Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) we współpracy z Departamentem Walki z Przestępczością Narkotykową Narodowej Policji Ukrainy przeprowadziło zakrojoną na szeroką skalę operację, której celem było zlikwidowanie miejsc produkcji syntetycznych opioidów i katynonów. Dzięki tym działaniom udało się zabezpieczyć metadon w ilości, która mogłaby spowodować śmierć blisko 4 milionów osób.
Operacja, która była największą w historii europejskich organów ścigania w zakresie walki z produkcją syntetycznych opioidów, została przeprowadzona z udziałem Prokuratury Krajowej, Europolu, platformy EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne oraz Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”.
W wyniku działań funkcjonariuszy zlikwidowano największe w Polsce laboratorium produkujące syntetyczne opioidy, w tym metadon w formie krystalicznej, a także osiem multi-laboratoriów znajdujących się na terenie Polski i Ukrainy, gdzie produkowano mefedron, Alfa-PVP oraz metadon. W sumie przeprowadzono akcje w 38 miejscach, gdzie produkowano lub przechowywano kontrolowane substancje, ich prekursory oraz niezbędne chemikalia i sprzęt.
Zabezpieczono 195 kilogramów metadonu w formie krystalicznej, 153 kilogramy Alfa-PVP oraz ponad 430 litrów mieszanin reakcyjnych różnego rodzaju narkotyków przygotowanych do finalnej produkcji. Substancje te, produkowane przez międzynarodowy kartel, stanowiły ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia milionów ludzi.
Metadon, choć stosowany w medycynie jako środek przeciwbólowy oraz w terapii uzależnień, w formie krystalicznej produkowanej przez przestępców jest niezwykle niebezpieczny i dostępny jedynie na czarnym rynku. Zabezpieczona ilość mogłaby spowodować śmierć blisko 4 milionów dorosłych osób.
Syntetyczne katynony, takie jak mefedron i Alfa-PVP, są znane ze swojego destrukcyjnego wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników. Ich nadużywanie prowadzi do poważnych zaburzeń neurologicznych, wysokiego ryzyka uzależnienia, a nawet śmierci.
W ramach operacji zatrzymano siedmiu członków kartelu narkotykowego na terenie Polski i Ukrainy. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na mocy decyzji sądów. Operacja podkreśla istotność międzynarodowej współpracy w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości narkotykowej.
Wymiana informacji za pośrednictwem Europolu oraz wsparcie finansowe europejskiej platformy EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne odegrały kluczową rolę w sukcesie tej operacji. Działania te były również możliwe dzięki projektowi Crystal Palace, finansowanemu z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz