Weszły w życie zmiany w systemie rozliczeń prosumentów OZE. Nowe przepisy mają zwiększyć opłacalność inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii.
Zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zmiany wprowadzają nowe mechanizmy rozliczeń dla prosumentów korzystających z systemu net-billing, co ma na celu zwiększenie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje OZE.
Zgodnie z nowymi przepisami, prosumenci, którzy zaczęli wytwarzać energię przed 1 lipca 2024 roku, będą mogli powrócić do rozliczeń opartych na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej (RCEm). Ten mechanizm chroni przed niższymi cenami godzinowymi energii wprowadzonej do sieci.
Alternatywnie, prosumenci mogą przejść na system rozliczeń w oparciu o rynkową godzinową cenę energii elektrycznej (RCE), co może być korzystniejsze dla tych, którzy potrafią dostosować pracę swoich instalacji do aktualnego zapotrzebowania na rynku.
Aby skorzystać z tej opcji, należy złożyć oświadczenie u swojego sprzedawcy energii elektrycznej.
- Wspieramy prosumentów, bo to dzięki nim budujemy w Polsce czyste źródła energii i zwiększamy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Zmiany dotyczą ponad 400 tysięcy gospodarstw domowych. W tym samym czasie prosumenci mogą ubiegać się o dotacje na domowe magazyny energii, co dodatkowo obniży koszty - mówi ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zaznacza.
Nowelizacja przewiduje wzrost wartości depozytu prosumenckiego o 23% w skali miesiąca. Depozyt stanowi środki finansowe za energię wprowadzoną do sieci, które prosument może wykorzystać na zakup energii od sprzedawcy.
Ponadto, przechodząc na system RCE, prosumenci mogą otrzymać zwrot do 30% nadpłaty za niewykorzystaną energię, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do dotychczasowych 20%.
Ministerstwo podkreśla, że maksymalne korzyści z nowych zasad można osiągnąć dzięki autokonsumpcji, czyli wykorzystywaniu energii wytworzonej przez instalację na potrzeby własnego gospodarstwa. To nie tylko obniża koszty, ale również zwiększa niezależność energetyczną.
Jak zwiększyć autokonsumpcję?
0 0
Za twój własny prąd dadzą ci 30% złodziejstwo...
1 0
Kolejne zmiany powodujące, że już nikt nie będzie w stanie obliczyć choćby szacunkowego czasu zwrotu inwestycji, a prawda jest taka, że tysiące ludzi zainwestowało konkretne pieniądze w energetykę, a rząd przejadł pieniądze na modernizacje sieci i systemy magazynowania energii.
0 0
Tak skomplikować system rozliczeń żeby żaden Polak któremu zamarzyła się własna tania energia nie wiedział ile ona bedzie kosztowała . Sytem rozliczania energii przez operatorów przeniesiono na enrgię prywatną produkowaną przez odbiorców .....w następnej kolejności zostanie oPOdatkowane Słońce za to że świeci .
Polecan zapoznać się z systemem stosowanym we Francji , Hiszpanii a nawet w Czechach a zobaczymy jak jesteśmy bezczelnie okradani .
1 0
Dlatego ja zrobiłem sobie panele offgrid 10kw, i dzięki temu do moich paneli podłączonych jest jeszcze dwóch sąsiadów i dzielimy się darmowym prądem. Monopol niech spier...la.
0 0
Tylko własny magazyn energii do paneli ratuje przy obecnym złodziejskim systemie rozliczeń .... Polak nie może mieć za tanio....to wniosek z ostatnich 25 lat ...partyjna ,,aktywistka '' Kopacz POtrafila nawet wprowadzić ,,POdatek od zbyt taniego paliwa'' .... jak nazwać takie działania partyjnych koryciarzy ? Zdrada ? Złodziejstwo , oszustwo ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz