie dojrzewania. Taka jest rzeczywistość 

- tłumaczył minister Przemysław Czarnek. 

Z takiego obrotu spraw zadowoleni są nauczyciele. - Może w końcu uda się coś zmienić - mówią. 

Efekty prac zespołów badawczych

W ramach programu „WF z AWF” zostały stworzone 3 zespoły badawcze monitoringu kondycji fizycznej, fundamentalnych umiejętnościach ruchowych, alfabetu ruchowego.

Badania ekspertów, którzy przeprowadzili monitoring kondycji fizycznej wskazały na problem nadwagi i otyłości, który dotyczy ponad 15 proc. badanych uczniów. W grupie wiekowej 8-12 lat u 20-25 proc. chłopców i 15-17 proc. dziewcząt zdiagnozowano występowanie otyłości brzusznej. Badania wykazały też kilkunastoprocentowe obniżenie poziomu wytrzymałości biegowej i istotny spadek wydolności krążeniowo oddechowej.

Jednocześnie badacze zaobserwowali poprawę wyników sprawności fizycznej dzieci i młodzieży oraz mniejsze przyrosty wskaźnika BMI u osób regularnie uczestniczących w dodatkowych zajęciach w Sport Klubach.

Piątka dla aktywności i zdrowia

Propozycja systemowego podejścia do aktywności fizycznej została zawarta w tzw. „piątce dla aktywności i zdrowia”, w której umieszczono zasadnicze komponenty programu: jakość, innowacyjność, ciągłość, celowość i powszechność.

(Źródło: Portal Samorządowy / gov.pl/edukacja-i-nauka)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Ale będąAle będą

7 0

też w pakiecie łazienki z prysznicami dla uczniów, żeby mogli się umyć po w-fie? I specjalna przerwa, żeby był na to czas przed kolejną lekcją? WF w polskiej szkole zazwyczaj wyglądał tak (jak pamiętam): obskurna szatnia, gdzie w ciasnym boksie trzeba było się rozebrać przy wszystkich (fajnie szczególnie w liceum, w pierwszej klasie, na początku roku), ani szafki, ani nawet półeczki, tylko w najleszym razie ławeczka dla 6-latków. A na sali gimnastycznej ustawianie wszystkich ćwiczeń pod tych najbardziej wysportowanych. Nigdy w czasie mojej edukacji nie było kakiegokolwiek komfortu podczas wfu. To powinny być przyjemne zajęcia, a jak widać po uczniach, jest raczej tragedia.

13:37, 16.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zxczxc

4 0

Pajacu, nie ty decydujesz o zwolnieniu, lecz lekarz.

14:36, 16.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ktoś Ktoś

1 0

Niedługo nawet z religii nie będzie można się wypisać, jeszcze obowiązkowo do kościoła w niedzielę będzie trzeba chodzić.

11:45, 17.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%