Od 14 marca 2024 roku wejdą w życie nowe uregulowania, które umożliwią zarekwirowanie pojazdów osobom prowadzącym pojazdy pod wpływem alkoholu. Poznaj szczegóły przepisów.
Zgodnie z nowymi przepisami, samochód zostanie skonfiskowany, jeśli alkomat pokaże u kierowcy poziom alkoholu wynoszący 1,5 promila, bez dodatkowych warunków. Ponadto, do konfiskaty pojazdu dojdzie w przypadku, gdy kierowca spowoduje wypadek i jego poziom alkoholu przekroczy 1,0 promila.
Gdy policja zatrzyma pijanego kierowcę, pojazd będzie zatrzymany na okres siedmiu dni. Następnie prokurator podejmie decyzję o zabezpieczeniu samochodu, a sąd w kolejnym etapie orzeknie jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa.
Sąd może jednak zastosować inną karę w trzech przypadkach.
Jeśli pojazd nie należy do kierowcy – wówczas sąd decyduje o przepadku równowartości pojazdu, w przypadku kiedy, pojazd został uszkodzony – wówczas sąd również może orzec przepadek równowartości pojazdu.
Natomiast gdy pojazd jest służbowy – kierowca zostanie ukarany grzywną w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych, która zostanie przekazana na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Nowe przepisy uwzględniają sytuacje, gdy auto jest w leasingu lub jest we współwłasności. W takim przypadku, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz