Zamknij

Twój płot pod lupą fiskusa. Kogo dotyczy podatek od ogrodzeń?

10:00, 17.01.2025 Aktualizacja: 11:14, 17.01.2025
Skomentuj Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Nowy podatek od ogrodzeń obowiązuje od 2025 roku. Kogo dotyczą zmiany i kto musi zapłacić? Tak wyglądają zasady.

Jak przypomina Business Insider Polska, od 1 stycznia 2025 roku ogrodzenia zostały uznane za budowle podlegające podatkowi od nieruchomości. Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zmodyfikowała definicje budynków i budowli.

Choć nowe przepisy budzą wiele pytań, warto zaznaczyć, że nie każdy będzie musiał płacić podatek za ogrodzenie.

Co się zmieniło?

Wcześniej ogrodzenia były traktowane jako urządzenia budowlane, a zatem nie podlegały opodatkowaniu. Nowelizacja ustawy usunęła jednak odniesienie do prawa budowlanego, a ogrodzenia zostały wprost wymienione w załączniku do ustawy jako budowle.

Oznacza to, że ich wartość jest teraz podstawą do naliczania podatku od nieruchomości. Stawka podatku wynosi 2% wartości ogrodzenia.

Kogo dotyczy nowy podatek?

Najważniejsze jest to, że podatek od ogrodzenia zapłacą wyłącznie przedsiębiorcy. Zgodnie z ustawą, opodatkowaniu podlegają budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oznacza to, że właściciele prywatnych domów, w których nie prowadzi się działalności gospodarczej, nie muszą obawiać się dodatkowych kosztów.

Przykładem opodatkowanego ogrodzenia może być to, które otacza teren przedsiębiorstwa, magazynu czy innej nieruchomości wykorzystywanej w celach zarobkowych.

Jak ocenia się związek z działalnością gospodarczą?

Kluczowe znaczenie ma sposób użytkowania ogrodzenia oraz jego ujęcie w dokumentacji firmy. Jeśli ogrodzenie jest częścią środków trwałych przedsiębiorstwa lub ponoszone koszty jego utrzymania są rozliczane w kosztach działalności, może zostać uznane za związane z działalnością gospodarczą.

Przepisy wskazują również, że nawet ogrodzenia, które są potencjalnie wykorzystywane do prowadzenia działalności (np. przygotowywane do przyszłego użytku), mogą podlegać opodatkowaniu.

Co to oznacza w praktyce?

Nowe przepisy oznaczają większą odpowiedzialność dla przedsiębiorców, którzy powinni dokładnie przeanalizować swoje nieruchomości pod kątem związku z działalnością gospodarczą.

Dla osób prywatnych zmiany nie wprowadzają nowych obciążeń, o ile ogrodzenie nie jest wykorzystywane w celach zarobkowych.

(Źródło: businessinsider.com.pl)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

POdatek od bąków ...POdatek od bąków ...

3 0

Jest POdobno w opracowaniu ...Ursula z brukseli nie może się zdecydować kto ma POdatników kontrolować ...więc chyba skończy się na ryczalcie ...

14:50, 17.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Płot.Płot.

2 0

Wracamy do Kargula i Pawlaka.

18:19, 18.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dzidadzida

3 0

brawo rudy nareszcie ktos wzioł sie za krwiopijcow [czyli przedsiebiorcow ]czekam na nastepne

18:39, 18.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KonfederataKonfederata

3 0

A kiedy podatek od korzystania z ulic ?

20:17, 18.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%