Zamknij

W ZUS-ie czekają pieniądze po zmarłych. Mało kto o tym wie, a kwoty są niemałe

08:00, 05.12.2024 Aktualizacja: 08:22, 05.12.2024
Skomentuj Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Odziedziczenie środków emerytalnych po zmarłych jest możliwe, ale wymaga złożenia odpowiednich wniosków. Sprawdź, jakie kroki trzeba podjąć, aby odzyskać pieniądze.

Dziedziczenie środków emerytalnych to temat, który budzi wiele pytań. Na subkontach zmarłych w ZUS lub OFE mogą znajdować się znaczne sumy, średnio wynoszące nawet 29 tys. zł.

Otrzymanie tych środków nie następuje jednak automatycznie - konieczne jest złożenie wniosku w odpowiedniej instytucji.

Kto może otrzymać środki?

Prawo do odzyskania składek mają osoby wskazane przez zmarłego w dokumentach dotyczących dziedziczenia. Jeśli takich wskazań nie ma, pieniądze trafiają do spadkobierców ustawowych.

W przypadku małżeństw połowa środków z okresu wspólności majątkowej trafia na konto współmałżonka. Reszta jest dzielona pomiędzy wskazanych beneficjentów lub spadkobierców ustawowych. Jeżeli zmarły nie był członkiem OFE, środki zgromadzone na subkoncie w ZUS stają się częścią masy spadkowej.

Jak złożyć wniosek o zwrot?

Aby odzyskać pieniądze, należy ustalić, czy zmarły był członkiem OFE, oraz przygotować odpowiednie dokumenty, takie jak prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia. Wnioski składa się:

  • do ZUS - w przypadku subkonta w ZUS,
  • do OFE - w przypadku rachunku w otwartym funduszu emerytalnym.

Po złożeniu wniosku fundusz emerytalny ma 14 dni na podział środków i poinformowanie ZUS o beneficjentach. ZUS na finalizację podziału ma do trzech miesięcy.

Gdy beneficjenci nie są wskazani

Jeśli zmarły nie zadeklarował, kto ma odziedziczyć środki, automatycznie stają się one częścią masy spadkowej. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego.

Dla osób należących do OFE lub urodzonych po 31 grudnia 1968 roku istotne jest, że mogą one samodzielnie wybrać beneficjentów jeszcze za życia. Wskazania te można także zmieniać - wystarczy zgłosić nowe dane do OFE.

Uwaga na pośredników

ZUS ostrzega przed korzystaniem z usług pośredników, którzy oferują pomoc w uzyskaniu środków. Procedura jest prosta i nie wymaga udziału osób trzecich. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w ZUS lub OFE.

ZUS przypomina również, że w przypadku śmierci osoby niebędącej członkiem OFE informuje uprawnionych do odbioru środków, choć przepisy nie nakładają na niego takiego obowiązku.

(Źródło: wprost.pl / ZUS)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%