Rezurekcja, świąteczne śniadanie, pisanki – tak od wieków Polacy świętują Wielką Niedzielę. Ten dzień to nie tylko religijna radość, ale i bogactwo dawnych tradycji.
Niedziela Zmartwychwstania to kluczowy moment w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Uroczystości rozpoczyna poranna msza rezurekcyjna, poprzedzona procesją wokół świątyni z figurą Zmartwychwstałego Chrystusa i Najświętszym Sakramentem. Tradycyjnie towarzyszy jej bicie dzwonów, a dawniej także huk petard i moździerzy, które miały obwieścić zwycięstwo życia nad śmiercią.
W ludowych przekazach niedzielny poranek niósł też inne znaczenia – kobiety, które nie uczestniczyły w procesji, mogły zostać uznane za czarownice, a szybki powrót z kościoła miał zapewnić pomyślność w gospodarstwie. Po mszy gospodarze wracali do domów, by zasiąść do świątecznego śniadania.
Wielkanocne śniadanie rozpoczyna modlitwa i dzielenie się poświęconym jajkiem – symbolem życia, miłości i odrodzenia. W dawnej Polsce to ojciec rodziny składał życzenia i rozdawał kawałki jajka wszystkim domownikom. Zwyczaj ten, choć się zmienia, przetrwał do dziś.
Na stołach pojawiają się tradycyjne potrawy – wędliny, jajka, pasztety, chrzan, a także słynna wielkanocna baba. W bogatszych domach serwowano pieczoną szynkę, dziczyznę, pasztety i pieczywo. W uboższych domach – skromniejsze dania, ale zawsze z poświęconymi produktami.
Zgodnie z tradycją w Wielką Niedzielę nie gotowano – jedzenie przygotowywano wcześniej, a w dzień świąteczny jedynie je podgrzewano. Tylko zupa – żurek lub barszcz biały – mogła być ciepła. Co ciekawe, na wsiach wierzono, że skorupki z jajek, rozsypane w ogródku czy na polu, zapewnią urodzaj.
Niedziela była czasem domowego świętowania i odpoczynku. Nie odwiedzano sąsiadów, by – według wierzeń – zrobić miejsce duszom zmarłych wracającym tego dnia do bliskich. Odwiedzano cmentarze, zostawiano tam jedzenie i palono świece.
W domach nie wolno było spać ani pracować – groziło to nieurodzajem. Młodzież bawiła się, m.in. grając w „wybitkę”, czyli stukanie się pisankami – wygrywał ten, którego jajko wytrzymało najdłużej. Inna zabawa to przerzucanie pisanek przez dach. Choć dziś o tych tradycjach pamiętają już nieliczni, niektóre wciąż powracają w lokalnych inicjatywach.
Wielka Niedziela to także religijne pozdrowienie: „Chrystus zmartwychwstał” – „Prawdziwie zmartwychwstał”, które do dziś słyszy się w wielu domach i kościołach.
Współczesne podejście do świąt różni się w zależności od tradycji rodzinnych, osobistej duchowości czy kultury regionu. Jedni uczestniczą w liturgii Triduum Paschalnego i przygotowują się duchowo do Zmartwychwstania, inni skupiają się głównie na aspektach kulinarnych i towarzyskich. Coraz częściej święta łączą oba podejścia – z jednej strony duchowość, z drugiej rodzinne śniadanie, malowanie jajek i dzielenie się symbolicznym jajkiem.
Zachowanie wielkanocnych tradycji w świecie, który dynamicznie się zmienia, może być wyzwaniem. Jednak to właśnie święta stają się okazją do budowania mostów między pokoleniami, religijnymi przekonaniami czy sposobami spędzania czasu. Dla jednych to czas zadumy, dla innych oddech od codzienności – i każdy z tych sposobów ma swoje miejsce.
Współczesna Wielkanoc, choć mocno zakorzeniona w chrześcijaństwie, może być przeżywana na wiele sposobów. Jej uniwersalny wymiar pozwala każdemu odnaleźć w niej coś dla siebie – chwilę refleksji, rodzinne ciepło czy nadzieję na nowe początki.
Mądrość DDW11:18, 20.04.2025
Leje ze śmiechu jak czytam tego typu brednie o możliwości świętowania Wielkanocy na różne sposoby. Albo wierzę, że Jezus jest Synem Bożym i zmartwychwstał i wtedy to świętuje albo robię z siebie czuba próbując moje zachowania społeczno, kulinarno, familijne sztucznie powiązać z tym wszystkim w co nie wierzę, często nawet odrzucam, z religia i wiarą. Może popłyniecie w swych filozoficznych wywodach dalej i opiszecie uniwersalizm Wielkiejnocy u Żydów talmudycznych lub muzułmanów, dorzućcie buddystów. Zawsze można się spotkać przy flaszce i żarciu, w rodzinie, wśród znajomych ale nie nazywajcie spotkaniem wielkanocnym czegoś co nim nie jest, jeśli nie jest! 🙄🙄🙄
Obłuda12:00, 20.04.2025
Totalna obłuda...🤣
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rowerzystka zginęła pod kołami ciężarówki
Tiry na tory!
Tory
13:28, 2025-07-01
Z Południa odchodzi wikary, nowego nie będzie
Współczuję mieszkańcom wsi, gdzie ten ksiądz został proboszczem. A kochankę z internatu też zabrał?
hmm
13:23, 2025-07-01
Start robót na Kruszyńskiej znów przesunięty
Bardzo długo budują te obiekty. Przeciętny czas od wejścia na budowę to 6-8 miesięcy. Ale niestety właściciel robi to dwa razy dłużej, łączny czas będzie ponad rok od wejścia na budowę! Wynika to z tego, że dobór najemców jest tragiczny więc i otwarcie będzie zobaczycie słabe. Będą otwierane pojedyncze sklepy osobno, nic jednocześnie. Jeszcze wiele sklepów będzie się szykować miesiącami po otwarciu pierwszych. Wiecie że powstanie tam mnóstwo takich samych sklepów, celem zabetonowania naszego rynku. Rossmann zamiast DM a właściciel Niemiec nie ogarną?
DM kiedy
13:03, 2025-07-01
„Prezydent, jak błękitny anioł”. Maryla wspomina
starucha się naćpała zobaczyła niebieskiego smerfika hihihi
jiyt
13:02, 2025-07-01