Kupujesz nowy smartfon? Od czerwca na opakowaniu znajdziesz nie tylko logo producenta, ale też specjalną etykietę. Sprawdziliśmy, co się zmieni i na co warto będzie zwrócić uwagę.
Od 20 czerwca 2025 roku wszystkie nowe smartfony, klasyczne telefony komórkowe oraz tablety wprowadzane do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej będą musiały mieć specjalne etykiety. Oznaczenia mają być czytelne i wyraźnie widoczne, podobnie jak już teraz na sprzęcie AGD. O sprawie informuje portal Spidersweb.
Czego dowiemy się z naklejki? Nowe przepisy nakładają na producentów obowiązek informowania klientów o takich parametrach jak np. efektywność energetyczna, trwałość i żywotność baterii, czy dostępność części zamiennych.
Na etykiecie znajdziemy także kod QR, który przeniesie nas na oficjalną stronę Europejskiego Rejestru Produktów Etykietowania Energetycznego (EPREL).
Na opakowaniach pojawią się takie informacje, jak:
Jak podkreśla Spidersweb, nowe zasady obejmą również tablety oraz tzw. feature phones (proste telefony komórkowe). Zwolnione z wymogów są tylko urządzenia, których ekran jest w pełni lub częściowo zwijany.
Nowe prawo zmusza producentów, by przez siedem lat od zakończenia produkcji danego modelu udostępniali krytyczne części zamienne oraz wymagane oprogramowanie serwisom naprawczym – i to w ciągu 5-10 dni roboczych od zamówienia.
Dodatkowo, urządzenia muszą być naprawialne, a serwisy mają mieć dostęp do niezbędnych instrukcji i firmware.
Unia Europejska chce, by elektronika była bardziej przyjazna środowisku, służyła dłużej i generowała mniej odpadów.
Dzięki etykietom, klienci łatwiej wybiorą sprzęt, który naprawdę wytrzyma lata użytkowania – i nie będzie problemu z naprawą czy wymianą baterii.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Drogówka w natarciu! Wpadali jeden po drugim
Dobrze jeszcze jakby ktoś policjantów kontrolował, z tego jak te pomiary są wykonywane. Chowanie radiowozu w leśnej drodze i milicjant ledwo wystający zza drzewa to nie jest kontrola prędkości tylko kabaret. Stoją na swoich ulubionych miejscówkach do łapania leszczy, a tam gdzie są naprawdę niebezpieczne odcinki albo miejsca to ich nie uświadczysz. Ostatnia rzecz o jaką chodzi w tych akcjach to bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
kontroler
07:52, 2025-07-01
Nowe drzewa we Włocławku. Sprawdź, gdzie jest zielono
A co z tymi uschniętymi na rondzie przy Tertio ponte, na Gajowej, Prusa itd. itp!!! Byle wydawać pieniądze!!!
Wicek
07:48, 2025-07-01
Fundacja TVN działa we Włocławku
www.youtube.com/watch?v=BEg5TslSSIM
www.gide.com
07:19, 2025-07-01
Maryla zagrała we Włocławku i… została na noc. Wiemy, g
Na pewno nie utrzymuje się tylko z emerytury. Przecież koncertu we Włocławku za darmo nie zagrała.
Sławosz
06:33, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz