Zamknij
Zdjęcie ilustracyjne Fot. depositphotos.com

Budowa domu - od czego zacząć i o czym trzeba pamiętać?

13:35, 08.07.2021 Aktualizacja: 13:52, 08.07.2021

Budowa domu - od czego zacząć i o czym trzeba pamiętać?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Wymaga wielu przygotowań - finansowych i proceduralnych. Co powinniśmy zrobić na pierwszym etapie?

Budowa nie rozpoczyna się w momencie wbicia łopaty w ziemię. Ona trwa już wcześniej - konieczny jest etap planowania inwestycji i budżetu. Na co należy zwrócić uwagę zanim zaczniemy stawiać dom? 

Zanim kupisz działkę

Do budowy wymarzonego domu wystarczy "kawałek pola"? Być może. Jednak pod uwagę przy zakupie miejsca, gdzie spędzisz większość swojego życia należy wziąć wiele czynników. 

Lokalizacja działki oraz jej powierzchnia to nie wszystko. Działka, by była w pełni funkcjonalna musi być wyposażona w media. Musi być doprowadzony prąd, woda czy gaz. O ile w przypadku działki, która posiada pełne uzbrojenie kłopotu nie ma, gorzej jest, kiedy o media musimy zadbać samodzielnie. To koszty, które należy wliczyć do budżetu. Weź to pod uwagę przy wyborze. 

Jaki dom mogę postawić na tej, konkretnej działce? Na to pytanie odpowie ci decyzja o warunkach zabudowy. Dokument ten zawiera informacje, jaka inwestycja może zostać tam zrealizowana. 

Warunki określają m.in. wysokość budynków możliwych do posadowienia na danym terenie, geometrię dachu czy usytuowanie budynku na działce. Ponadto dowiesz się w jaki sposób dom zaopatrywany jest w wodę i energię oraz odprowadzania ścieków.

Te wszystkie informacje są niezwykle istotne, kiedy staniesz przed wyborem idealnego projektu swojego domu. O warunki zabudowy może wystąpić każdy. Nie musisz być właścicielem danego terenu. 

Wybór projektu domu

Bryła budynku, dach, liczba przyszłych domowników, funkcjonalność, miejsce do wypoczynku - to tylko kilka kwestii, które musimy wziąć pod uwagę przy wyborze. Rozpoczynamy przecież inwestycję naszego życia. 

Wybór projektu musimy dostosować do wymiarów działki. Musi to być zgodne z warunkami zabudowy. 

Projekt indywidualny to najlepsza opcja dla osób posiadających nieustawną działkę lub mających duże wymagania projektowe. Wiąże to się z kosztami, a także długim czasem realizacji. W przypadku projektów gotowych może być taniej i szybciej, ale ładny projekt nie zawsze oznacza, że dom będzie funkcjonalny. Ma to być przecież miejsce dostosowane do naszego stylu życia i potrzeb.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę? 

Powierzchnia domu - to bardzo istotna i indywidualna kwestia. Najlepiej wybrać projekt z optymalną powierzchnią dostosowaną do liczby osób w rodzinie. 

Kuchnia, jadalnia, salon, pokoje, łazienki - co jeszcze powinien zawierać projekt? Warto zastanowić się nad pomieszczeniem gospodarczym (które pomieści narzędzia, a może kosiarkę i rowery?), kotłownią (jej wielkość powinna być uzależniona od rodzaju źródła ciepła), spiżarnią czy garderobą 

Dom ma być parterowy czy z poddaszem? Dach wielospadowy, dwuspadowy, a może jednospadowy, czyli tzw. "płaski"? Warto porównać  projekty ze względu na funkcjonalność i kosztów budowy.

Już na samym początku budowy pytań jest więcej niż odpowiedzi. Co zrobić, kiedy mamy już projekt wymarzonego "gniazdka"? O tym w kolejnych artykułach. 


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%