Punktualnie o godzinie 7:00 w niedzielę, 15 października rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych i referendum. We Włocławku czynnych jest 68 obwodowych komisji wyborczych.
Rozpoczęły się wybory parlamentarne 2023. Włocławianie mogą zagłosować na jednego z ponad 200 kandydatów do Sejmu oraz na jednego z czterech do Senatu.
W tym samym czasie, co wybory parlamentarne rozpoczęło się głosowanie w referendum ogólnokrajowym. Włocławianie w nim mogą odpowiedzieć na maksymalnie cztery pytania.
Każdy wyborca ma prawo wybrać, w którym głosowaniu bierze udział. Można wziąć kartę tylko do jednej z izb parlamentu, do obu lub wszystkie trzy, czyli razem z referendum.
Trwa cisza wyborcza
Do chwili zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi grzywna w wysokości nawet 1 mln zł. W tym czasie niedopuszczalna jest jakakolwiek forma agitacji, w tym wystąpienia publiczne, publikacje prasowe dotyczące poszczególnych kandydatów i publikowanie sondaży.
Zakazane jest również np. naklejanie plakatów promujących komitety lub kandydatów i poruszanie się samochodem, na którym zamieszczone są ogłoszenia wyborcze. Zakaz dotyczy również internetu.
Ilu uprawnionych do głosowania?
We Włocławku do głosowania jest uprawnionych łącznie 77 435 osób. To mniej o prawie 9000 osób niż w wyborach prezydenckich w 2020 roku.
Miasto jest podzielone na 68 obwodowych komisji wyborczych. Pięć z nich to obwody odrębne - działają w szpitalu, zakładzie karnym i domach pomocy społecznej.
Szczegółowy wykaz wszystkich komisji obwodowych we Włocławku znajduje się w artykule poniżej.
[ZT]59969[/ZT]
W ciągu dnia na Dzień Dobry Włocławek będziemy informowali o przebiegu głosowania w naszym mieście.
Wieczorem zapraszamy na wyjątkowy wieczór wyborczy. Opublikujemy pierwsze sondażowe wyniki w naszym okręgu do Sejmu i Senatu.
Weź dowód lub telefon
Idąc głosować, koniecznie trzeba ze sobą zabrać dowód tożsamości ze zdjęciem lub okazać mDowód w aplikacji mObywatel.
Kiedy członek komisji wyborczej sprawdzi, że znajdujemy się w rejestrze wyborczym, da nam tyle kart do głosowania, o które poprosimy.
Karta musi być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i w prawym dolnym rogu musi mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.
Jak wygląda głosowanie?
Głosowanie to postawienie znaku „x” (co najmniej dwóch przecinających się linii) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Na karcie z kandydatami do Sejmu stawiamy tylko jeden znak ”x”. Także na karcie z kandydatami do Senatu, mniejszej, stawiamy tylko jeden krzyżyk. Postawienie krzyżyków przy kilku nazwiskach będzie oznaczać głos nieważny.
W wyborach do Sejmu nasz głos jest w pierwszej kolejności wskazaniem dla listy (danej partii czy ugrupowania), a dopiero w drugiej zaliczany jest konkretnemu kandydatowi z tej listy.
W wyborach do Senatu postawienie znaku „x” przy nazwisku wybranego kandydata jest równoznaczne z oddaniem na niego głosu. Senatorem zostanie ten, kto dostanie najwięcej głosów.
Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21:00, o ile nie pojawią się żadne incydenty, które spowodują, że czas głosowania w danym lokalu zostanie wydłużony.
5 11
Wytrzezwiej